Pět důkazů nezlomné lidské tvořivosti

30. 09. 2012, autor: Dalibor Žák
Ačkoli to může občas vypadat, že člověk je jen vyžraný líný vepř kritizující fotbalisty a politiky u televize, ve skutečnosti dokáže sestrojit neuvěřitelně důmyslné zařízení.
Pět důkazů nezlomné lidské tvořivosti


Možná si můžete říkat, že je člověk celkem k ničemu, ale ve skutečnosi dokáže sestrojit až neuvěřitelné věci. Dneska v době počítačů už je všechno jednodušší, ale v dávných dobách, kdy se všechno kreslilo na papíře a maximálně byla k dispozici kalkulačka s pamětí, jsou některé konstrukce a stroje skutečně obdivuhodné.

Raketoplán

Vyslat nějaké zařízení do kosmu není zas až tak úplně složité, ale vymyslet ho tak, aby bylo znovupoužitelné, to vyžaduje už trochu invence. "Recyklovatelné" kosmické plavidlo chtěla NASA už dávno. Vlastně už během programu Apollo se začalo v roce 1968 pracovat na zařízení, které by bylo možné vyslat do vesmíru, aby se pak vrátilo po splnění mise zpět a bylo ho možné znovu použít. Problém návratu je ale v tom, že těleso sestupující do atmosféry kvůli obrovskému tření generuje velké množství tepla a normálně by shořelo.

Raketoplán

Reálné obrysy začal raketoplán nabírat už v polovině 70. let, kdy se opustilo od vojenského programu a výzkum se soustředil spíše na komerční a vědecké použití.

První start se uskutečnil 12. dubna 1981 a i přes dvě smrtelné nehody se dá program raketoplánů považovat za úspěch, i když poměrně drahý. Z raketoplánů se totiž stalo oblíbené "nákladní a servisní" plavidlo, které dopravovalo do vesmíru nejen kosmonauty, ale i potřebné vybavení, družice a náhradní díly.

Most Golden Gate

Tento symbol San Franciska není jen turistická atrakce, ale především veledůležitý dopravní uzel, po kterém denně projede hodně přes 100 000 aut. Konstrukce vysutého mostu začala v roce 1933 a dokončena byla v roce 1937.

Most je dlouhý přes 2700 metrů a dva hlavní pilíře jsou vzdáleny 1280 m. Dvě hlavní nosná lana mají průměr necelý metr, každý pilíř nese zátěž 95 000 tun a obří kotevní kvádry musí odolat zatížení 28 500 tun. Celý most pak váží 887 000 tun.

Golden Gate

Dovedete si představit, co by se stalo, kdyby jen jeden ze stovek inženýrů provedl špatně výpočet a sekl se třeba o desetinnou čárku? Všechno se dělalo ručně, na papíře a maximálně s pomocí mechanického počitadla.

Charakteristická oranžová barva byla vybrána jako signální, takže most je dobře viditelný pro lodě a slouží jako výborný orientační bod - něco jako naváděcí světlo. A rovněž je dobře rozpoznatelný z letadla.

Concorde

Že není sestrojit nadzvukové letadlo žádná práce? Tak se nad tím zamyslete. Jde totiž o nadzvukové letadlo, které zároveň v klimatizované a tiché kabině vozí cestující, kteří si mohou dát kávu nebo třeba něco ostřejšího (vodku, nebo klidně i rohlík).

Práce na letounu začaly už v 60. letech 20. století, ale teprve v roce 1965 se vůbec začal stavět a trvalo další čtyři roky, než se poprvé vznesl do vzduchu. Další testy byly zdlouhavé a nákladné a ropná krize málem celý projekt zastavila, kdyby nebyl v pokročilém stádiu vývoje.

Concorde

Nakonec se Concorde dostal do služby v roce 1976 a nebýt smolné nehody v roce 2000, možná by létal dodnes. Poslední let se uskutečnil 26. listopadu 2003.

Konstruktéři se při návrhu letadla museli vypořádat s mnoha problémy. Jako hlavní jmenujme schopnost letu nízkou rychlostí při zemi (nějak se přistát musí, že?). Sestrojit aerodynamicky efektivní nadzvukové delta-křídlo jim trvalo skutečně dlouho, neboť neměli k dispozici žádné počítačové modely a složité stroje - všechno se dělalo ručně na rýsovacím prkně.

Bugatti Veyron

To, co představuje Concorde ve vzduchu, představuje supersport Bugatti Veyron na silnici. Zatímco už existují a existovala rychlejší auta, žádné nebylo schopné překonat rychlost 400 km/h, aniž by bylo použitelné každý den a mělo registrační značky. Bugatti Veyron prostě můžete vzít ráno pro rohlíky, cestou do práce jet 400 km/h, a pak si zaparkovat v podzemních garážích a v obleku vystoupit z klimatizovaných sedaček.

Bugatti Veyron

Automobilka Volkswagen, která do vývoje investovala, prý nikdy na prodeji auta nevydělá - cenovka je sice asi 40 000 000 korun, ale v přepočtu stojí vyrobit jedno auto asi dvoj až trojnásobek. Je to důkaz, že když se chce, skutečně člověk dokáže vyrobit nemyslitelné.

Nanobot

Nanotechnologie už se pomalu stávají realitou a hudbou blízké budoucnosti jsou tzv. nanoboti, nebo-li miniaturní roboti. Již se podařilo "sestrojit" modely exemplářů, které by mohly skutečně fungovat. Experimentuje se s jejich využitím v lékařství, neboť díky jejich schopnosti "rozebrat a znovu složit" jakoukoli hmotu se předpovídá, že by dokázaly opravovat lidské tělo za chodu bez bolesti.

Nanotechnologie

Uřizli jste si nohu? Nevadí, nanoboti ji zase dají dohromady. Ano, my víme, že o tom byla vtipná scénka v Červeném trpaslíkovi, ale skutečně se takové technologie vyvíjí. Vědci již sestrojili miniaturní molekulární strojky, které sice ještě neposlouchají příkazy, ale mechanicky fungují.

Dejme tomu ještě pár let a nebudete muset čekat, až se někdo rozbije na motorce, aby vám mohl dát slezinu. Prostě si jí ve vlastním těle vyrobíte nebo opravíte.

VYBÍRÁME
Nejzbytečnější vynálezy

Nejzbytečnější vynálezy

16. 08. 2009, autor: Jarda Sauer

Spousta vynálezů nám usnadňuje každodenní život - třeba mikrovlnná trouba. Spousta jich má spíš odborné využití - například urychlovač částic. A některé z nich jsou naprosto zbytečné!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Škoda Auto plánuje přepracovat rodinný hatchback do podoby ostrého hatchbacku RS.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.