Paříži, miluji Tě

09. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Dvě desítky filmařů dostaly jednoduché zadání – Paříž a láska. A každý z nich se vydal do jiné pařížské čtvrti a k jiné podobě lásky, aby vytvořili mozaiku o rozmanitosti citu i filmu, spojenou osobitým šarmem.
Paříži, miluji Tě
Jako všechny kolektivní filmy, ani tenhle není sourodé dílo, některé střípky jsou lepší než jiné, záleží na preferencích, vkusu i náladě, protože se pohybují od absurdní komedie, přes sociální kritiku až po upírskou parodii.

Právě ona variabilita je ale jedním z kouzel snímku, který do našich kin přišel sice se zpožděním, ale přece, a ještě příhodně na první máj. Ukazuje nejenom kolik existuje podob lásky, od milenecké a manželské v různých stádiích, přes rodičovskou, po křehké sympatie a náhodná setkání. Stejně rozmanitá tu je i Paříž, rozlehlá metropole, v níž se skrývá tolik příběhů, kolik lidí je vypráví.

Protože nikdo neměl k dispozici víc než zhruba osm minut, většina z osmnácti režisérských týmů (tři složené z dvojice, jinak jednotlivci) nestvořila ani tak krátký film jako spíš námět, poznámku, fragment, často zakončený pointou, ale někdy ani to ne. A i když jejich nápady různě zajímají a jsou různě zajímavě natočené, pořád fungují dohromady, jako bonboniéra s mnoha druhy čokolády, která má na obalu jeden obrázek.

Srdce znalého filmového fanouška navíc zaplesá nad tím množstvím známých a oblíbených jmen několika generací, ať už mezi režiséry nebo herci. Kromě francouzská elity (Gérard Depardieu, Ludivine Sagnier, Fanny Ardant) tu hrají i zahraniční hosté, především z USA (Natalie Portman, Elijah Wood, Maggie Gyllenhaal, Nick Nolte, Gena Rowlands). Režiséři pocházejí z Ameriky Jižní (Walter Salles) i Severní (Wes Craven), Austrálie (Christopher Doyle), Asie (Nobuhiro Suwa) a Evropy (Tom Tykwer).

Mezi mé favority by patřila etuda Steve Buscemiho v satirce na paranoiu od bratrů Coenů, romantická hřbitovní návštěva Oscara Wilde v tlumeném stylu od Wese Cravena nebo závěrečná slohová práce na hodinu francouzštiny osamělé americké pošťačky, která se silným americkým akcentem vypráví, jak v Paříži pocítila, že žije (tu natočil Alexander Payne).

Většina z filmařů tu ukazuje svůj styl i svá témata, že by cinefilové mohli hádat, kdo stojí za čím, kdyby to na začátku každého segmentu nebylo napsané. Třeba Walteru Sallesovi (Motocyklové deníky) i několik minut stačí na přímou sociální kritiku. Tom Tykwer (Lola běží o život) natočil dynamickou moderní povídku, do níž se vejde celý vztah, Gus Van Sant (Mé soukromé Idaho) jednoduše zachytil setkání dvou kluků, Gurinder Chadha (Blafuj jako Beckham) učí o rasové sounáležitosti, Payne (Bokovka) si zase vybral postavu, která je směšná a zároveň vyvolává soucit.

Jeho povídka se na závěr hodí, protože je prodchnutá neurčitou radostí ze života. A jaký lepší pocit by měla po sobě zanechat mozaika o rozmanitosti lásky, Paříže a vlastně i filmu. Už se těším na New York, I Love You.

Paris, Je T´aime, Francie 2006, 120 minut. Režie Oliver Assayas, Frédéric Auburtin, Gérard Depardieu, Gurinder Chadha, Sylvain Chomet, Joel a Ethan Coen, Isabel Coixet, Wes Craven, Alfonso Cuarón, Christopher Doyle, Richard Lagravenese, Vincenzo Natali, Alexander Payne, Bruno Podalydes, Walter Salles a Daniela Thomas, Oliver Schmitz, Nobuhiro Suwa, Tom Tykwer, Gus Van Sant, hrají Fanny Ardant, Juliette Binoche, Steve Buscemi, Sergio Castellitto, Willem Dafoe, Gérard Depardieu, Maggie Gyllenhaal, Elias McConnell, Emily Mortimer, Nick Nolte, Natalie Portman, Miranda Richardson, Gena Rowlands, Catalina Sandina Moreno, Ludivine Sagnier, Rufus Sewell, Gaspard Ulliel, Elijah Wood. Premiéra 1. 5. 2008.

foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Válka policajtů

Válka policajtů

30. 06. 2005, autor: admin

Syrový policajtský thriller, který dává vzpomenout na to nejlepší, co v tomhle žánru vzniklo - ať už ve Francii nebo v USA. Natočeno podle skutečných událostí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.