Persepolis

30. 11. 2007, autor: prochlapa.cz
Báječná léta pod psa na íránský způsob aneb vesele ironický pohled na smutné dospívání v totalitě. Francie představuje svého okouzlujícího kandidáta na Oscara.
Persepolis
Persepolis bývalo slavné město, které kdysi zničil slavný Alexandr Veliký. Teď slávu toho jména obnovuje komiks zvaný Persepolis, o němž se říká, že je první a nejlepší (a možná taky jediný?) íránský, a film zvaný také Persepolis, protože vznikl podle toho komiksu.

Oba vyprávějí o dětství a dospívání svéhlavé Marji, která kromě obvyklých dětských a pubertálních problémů prožívá taky Islámskou revoluci, která vyměnila diktaturu šáha za diktaturu náboženských fundamentalistů, a dlouholetou irácko-íránskou válku. Takový popis by mohl naznačovat, že černobílé kresby budou docela depresivní a kruté, když Marji viděla tolik smrti a zažila tolik strachu. Jenže kouzlo Persepolis je právě v tom, že nejsou. Před revolucí si malá Marji hraje na Bruce Leeho, chvíli po ní na udatnou soudružku revolucionářku, pod vlivem okouzlení z vyprávění jejího perzekvovaného strýčka. Pak si na bundu píše „Punk is not ded“ a od překupníků tajně kupuje Iron Maiden. A všechno okolo a sebe nejvíc sleduje s neodolatelně ironickým a upřímným nadhledem ženy, která po emigraci do Francie našla sama sebe. Marjane Satrapi.

Marjane Satrapi nakreslila komiks a taky odmítla nabídky Hollywoodu, kde chtěli z Persepolis udělat seriál ve stylu Beverly Hills 902 10, a natočila i film, s pomocí zkušenějšího Vincenta Parannauda, který měl jejím oživlým obrázkům dodat větší spád a filmový rytmus. Upřímně, její jednoduše efektní i efektivní obrázky na plátně komiksový původ nezapřou, stejně jako příběh roztříštěný do mnoha historek a epizod nezapře biografický původ ze vzpomínek, ne zcela povedeně orámovaný odlétáním z Íránu. Což možná filmu ubírá na filmových parametrech, ale nic na vyznění, v němž se mísí dojetí, síla, plivnutí do kožené tváře režimu a výkřiky svobody.

Satrapi se drží hesla „smích je nejmocnější zbraň“. Vtipný pohled na smutné věci nezlehčuje jejich závažnost, ale dodává naději i do temnoty totality, kde je i každý večírek protizákonný a může být proto pro někoho poslední. Přirovnání k Báječným letem pod psa se pak v jistém smyslu hodí, protože i Persepolis ukazuje, že žít se v zemi, která je vaším domovem, ale zároveň se stala domovem i zaslepených radikálů, musí a taky se žije. A že nepřátelská hrozivá vláda neznamená automaticky nepřátelské a hrozivé obyvatelstvo. Právě tím, že se Satrapi nabídla svůj příběh a ještě v takovém okouzlujícím zpracování dotýkající se i univerzálních témat dospívání a bohužel podobně přenosných sdělení o životě v diktatuře, stvořila pro své sousedy, které v Íránu zanechala, neocenitelnou propagaci, významnou dneska o to víc, že zrovna Írán se prezentuje jako kandidát na první příčku na preventivním americkém seznamu dalších potenciálních cílů.

Satrapi připomíná, že pod tímhle nehezkým obrazem žije i něco víc, kultura starší a trvalejší, tradice perského Persepolis a tradice lidské existence, která touží po lásce, po životě, po pochopení sebe sama. Možná i pro tohle dostal film cenu poroty na festivalu v Cannes (kterou Satrapi věnovala íránskému lidu, zatímco íránská vláda protestovala, že se tam film vůbec promítal), možná proto Persepolis Francouzi v letošní silné konkurenci vybrali jako svého zástupce na Oscary.

Persepolis, Francie 2007, 95 minut. Režie Marjana Satrapi, Vincent Paronnaud, mluví Catherine Deneuve, Chiara Mastroianni, Simon Abkarian, Danielle Darrieux. Premiéra 29. 11. 2007.

foto: Artcam
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Samaritánka

Samaritánka

18. 08. 2006, autor: admin

Další z vytříbených obrazů korejského mistra Kim Ki-duka o sexu, násilí a smrti patří do jeho lyrické fáze. Zve diváka na indickou legendu o dobro konající prostitutce, která to ale v korejské verzi nemá lehké.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Šéf vývoje GT-R tvrdí, že současný model není příliš starý a bude konkurenceschopný ještě dlouho.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.