Pocení je umění. Sauna vás zbaví škodlivin, střízlivět do ní raději nechoďte

19. 12. 2016, autor: prochlapa.cz
Považujete pocení za společensky nepřijatelný jev, který je třeba potlačit deodorantem? Opak je pravdou. Pocení je přirozené a zdravé. Pokud se potíte v sauně, platí to dvojnásob.
Pocení je umění. Sauna vás zbaví škodlivin, střízlivět do ní raději nechoďte

Pot při saunování reguluje teplotu těla a zbavuje ho škodlivých látek. Třicet minut v sauně stačí k tomu, aby se tělo zbavilo takového množství odpadu, jehož zpracování zabere ledvinám celý den.

Sauna, pot a tělo

Naše tělo čelí v sauně vysoké teplotě.  Musí tedy vyvinout takový mechanismus, který mu pomůže zachovat normální teplotu orgánů ve výši 37 °C. V tu chvíli přichází na pomoc pot. Cévy v kůži se roztáhnou, pokožka zčervená a tělo se začne potit. Návrat do normálu se mu však daří jen částečně, a to přesto, že při saunování se z povrchu našeho těla odpaří každou minutu 10 gramů vody.

Zajímá vás, o kolik může stoupnout vaše teplota při pobytu v sauně? Vězte, že jde o celkem vysoké hodnoty. Při zkoumání toho, jak nás sauna umí rozhicovat, je třeba rozlišovat mezi teplotou těla, kterou si obvykle měříme teploměrem, a teplotou kůže. V normálních podmínkách se teplota kůže pohybuje v rozmezí 30,8 – 34,5 °C a je tedy nižší, než teplota těla. Při pobytu v sauně se kůže rozehřívá až o 10°C a tělesné nitro se umí oteplit až na 38 - 38,5 °C.

Lékař a saunolog Antonín Mikolášek vysvětluje, že krátkodobý pobyt v pravé saunové lázni spouští vnitřní očistu těla a vylučování nepatrného množství těžkých kovů a toxinů. Pokud se v krevní plazmě shromáždí víc zplodin metabolismu než obvykle (zejména sůl, kyselina močová a mléčná, močovina nebo také vápník, hořčík a kalium), pot je vyplaví.

Zvýšené vyplavování zplodin z těla do potu souvisí i s bohatým cévním zásobením potních žlázek. Díky tomu, že je kůže velkým orgánem, dokáže ve vylučování solí kyseliny močové částečně nahradit roli ledvin, zejména pokud fungují nedostatečně.

Při velkém pocení čelíme i rychlému úbytku vody. Během saunování tedy dostatečně doplňujeme tekutiny, nejlépe při odpočinku a po skončení pobytu v sauně.

Zdravý pot

Čím nám pocení prospívá? Zejména pomáhá, aby vnitřní teplota v okolí orgánů nestoupala moc rychle nad rizikovou hranici 38,9 °C. Při relaxačním saunování, kdy se střídá horko a chlad třikrát za sebou, ztratí tělo necelého půl litru vody. Tuto ztrátu můžeme lehce nahradit jakýmkoli vhodným nápojem po odchodu ze sauny.

S potem odchází z těla i kuchyňská sůl a zplodiny látkové výměny (kyseliny mléčná a močová). Odborník na saunování Antonín Mikolášek podotýká, že se tak děje jen tehdy, když dojde k jejich zvýšení v krvi při tělesné námaze nebo po našem přešlapu v jídelníčku.

Jak uvádí renomované tabulky společnosti Geiga, pot tvoří z 99 procent voda. Zbylé 1 procento připadá na pevné části, z nichž půlku představuje kuchyňská sůl, kterou přijímáme v naší stravě v nadbytečném množství. Zbytek tvoří některé minerály a zplodiny metabolismu. Pro lepší představu jde o několik desetin gramu na 1 litr potu.

V saunové lázni dochází vlivem vysokých teplot a následné reakce termoregulačního systému, která má podobu nervové a hormonální odezvy, k velkému výdeji potu. Do jeho tvorby se zapojuje 10 milionů potních žlázek. Reakce se spouští ve chvíli, kdy teplota krve dosáhne nad 37,1 °C.

V sauně s vysokými teplotami mezi 90-100 °C vzniká především tzv. termický pot s neměnným složením. Jeho odpařováním se ochlazuje povrch kůže, což je klíčovým smyslem pocení v horké části saunové lázně.

Tepelné záření ze stěn a kamen, či z vdechovaného vzduchu a vzduchu na kůži umožňuje, aby větší množství tepla při saunování vniklo i dovnitř těla. V tu chvíli má tepelné záření největší účinky, protože se zpomalí přechod tepla z horkého vzduchu pomocí vzduchovodu. To je zároveň důvod, proč se na kůži vytvoří z potu kapky a nedojte k jeho úplnému odpaření.

Nepoťte se pod vlivem

Sauna a alkohol nejdou příliš dohromady. Chcete-li vystřízlivět tak, že alkohol z těla vyloučíte pocením při saunování, vystavujete se vážnému riziku. Důležité je, kolik jste toho vypili. Podle lékaře vás může kombinace vyšší hladiny alkoholu a důkladného prokrvení způsobeného saunou vrátit v lepším případě do opilého stavu. V horším případě riskujete i srdeční infarkt.

Je-li mezi opilostí a pobytem v sauně větší časový rozestup, může vás prohřátí v saunové lázni uvolnit a ulevit od bolestí hlavy či dalších potíží vyvolaných alkoholem. Zásluhu na tom však nenese pocení a vylučování alkoholu potem. Děje se tak díky tomu, že v odezvě na horko se uvolňuje naše nervová soustava a vyplaví se hormon štěstí zvaný endorfin.

 

Fakta o zdravém pocení

  • Každý centimetr čtvereční naší kůže obsahuje asi 100 potních a 15 mazových žlázek, jimiž se tělo v sauně čistí. Potní žlázy v kůži člověka váží dohromady přibližně 40 gramů.
  • Nejvíce potních žlázek najdeme na dlani ruky a chodidlech, asi 2000 na cm2. Na hlavě jich máme 200 až 300 na cm2, na břiše, zádech, rukou a nohou asi 80-200 na cm2.
  • Na vytvoření 2,5 litrů vody denně je třeba 10 gramů žlázek.
  • S každým litrem odpařeného potu se zbavujeme 2,42 mega joulu energie.

www.saunia.cz

www.vseosaunovani.cz

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.