Oko

19. 02. 2008, autor: prochlapa.cz
Jessica Alba vidí mrtvé lidi v příliš hollywoodském remaku hongkongského hororu, který je bolestně dokonalou ukázkou, jak komerční snahy dokážou odstranit duši dobrého filmu a nechat jen prázdný námět.
Oko
Předělat výbornou asijskou duchařinu podle hollywoodského vzoru a navíc s Jessicou Alba v hlavní roli? To zní docela hrůzostrašně – akorát jiným způsobem, než se na horor hodí. Zatímco hongkongské Oko děsilo tichou hutnou atmosférou, jeho americké verze vsadila na omletější, jednodušší a ve výsledku neúčinnější řvavé lekačky. Tvůrci tak víc než na divákovu vnímavost spoléhají na jeho přirozené tělesné reakce a nechají nebezpečné duchy, aby na hrdinku nečekaně skákali. A přesto jsem se u tohohle hororu víc smála než bála.

Jessica Alba, která do hollywoodské historie zatím vstoupila tím, že si před dvěma lety vzala na udílení cen Akademie krásné šaty, v nichž podle nadšených výkřiků módních znalkyň vypadala „jako Oscar“, představuje slepou houslistku Sydney (sloveso hraje se ve větě s Jessicou Alba použít pořád nedá). Slepou tak, aby to dobře vypadalo, s mléčně zahalenými rohovkami a proslovem o tom, jak se naučila spoléhat na jiné smysly. Po transplantaci rohovky si ale i ona musí zvykat na zrakové vjemy. Moc jí to nejde, asi proto, že kromě krás světa vidí taky strašlivé vize z budoucnosti plné plamenů a mrtvé lidi.

Hollywood si sice s různou zručností půjčuje úspěšné ukázky asijského hororového žánru už pár let, ale americké Oko má tu nevýhodu, že na rozdíl od originálního Kruhu nebo Nenávisti, film bratří Pangů u nás šel v roce 2003 v kinech a před nedávnem i v televizi. Divák znalý předlohy pak může zkoumat, jak plagiátoři nedokážou čelit traumatu z tragického konce a jak dokážou proměnit materiál na filmařsky působivý horor v hloupé hororové melodrama. Aspoň, že vedle USA leží Mexiko, kam se dá přemístit závěrečné odhalení o prokletí a neklidu bloumajících duší, které je jinak spjaté s východoasijskou kulturou.

I bez originálních obrazů naskakujících v paměti diváka s podobnou sugescí jako představy v hlavě Sydney ale tohle Oko několika dobrými nápady (třeba setkání Sydney s překvapenou čerstvě mrtvou přejetou nebo chvíle, kdy Sydney v zrcadle nevidí sebe, ale dárkyni svých rohovek) nezastře, že je filmem, který je ochotný zaujmout čímkoliv jednoduchým, včetně trapně lascivní scény Jessicy Alba vylézající ze sprchy. Jakoby i tvůrci věděli, že na víc nemají.

Do téhle zbytečnosti, jejíž existence může ospravedlnit jedině to, že přivolá zájem k originálu, se nechala angažovat taky hvězda nezávislé scény Parker Posey v roli starostlivé sestry a Alessandro Nivola v unaveném výkonu očního specialisty, který ve své skeptické fázi aspoň dodá pár vtipných komentářů. Plakát, v němž z ženského oka vylézá ruka, má v sobě víc děsivosti i nadpřirozena než celý remake.

The Eye, USA 2008, 97 minut. Režie David Moreau, Xaver Palud, hrají Jessica Alba, Alesandro Nivola, Parker Posey, Rade Serbedzija, Fernando Romeo, Rachel Ticotin. Premiéra 21. 2. 2008.

Foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Sin City - město hříchu

Sin City - město hříchu

22. 07. 2005, autor: admin

Extrémně stylová adaptace slavného komiksu Franka Millera. Drsní chlapi, zkorumpovaní poldové a nesnesitelně krásné ženy ve městě plném krve, násilí, morbidního humoru a nepravděpodobné lásky.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Roztomilý papamobil postavený na základech Pandy vznikl proto, že větší auto prostě neprojelo brá...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.