Pocení je umění. Sauna vás zbaví škodlivin, střízlivět do ní raději nechoďte

19. 12. 2016, autor: prochlapa.cz
Považujete pocení za společensky nepřijatelný jev, který je třeba potlačit deodorantem? Opak je pravdou. Pocení je přirozené a zdravé. Pokud se potíte v sauně, platí to dvojnásob.
Pocení je umění. Sauna vás zbaví škodlivin, střízlivět do ní raději nechoďte

Pot při saunování reguluje teplotu těla a zbavuje ho škodlivých látek. Třicet minut v sauně stačí k tomu, aby se tělo zbavilo takového množství odpadu, jehož zpracování zabere ledvinám celý den.

Sauna, pot a tělo

Naše tělo čelí v sauně vysoké teplotě.  Musí tedy vyvinout takový mechanismus, který mu pomůže zachovat normální teplotu orgánů ve výši 37 °C. V tu chvíli přichází na pomoc pot. Cévy v kůži se roztáhnou, pokožka zčervená a tělo se začne potit. Návrat do normálu se mu však daří jen částečně, a to přesto, že při saunování se z povrchu našeho těla odpaří každou minutu 10 gramů vody.

Zajímá vás, o kolik může stoupnout vaše teplota při pobytu v sauně? Vězte, že jde o celkem vysoké hodnoty. Při zkoumání toho, jak nás sauna umí rozhicovat, je třeba rozlišovat mezi teplotou těla, kterou si obvykle měříme teploměrem, a teplotou kůže. V normálních podmínkách se teplota kůže pohybuje v rozmezí 30,8 – 34,5 °C a je tedy nižší, než teplota těla. Při pobytu v sauně se kůže rozehřívá až o 10°C a tělesné nitro se umí oteplit až na 38 - 38,5 °C.

Lékař a saunolog Antonín Mikolášek vysvětluje, že krátkodobý pobyt v pravé saunové lázni spouští vnitřní očistu těla a vylučování nepatrného množství těžkých kovů a toxinů. Pokud se v krevní plazmě shromáždí víc zplodin metabolismu než obvykle (zejména sůl, kyselina močová a mléčná, močovina nebo také vápník, hořčík a kalium), pot je vyplaví.

Zvýšené vyplavování zplodin z těla do potu souvisí i s bohatým cévním zásobením potních žlázek. Díky tomu, že je kůže velkým orgánem, dokáže ve vylučování solí kyseliny močové částečně nahradit roli ledvin, zejména pokud fungují nedostatečně.

Při velkém pocení čelíme i rychlému úbytku vody. Během saunování tedy dostatečně doplňujeme tekutiny, nejlépe při odpočinku a po skončení pobytu v sauně.

Zdravý pot

Čím nám pocení prospívá? Zejména pomáhá, aby vnitřní teplota v okolí orgánů nestoupala moc rychle nad rizikovou hranici 38,9 °C. Při relaxačním saunování, kdy se střídá horko a chlad třikrát za sebou, ztratí tělo necelého půl litru vody. Tuto ztrátu můžeme lehce nahradit jakýmkoli vhodným nápojem po odchodu ze sauny.

S potem odchází z těla i kuchyňská sůl a zplodiny látkové výměny (kyseliny mléčná a močová). Odborník na saunování Antonín Mikolášek podotýká, že se tak děje jen tehdy, když dojde k jejich zvýšení v krvi při tělesné námaze nebo po našem přešlapu v jídelníčku.

Jak uvádí renomované tabulky společnosti Geiga, pot tvoří z 99 procent voda. Zbylé 1 procento připadá na pevné části, z nichž půlku představuje kuchyňská sůl, kterou přijímáme v naší stravě v nadbytečném množství. Zbytek tvoří některé minerály a zplodiny metabolismu. Pro lepší představu jde o několik desetin gramu na 1 litr potu.

V saunové lázni dochází vlivem vysokých teplot a následné reakce termoregulačního systému, která má podobu nervové a hormonální odezvy, k velkému výdeji potu. Do jeho tvorby se zapojuje 10 milionů potních žlázek. Reakce se spouští ve chvíli, kdy teplota krve dosáhne nad 37,1 °C.

V sauně s vysokými teplotami mezi 90-100 °C vzniká především tzv. termický pot s neměnným složením. Jeho odpařováním se ochlazuje povrch kůže, což je klíčovým smyslem pocení v horké části saunové lázně.

Tepelné záření ze stěn a kamen, či z vdechovaného vzduchu a vzduchu na kůži umožňuje, aby větší množství tepla při saunování vniklo i dovnitř těla. V tu chvíli má tepelné záření největší účinky, protože se zpomalí přechod tepla z horkého vzduchu pomocí vzduchovodu. To je zároveň důvod, proč se na kůži vytvoří z potu kapky a nedojte k jeho úplnému odpaření.

Nepoťte se pod vlivem

Sauna a alkohol nejdou příliš dohromady. Chcete-li vystřízlivět tak, že alkohol z těla vyloučíte pocením při saunování, vystavujete se vážnému riziku. Důležité je, kolik jste toho vypili. Podle lékaře vás může kombinace vyšší hladiny alkoholu a důkladného prokrvení způsobeného saunou vrátit v lepším případě do opilého stavu. V horším případě riskujete i srdeční infarkt.

Je-li mezi opilostí a pobytem v sauně větší časový rozestup, může vás prohřátí v saunové lázni uvolnit a ulevit od bolestí hlavy či dalších potíží vyvolaných alkoholem. Zásluhu na tom však nenese pocení a vylučování alkoholu potem. Děje se tak díky tomu, že v odezvě na horko se uvolňuje naše nervová soustava a vyplaví se hormon štěstí zvaný endorfin.

 

Fakta o zdravém pocení

  • Každý centimetr čtvereční naší kůže obsahuje asi 100 potních a 15 mazových žlázek, jimiž se tělo v sauně čistí. Potní žlázy v kůži člověka váží dohromady přibližně 40 gramů.
  • Nejvíce potních žlázek najdeme na dlani ruky a chodidlech, asi 2000 na cm2. Na hlavě jich máme 200 až 300 na cm2, na břiše, zádech, rukou a nohou asi 80-200 na cm2.
  • Na vytvoření 2,5 litrů vody denně je třeba 10 gramů žlázek.
  • S každým litrem odpařeného potu se zbavujeme 2,42 mega joulu energie.

www.saunia.cz

www.vseosaunovani.cz

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nový Lexus ES není jenom převlečená americká Toyota Camry, ale luxusní koráb, který vás přenese d...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.