OnLive: nový způsob hraní her

17. 05. 2009, autor: Jarda Sauer
V herním světě se schyluje k pořádné revoluci. K takové, která by mohla vymazat dosavadní konzole, ale také herní počítače z mapy. Ovšem je tu ještě pár nezodpovězených velmi zásadních otázek...
OnLive: nový způsob hraní her

2Na Game Developers Conference 2009 společnost OnLive Interactive představila revoluční způsob poskytování herního obsahu. Ten se dost blíží například modelům "video-on-demand", kdy uživatel za poplatek dostane přístup ke streamovanému video obsahu. Ovšem v tomto případě nahradí video obsah herní. A to tu skutečně ještě nebylo. Služba se jmenuje OnLive a poběží prakticky na jakémkoliv počítači bez rozdílu výkonu (jistě, nějaké základní požadavky tu budou, ale nic, co by nezvládla i ta nejzaprášenější kancelářská šunka), ale také na obyčejných televizích. Skutečně, ke hraní už nebudete potřebovat žádnou konzoli, ani neustálé hardwarové vylepšování počítače. Stačí jakýsi set-top box, kterým si OnLive zpřístupníte a už můžete hrát. Tedy za předpokladu, že zaplatíte, co si jeho provozovatelé řeknou. Částky zatím však nebyly stanoveny.

 

3Jak to může fungovat, ptáte se? Princip je opravdu jednoduchý, složitější to je s jeho technologickým zajištěním. Veškeré výpočetní práce totiž budou probíhat na serverech OnLive, které jejich výsledky akorát budou streamovat na domácí obrazovky či monitory. Vylepšovat počítače tak bude muset akorát provozovatel, nikoliv hráč. Ten se o nic nestará, pouze hraje. Hráčský ráj? Také nám to tak připadá. Celé je to možné díky technologii zvané "Cloud Computing". Ta se rozšiřuje stále víc a víc a v podstatně jednodušší formě na ní běží prakticky veškeré webové aplikace, například Google Docs, ale třeba i obyčejné emailové schránky. Nyní bude poskytovatel nabízet herní obsah. Proč se něco takového neobjevilo dříve? Jednoduše proto, že na to nebyly technologické prostředky. Dnes už evidentně jsou, respektive budou. Stále totiž není jasné, kdy přesně se služba rozběhne a s takto velkým projektem se dají očekávat určité komplikace v podobě porodních bolestí.

4Ovšem OnLive vypadá o poznání lépe zajištěno než podobné ultimátní herní projekty z let minulých. Ty bez záštity silnými výrobci, jako je Nintendo, Sony či Microsoft, nedokázaly přežít. Ani OnLive Interactive není velkou, natožpak známou firmou. Podle všeho má ale na provoz dostatek počátečního kapitálu, který bude třeba, než si hráči zvyknou a služba začne skutečně vydělávat. Že nejde o pouhý výkřik nějakých snílků, dokládá také spolupráce s největšími herními vydavatelskými domy, jako je Electronic Arts, Ubisoft, Take Two či THQ. Ty by jistě nešly do předem ztraceného projektu.  Model financování by měl být postaven na různě odlišených předplatných. Hráči tak zaplatí určitou částku a dostanou přístup k hernímu obsahu, který bude buď omezen časově či množstevně. Úspěch se samozřejmě bude odvíjet od toho, jak bude cenová politika nastavena a zda se služba oproti klasickým konzolím či PC vyplatí. Ale jelikož přichází právě s krédem, že ušetříte na vylepšování hardware, vyplatit by se měla určitě. Ve Spojených státech amerických se představí možná již koncem roku, Evropa si počká déle.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
První fotky: Nový Seat Toledo

První fotky: Nový Seat Toledo

20. 09. 2004, autor: admin

Druhé auto v řadě s novým designem Seatu buduje na příznivém ohlasu Altey a v nové podobě má nabídnout bezkonkurenční prostor ve své třídě.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Zbrusu nový osmiválec má zdvihový objem 7,3 litru a sílu o 435 koních a 644 newtonmetrech.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.