Planeta Teror

24. 08. 2007, autor: prochlapa.cz
Druhá část pocty grindhousům zmutované s parodií zabaví víc, protože hladoví zombíci jsou výkonnější než Kaskadér Mike. Krvavě stupidní film by u nás nikdo nepromítal v kině, kdyby ho nenatočil Robert Rodriguez.
Planeta Teror
Narozdíl od Tarantinova Auta zabiják, příspěvek jeho kamaráda Roberta Rodrigueze ke společnému dílu se už v českých kinech nejmenuje Grindhouse: Planeta Teror, ale jenom Planeta Teror. Čímž je oficiálně přiznáno, že do Evropy nedorazila láskyplná vzpomínka na dvojprogramy grindhousu, ale jenom její torzo. Ale nevadí. Zatímco u Tarantinovy natahované povídky o zabijákovi krásných dívek značka Grindhouse pomáhala jako výmluva, proč film samostatně působí nudně a zdlouhavě, Planeta Teror se obejde sama za sebe.

Rodriguez totiž s akcí nečeká a mlátí s ní diváky od začátku do konce, hází na plátno litry krvavého slizu a nechává ho kapat ze všech herců, kteří představují čerstvé zombíky, nechutnější, drzejší a fyzicky nekonzistentnější než kdykoliv předtím. Zombie-plyn na Texas seslali vojáci, na které je pro změnu seslala vláda, za to, že zabili Bin Ládina nebo co, to je vlastně jedno, protože tohle není politická satira. Grindhouse je pocta násilným, lascivním céčkovým filmům, kterým se ne nadarmo říká exploitation, vhodným pro půlnoční promítání. Rodriguez s Tarantinem ji úmyslně natočili ve stejném nekvalitním stylu, což v dnešní postmoderní době rozvolněné podobně jako orgány rozpadajících se zombíků znamená, že tenhle bývalý komerční odpad zmutovali s uměním. Takováhle metanarace se dá intelektuálně rozebírat, pokud jste akademik s úchylkou pro pulp fictions. Nebo, pokud jste fanoušek s úchylkou pro pulp fictions, se u ní dá primitivně bavit a radovat se z takové jinde nepřístupné dávky stupidních cool hlášek, odpudivosti, ukousaných nohou, přeřezaných tepen a polonahých drsných holek, typ, který dokonale vystihuje hlavní hrdinka Cherry Darling, go go tanečnice, které zombíci užerou nohu a její záhadně drsný přítel jí jako protézu pořídí kulomet, co pak dokáže střílet, aniž by kdokoliv musel zmáčknout spoušť.

Ostatní postavy už nemají dost prostoru pro takové vykreslení svých bizarností, obalenými kolem v podstatě konvenčního jednorozměrného charakteru. I když pořád tu zůstává dost úchylů (toho nejpůsobivějšího hraje sám Quentin Tarantino), nesnesitelných figurek (sprostá mexická dvojčata) a psychopatů (Josh Brolin jako doktor, který nesnáší středeční noc a cucá teploměry). Samozřejmě nikdo se moc nerozmýšlí, než do někoho praští, střelí nebo vrazí injekce.

Taková vyhraněná zábava určitě může být skvělá jenom pro vyvolené. Rodriguezova reinkarnace oblíbeného hobby z mládí je nabitější, vtipnější a vynalézavější než ta Tarantinova, kterému zbyla na hraní jenom pseudo-oprýskaná forma. S obrazem si Rodriguez samozřejmě vyhraje taky, často ho nechá poškrábaný a dokonce tu „chybí“ jeden díl, díky čemuž film přeskočí ze žhavé milostné scény rovnou do neméně žhavé bitvy a vtipně vynechá odhalení pravé identity jednoho z hrdinů.

I Rodriguez ale zůstává opojený sám sebou a infantilně a bez míry oslavuje krvavé stupidity.

Mně osobně stačí mrtvoly, které Danny Trejo naseká v traileru na neexistující film Machete (něco jako brutálnější verze Odstřelovače), jediné ze čtyř upoutávek mezi Autem zabiják a Planetou Teror, která nám v Evropě zbyla. Možná proto, že ve dvou minutách Machete je stejně zábavy jako v následujících dvou hodinách.

Grindhouse: Robert Rodriguez´s Planet Terror, USA 2007, 106 minut. Režie Robert Rodriguez, hrají Rose McGowan, Fredy Rodriguez, Josh Brolin, Bruce Willis, Quentin Tarantino, Marley Shelton, Tom Savini, Rebel Rodriguez, Stacey Ferguson, Naveen Andrews, Michael Biehn. Premiéra 23. 8. 2007.

Foto: Palace Pictures
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Sin City - město hříchu

Sin City - město hříchu

22. 07. 2005, autor: admin

Extrémně stylová adaptace slavného komiksu Franka Millera. Drsní chlapi, zkorumpovaní poldové a nesnesitelně krásné ženy ve městě plném krve, násilí, morbidního humoru a nepravděpodobné lásky.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.