Pokání

25. 01. 2008, autor: prochlapa.cz
Láska, válka a osudová lež. A nejen to. Dokonale natočená literární adaptace nominovaná na sedm Oscarů si u malebného melodramatu přemýšlí i o podvodech vyprávění a vzpomínání.
Pokání
Podle Jamese McAvoye se film Pokání chová ke svým divákům stejně krutě jako ke svému hrdinovi, kterého tu McAvoy hraje – rozřízne mu hrudník, obnaží srdce a nechá to tak (myšleno samozřejmě metaforicky, v obou případech). Já osobně jsem se na konci filmu víc připadala, jako bych dostala ránu do hlavy. Pokání se totiž dlouho tváří jako malebné melodrama z ospalého vedra anglického venkova, kde si 13-letá spisovatelka Briony Tallis vymýšlí poslední dětské fantazie, zatímco její starší sestra Cecilia a rodinný přítel, syn posluhovačky Robbie, objevují, že za jejich nervozitu v přítomnosti toho druhého nemůže jenom to vedro. Pak se film ještě dlouho tváří jako válečné melodrama uchvacující záběry z evakuace Dunkerque, kam Robbieho pošle nejhorší z Brioniných výmyslů, který dost rázně označí konec jejího dětství. A teprve pak, na konci, vás příběh praští odhalením, že to celé je taky vlastně postmoderní úvaha o psaní, jeho klamu a o sebestřednosti spisovatele, který si může přizpůsobit realitu tak, aby se mu lépe snášela.

Ale ať vás varování před závěrečným krutým zacházením s divákovými emocemi neodradí! Pokání je bezpochyby taky dokonalou literární adaptací, která nejen že se drží své zajímavé předlohy, stejnojmenného románu Iana McEwana, dost věrně, ale tam, kde se ho nedrží, je možná ještě lepší. Protože filmové Pokání vypráví režisér Joe Wright, který nepotřebuje McEwanovo upovídaný popis úplně každého vzoru na tapetách a na podlaze domu Tallisových, aby stvořil stejně snově línou, nervózní atmosféru jednoho klíčového dne, který změní životy všech hlavních postav. A nedostatek místa na vylíčení válečných hrůz ustupujících jednotek dostatečně vynahradí svým poznávacím znamením – několik minut dlouhou kamerovou jízdou, která do sebe absorbuje všechny informace i emoce potřebné pro vystižení unaveného zmaru a chaosu, do nějž se Robbie i celý svět právě dostal. Ve svém filmovém debutu, oceňované adaptaci Pýchy a předsudku, Wright touto uvolněnou kamerou pomohl provzdušnit literární klasiku Jane Austen. V Pokání je takový záběr mezi krásnými kompozicemi jenom jeden, ale právě tím ční jako dechberoucí a nezapomenutelný. Aspoň, že kameraman Seamus McGarvey byl za svou práci poctěn oscarovou nominací, když u ji akademie odepřela Wrightovi.

Pokání s dohromady osmadvaceti nominacemi na Oscary, Zlaté glóby a britskou BAFTU patří k protežovaným favoritům letošní sezóny, a právem, protože tak nenápadně vytříbený film se často nevidí. Pokání je taky filmem nenápadně moderním, jehož luxusní krásu historického žánrového dramatu neustále narušují mírně znepokojující prvky – titulky vyklepávané na stroji, sledování stejného okamžiku dvakrát z jiného pohledu, neustálé klepání na psacím stroji ozývající se v dokonale přesném hudebním doprovodu Daria Marianelliho. Ty připomínají, že se tu nabízejí i další témata než jenom tragédie lásky Cecilie a Robbieho a dlouhého pokání (či odčinění, jak by zněl přesnější překlad) dívky, která jim díky směsi nedorozumění, vrozeného egocentrismu a žárlivosti zničila život s podobnou demoralizující bezohledností, s jakou vpád druhé světové války zničí životy tisíců dalších. Nabízejí se třeba úvahy o charakteru vyprávění nebo o vztahu člověka (a spisovatele zvlášť) k minulosti, kterou si každý pamatuje jinak.

Navíc stejné ovace jako talenty za kamerou si zaslouží i talenty před ní, v podobě hlavního hereckého tria Keiry Knightley, Jamese McAvoye a mladé Irky Saoirsy Ronan, dokonalého ve svých rolích. Mimochodem, kolikrát jsem v téhle recenzi zmínila slovo dokonalý? Pro tenhle film určitě ne dost často.

Atonement, UK/Francie 2007, 130 minut. Režie Joe Wright, hrají James McAvoy, Keira Knightley, Saoirse Ronan, Romola Garai, Vanessa Redgrave, Brenda Blethyn, Juno Temple, Patrick Kennedy, Benedict Cumberbatch. Premiéra 31. 1. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Žena ve vodě

Žena ve vodě

12. 09. 2006, autor: admin

Tvůrce Šestého smyslu M. Night Shyamalan zase překvapuje. Tentokrát ale nikoliv jen šokující pointou, ale úplně celým filmem, absurdní pohádkou o dobré vodní víle.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Inženýři Volkswagenu usilovně pracují na vývoji další generace ostrého Golfu R. Podle slov šéfa d...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.