Parfém: Příběh vraha

01. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
Tom Tykwer se pokouší dokázat, že i film může vonět a že každý příběh se dá zfilmovat. I ten o artistickém vrahovi, který zabíjí pro parfém.
Parfém: Příběh vraha

Každý román se dá zfilmovat, i když se o některých z nich říká opak. Jako třeba o Parfému: Příběhu vraha, bestselleru Patricka Süskinda. Za nezfilmovatelný byl považován skoro dvacet let, od poloviny 80. let. Než k němu autor prodal filmová práva. Po letech přemlouvání a dalších letech příprav teď konečně může čtenost a prodej knihy podporovat i film, výpravná evropská koprodukce za 50 milionů euro. Na starost si ji vzal jeden z nejzajímavějších současných evropských režisérů, Němec Tom Tykwer, proslavený nízkorozpočtovou Lolou běžící o život.

Taková náročná adaptace režiséra uznávaných kvalit potřebovala. Kromě obvyklé obtíže jak zkrátit mnohastránkový román do filmu, totiž kladla i další výzvy. Třeba jak zachovat ironického ducha vyprávění. Jak spojit diváky s nevšední hlavní postavou, která nejen že vraždí, ale taky skoro nemluví. A hlavně – jak zachytit hypnotický svět vůní, v jehož zajetí pokřivený hrdina i příběh románu žije.

Výsledek? Parfém je důkaz, že nezfilmovatelné romány neexistují. Jen romány, ze kterých se dělají dobré filmy hodně, hodně těžko. Ti, co znají obě díla, si stěžují, že se scénář měl odvážit invenčnější imaginace, než jakou mu předepisovala bezpečně úspěšná předloha. Pro ty, kdo knihu nečetli, to může být dobrá stopa, kde hledat příčiny, proč filmový Parfém nevoní tak podmanivě.

Film trvá dlouhé dvě a půl hodiny, v nichž se odehrají jakoby filmy dva, spojené hrdinou, ale odlišné v tónu a náladě. Jeden je mírně sarkastická povídka ze špinavé Paříže o životě prazvláštního sirotka Jeana-Baptista, mladíka s mimořádným citem pro vůně a neschopností cítit cokoliv jiného, třeba soucit nebo lásku. A druhým je detektivní krimi ze slunné Provence, kde Jean-Baptiste postupně a promyšleně vraždí mladé dívky, aby extrahoval jejich vůni, a stvořil tak ten nejdokonalejší parfém.

Co se týče ironické ozvěny Süskindova vyprávění, ta se lépe rozléhá v první části. Výborně ji obstarává zábavný komentář Johna Hurta, jehož hlas si podobně zahrál i v Dogville a Manderlay. Na druhou stranu, skrz odtažitost cizího pohledu za vyhublý zevnějšek Jeana-Baptista nepronikneme. Nováček Ben Whishaw sice našel balanc mezi odpudivým, strašidelným podivínem a nešťastníkem tragicky uzavřeného do jediného světa, který dokáže pochopit. Jeho postava ale zůstává příliš pasivním a nepochopitelným outsiderem pro okolí i pro diváky. Proto je snazší přimknout se k jeho dvou živějším, jasnějším (a slavnějším) kolegům, Dustinu Hoffmanovi a Alanu Rickmanovi.

I jejich výkony ale dokáže něco přebít - Tykwerova obdivuhodná snaha dodat filmu vůni skrz jiné smysly, oči a uši. Pečlivá výprava a kostýmy, syté barvy, práce se zvukem (když Jean-Baptiste zavětří, ruch slábne), hudební doprovod, pronikající detaily nosů, kapesníků, voňavého ovoce a smradlavých rybích hlav… Tykwer použil všeho, co mohl, mimo pokusu resuscitovat experiment Smell-O-Vision z 50. let, kdy se příslušné vůně pouštěly přímo do kinosálu.

Jen škoda, že podobně soustředěně fascinující není v jeho podání i příběh. Pak by popis jedněch německých novin, že Parfém „činí ze svých čtenářů závislé lidi, svádí je a brzy ukradne jejich duši“, mohl sedět nejen na román, ale i na jeho filmovou verzi.

Perfume: The Story of a Murderer, Něm./Fr./Šp. 2006, 147 minut. Režie Tom Tykwer, hrají Ben Whishaw, Dustin Hoffman, Alan Rickman, Rachel Hurd-Wood, Karoline Herfurth. Premiéra 30. 11. 2006.

foto: SPI

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Děda a děda: Nekonečný příběh

Děda a děda: Nekonečný příběh

30. 10. 2009, autor: Jarda Sauer

Důchodci jsou vtipní, zábavní a bystří společníci. Alespoň naši děda a děda určitě. Jejich příběhům byste dokázali naslouchat dlouhé hodiny a ani na chvíli byste se nenudili...možná. Prostě nekonečný příběh.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.