Piercing: Průvodce pro nerozhodnuté

23. 03. 2012, autor: prochlapa.cz
Možná jste někdy přemýšleli o piercingu, ale pořád si nejste jisti... Jak moc to bolí? Může se vám při tom něco stát? Co vůbec pierceři o lidském těle vědí? Na všechny tyhle otázky pro vás dnes máme odpověď.
Piercing: Průvodce pro nerozhodnuté

Piercing dnes už málokoho překvapí. Přesto je pro mnoho lidí obklopen jakýmsi tajemstvím a vyvolává řadu otázek. Abyste si nemuseli odpovědi na ně pracně zjišťovat sami, spojil jsem se s profesionály z pražského piercing & tattoo studia Tribo. Dali jsme dohromady ty nejčastější otázky, které se k piercingu vztahují – a zkušení pierceři se pak pustili do osvěty.

Kapitola 1: Bolestivost

Časté dotazy: K čemu se dá bolest při piercingu přirovnat? Bolí propíchnutí všech částí těla stejně, nebo jsou některé bolestivější a jiné méně? Dá se použít nějaké lokální umrtvení?

Každý má práh bolesti nastavený jinak, a proto i bolest při zákroku vnímá každý jinak. Nejdůležitějším faktorem je samozřejmě zručnost piercera. Samotný zákrok totiž trvá pouhých pár vteřin a proto je i zbytečné používat jakékoliv umrtvení. Lokální anestezie patří do rukou pouze lékařům, a protože jediná smysluplná analgezie pro piercing probíhá injekčně, není třeba traumatizovat zákazníka třemi a více vpichy namísto jednoho.

Kapitola 2: Hygiena

Časté dotazy: Co piercer používá za nástroje a ochranné prostředky? Jsou jednorázové nebo se používají opakovaně? Hrozí zákazníkovi nákaza žloutenkou, HIV nebo podobnými přenosnými nemocemi?

V kvalitních studiích je základem používání jednorázových sterilních jehel, které se po zákroku ukládají do uzavíratelného barelu s desinfekcí, o jehož likvidaci se stará specializovaná firma.Použití sterilních šperků a nástrojů, které se sterilizují v pravidelně kontrolovaných sterilizátorech je samozřejmostí. Při nedodržení těchto základních pravidel však rozhodně nelze vyloučit případné infekce hepatitidou, stafylokoky a HIV.

Piercing

Kapitola 3: Materiály

Časté dotazy: Z jakých materiálů se piercingové šperky vyrábějí? Jaké jsou základní typy šperků? Liší se vlastnosti šperků z různých materiálů? Liší se jejich životnost, jejich cena?

Těmi úplně nejzákladnějšími typy šperků, které se pro bodypiercing používají, jsou kroužek s kuličkou (ball closure ring), tzv. činka (barbell), banánek (bananabell) a labret (labret stud) vyráběné v různých velikostech vhodných pro konkrétní umístění.

Výrobci kvalitních šperků používají biokompaktní materiály, například nemagnetický chirurgický titan G23 (vyrábí se z něj endoprotézy), „bezniklovou“ chirurgickou ocel 316L, případně atestovaný bioplastový polymer. Při normálním používání jsou kromě bioplastu tyto šperky v podstatě nezničitelné. Titanové šperky jsou o cca 40-50% dražší nežli ocel a bioplast.

Dále se používají materiály vhodné pro zahojený piercing. Nejčastější je to chirurgická ocel 316L, akrylát, sklo,různé druhy exotických dřev, rohovina a jiné organické materiály, zlato a v některých případech i stříbro.

Šperk z nekvalitního materiálu může výrazně prodloužit a zkomplikovat dobu hojení čerstvého piercingu.

Kapitola 4: Zdravotní následky

Časté dotazy: Jak tělo na zavedení piercingu reaguje? Může nastat nějaká alergická reakce? Může při piercingu (např. pohlavních orgánů) dojít ke zranění s trvalými následky? Má v takových případech poškozený nárok na nějaké odškodnění?

Pokud je piercing proveden nesprávně či na špatném místě, tělo šperk vyloučí, a to v řádu týdnů či měsíců.

Při použití výše uvedených biokompatibilních materiálů alergické reakce nehrozí.

Soudný člověk musí pochopit, že piercer nemůže nést odpovědnost za zákazníka, který se o svůj piercing nestará dle instrukcí.

Profesionální studia se chrání prohlášením, ve kterém zákazník podepisuje fakt, že byl před zákrokem, případně ihned po zákroku samotném důkladně seznámen se správnou péčí, jejíž nedodržení může vést k případným zdravotním komplikacím.

Myslíme si že piercer by neměl odmítnout pomoc či řadu komukoliv, kdo má se svým piercingem problém a slušně požádá a to i když byl zákrok proveden v jiném studiu.

Piercing

Kapitola 5: Pierceři

Časté dotazy: Kdo vůbec jsou pierceři? Musejí mít biologické nebo anatomické vzdělání? Existují nějaké zkoušky, kterými člověk prochází, než se může stát piercerem?

Každý piercer musí projít kurzem, jehož součástí jsou kromě anatomie i zásady hygieny a aseptické práce, případně musí mít odpovídající zdravotnické vzdělání pro „činnosti, při kterých je porušována integrita lidské kůže,“ která vydávají vzdělávací centra, která k tomuto mají akreditaci od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Pokud ale člověku chybí zkušenosti, talent a cit, nikdy z něj nebude kvalitní plnohodnotný piercer.

