Podvody, politika, manipulace, trh aneb Víte, jak se loví hlupáci?

12. 03. 2017, autor: Filip Rakovan
Pokud se teď budeme bavit o rybách, nečekejte odbornou literaturu zabývající se chytáním vodních živočichů. Rybou může být každý z nás a půjde o podvody.
Podvody, politika, manipulace, trh aneb Víte, jak se loví hlupáci?

Jde o provokativní, avšak srozumitelnou a čtivou monografii, plnou přesvědčivých a výstižných příkladů. Její autoři, nositelé Nobelovy ceny za ekonomii, George A. Akerlof a Robert J. Shiller, zpochybňují klasickou tezi moderní ekonomie, tradovanou již od dob Adama Smithe, že neviditelná ruka trhu vždy přináší materiální blahobyt. Na mnoha příkladech dokládají, že trh může být jak prospěšný, tak může člověku i škodit, protože není imunní vůči využívání podvodného jednání a psychologického nátlaku, jež z lidí dělají „dojné krávy“.

Tato publikace je detailní studií o manipulaci, podvádění, vlivu peněz, roli politiky a mnoha obdobných tématech, a také o tom, jak se těmto nekalým praktikám bránit. Více informací, hlubší znalosti, reformy a regulace jsou podle autorů tím, co potřebujeme ze všeho nejvíce, máme-li čelit neblahým důsledkům působení trhu. Pokud naše „lidské“ slabosti a neinformovanost prodávajícímu umožňují dosahovat zisku, bude jich systematicky využívat a bude s námi manipulovat. Lovit (phish) původně znamená dopustit se na internetu podvodného jednání za účelem získávání osobních informací s cílem realizovat online podvody.

Autoři však používají pojem lovit v širším významu. Spíše než nelegální činnost jím chápou to, aby lidé dělali věci, jež jsou v zájmu toho, kdo loví, ne toho, kdo je loven. Znamená rozhodit falešné návnady a čekat, až kolem poplave ryba, sice ostražitá, dopustí se chyby a nechá se chytit. Všude kolem nás je tolik vynalézavých „rybářů“, schopných přicházet s množstvím rozmanitých návnad, že podle zákona o počtu pravděpodobnosti každého z nás dříve či později někdo uloví.

V Akerlofově a Shillerově pojetí je „hlupákem“ ten, kdo z jakéhokoli důvodu „spolkne návnadu“ a nechá se chytit (koupí nemovitost za nepatřičnou cenu, podlehne různým lobbistickým skupinám, nechá se nachytat nabídkami farmaceutických a potravinářských firem, finančních trhů, kreditních karet a dalšími lákadly reklamních a marketingových agentur).

Něco málo o autorech... George A. Akerlof je profesorem na Georgetown University a nositelem Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2001. Robert J. Shiller je profesorem ekonomie na Yale University a nositelem Nobelovy ceny za ekonomii za rok 2013. Oba jsou autory několika významných ekonomických publikací.

O čem kniha pojednává slovy autorů? „Tuto knihu jsme napsali pro spotřebitele, kteří potřebují být bdělí, aby se nenechali nachytat … Napsali jsme ji pro podnikatele, jež deptá cynismus některých jejich ,kolegů‘ a kteří mají pocit, že jsou polapeni v osidlech ekonomické nevyhnutelnosti jednat obdobně. … Napsali jsme ji pro názorové vůdce, kteří se postavili na stranu těch, kdož nevzdávají s manipulátory boj. …Těm všem bude, jak doufáme, tato publikace pojednávající o ekonomických silách, v jejichž důsledku manipulace a podvádění je – pokud neodhodláme podniknout odvážné kroky a bojovat s nimi – nedílnou součástí ekonomického systému, k něčemu dobrá.“

Detaily a info: Albatros Media

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.