Kapitola 6: Hranice

Časté dotazy: Může si piercing pořídit i neplnoletý člověk, když má souhlas rodičů? Kontrolujete, zda rodiče opravdu souhlas dali? Je něco, co slušný piercer odmítne udělat, existuje nějaká hranice, která se v piercingu nepřekračuje?

Ze zákona platí, že piercing nelze provést neplnoletým bez souhlasu zákonného zástupce. Dále záleží na etickém kodexu každého studia. U nás platí, že do 15 let vyžadujeme doprovod zákonného zástupce a dále minimálně jeho písemné povolení, které si dále telefonicky ověřujeme.

Slušný piercer umí hezky pozdravit. Vhodnější je uvést definici kvalitního piercera. Ten by měl být vždy soudný a nesmí provádět piercing ve chvíli, kdy by pro zákazníka mohl znamenat zdravotní riziko či jeho umístění postrádá smysl. Piercer by měl být schopen doporučit alternativní umístění a pokud není stoprocentně přesvědčen o správném umístění a typu šperku, měl by jej odmítnout udělat.

Kapitola 7: Údržba

Časté dotazy: Jak se má zákazník o svůj piercing starat? Je třeba jej nějak čistit? Lze si šperk opakovaně vyndávat a zase nasazovat (např. sundat si jej před sportovním utkáním a pak zase nasadit)? Může šperk zkorodovat?

V každém vnějším piercingu se usazují nečistoty, od částek odumřelé kůže po potní maz či prach. Výsledný mix jednak může nepříjemně zapáchat, ale i ulpívat na šperku. Stejně tak se zanášejí piercingy v ústní dutině, kde na špercích ulpívá kámen ze slin či zbytků jídla. Čas od času by své šperky měl vyndat a očistit každý. Šperk se může čas od času zatrhnout například o oblečení a i malá ranka může stačit, aby se z nečistot do piercingu dostala infekce a ten se opět rozhojil.

Není to pravidlo u všech piercingů, ale dá se říct, že čím je piercing starší, tím menší má tendenci se po vyndání šperku stáhnout. Člověk s tímto faktem ale nemůže vždy počítat, a proto by měl šperk vyndávat pouze na dobu nezbytně nutnou. V případě, že by mu šperk nešel nasadit, neměl by používat sílu, aby piercing nepoškodil, a o nandání by měl požádat piercera.

Titan ani chirurgická ocel nepodléhají korozi. Ta by mohla nastat snad jen v případě, že by špatný výrobce použil slitinu, která korozivní materiál obsahuje. Jediné, co tedy běžně koroduje, jsou barevné kamínky používané ve špercích, ke kterým se po delší době nošení může dostat voda, eventuálně špatně reagují v soláriu či sauně a ztrácejí barvu. Záleží tedy na zákazníkovi, jak často bude svůj šperk těmto škodlivým vlivům vystavovat.

Piercing

Kapitola 8: Záruka

Časté dotazy: Poskytuje se na piercing záruka? Např. že po dobu X let nevypadne? Co má zákazník dělat, když se mu piercing např. rozpojí, popř. je z nějakého důvodu potřeba ho vyndat a umístit znovu? Doplácí se něco za tyto služby nebo je studia provádějí v rámci běžného „servisu“?

Následný servis a řešení případných potíží je pro naše zákazníky zdarma, případnou pomoc a radu však neodmítneme nikomu. Pokud by však zákazník nedodržoval pokyny piercera a bylo nutné piercing vyndat a později jej opět provést, uhradí pouze náklady na opětovné provedení

Kapitola 9: Regenerace

Časté dotazy: Když se zákazník rozhodne nechat si piercing odstranit, za jak dlouho mu propíchnutá kůže zaroste do původního stavu?

Regeneraci kůže ovlivňuje více faktorů a výsledek bývá velmi individuální. Pokud člověk vyndá piercing během hojení, nezahojená tkáň se okamžitě začne spojovat a výsledek může být hotov během několika hodin i dnů. U zahojeného piercingu pak notně záleží na konkrétním místě. Sliznice se může zatáhnout během několika hodin i u léta nošeného piercingu. Oproti tomu piercing v tvrdé kůži, případně v chrupavce, nutně srůst nemusí a piercing se pouze stáhne a v jeho místě je vidět jen malá „jamka.“ Většinou ale záleží na tom, jaký a jak dlouho člověk piercing měl a jaký typ a tloušťku šperku nosil.

Kapitola 10: Důvod

Častý dotaz: Proč bych si měl nechat piercing udělat? Piercing je sám o sobě naprosto individuální záležitostí, kdy pro někoho znamená to, pro jiného ono. Někdo v piercingu shledává originalitu, někdo módní trend, někdo má chuť experimentovat, k někomu piercing prostě neodmyslitelně patří. Koneckonců, někdo si může piercing nechat udělat jen tak. Jinak je na každém, aby si ten svůj důvod našel.

Máte v hlavě nějakou otázku ohledně piercingu, která v tomto textu chyběla? Napište do Triba, na adresu info@tribo.cz. Tamní pierceři vám jistě rádi odpoví!

více na: www.tribo.cz

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Hyundai i30 N Project C je lehčí a nižší verzí modelu i30 N. Premiéra proběhne v září na IAA 2019...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.