Oko dravce

03. 10. 2008, autor: prochlapa.cz
Shia LaBeouf a D.J. Caruso tu jsou zase s další lehkou vykrádačkou Hitchcocka – stačí mistrovy zápletky zbavit významu a nadopovat akčními steroidy.
Oko dravce
Když Steven Spielberg režíruje, vychází z toho aspoň poslední dobou skvělé filmy, které mají co říct. Zatímco když zůstane jenom o produkce, vznikají i filmy, které si spojení s jeho jménem ani nezaslouží. Tenhle nadupaný moderní thriller vymyslel sám Spielberg, prý chtěl lid pobavit tím, že ho důkladně vystraší z používání moderních technologií, jakoby už nebyli dneska všichni dost paranoidní a jakoby to samé nevyužila už poslední Smrtonosná past. Oko dravce na paranoiu z neživotných všudypřítomných mobilů, semaforů a počítačů ale tlačí tak důrazně, až se nepevná příběhová vystýlka propadne do své vlastní parodie.

Dokud nevíme, o co běží, tak je to docela slušná zábava. V rychlém tempu, evidentně s vysokým rozpočtem, v obratné režii, která ve filmu o nebezpečnosti techniky paradoxně nejvíc spoléhá na filmovou trikovou techniku. Nicméně i mezi těmi výbuchy a srážkami a honičkami stíhačky a auta se pohybují něco jako lidé – filmoví hrdinové, kterým za chvíli zavolá tajemný hlas a velmi neortodoxními metodami je donutí spolupracovat, resp. dělat přesně to, co jim řekne. Vyděšený kluk od vedle Shia LaBeouf a vyděšená matka od vedle Michelle Monaghan, kteří se zpocení a špinaví (samozřejmě jenom do té míry, aby pořád vypadali dobře) marně snaží najít únikové možnosti, suplují obyčejného fanouška, nejsou to totiž žádní namachrovaní superbijci, o které se nemusíme bát. Nepředvádějí víc, než aby si udrželi naše sympatie a dech během všech těch sprintů. Což není nepodstatné, vzhledem k tomu, že právě oni drží v tomhle jinam přeexponovaném hi-tech dobrodružství odtrženém od skutečnosti určitou ukotvující realističnost. Jim můžeme fandit, kvartetu scénáristů ale ne. Od jisté chvíle už ani Shia s Michelle, ani hláškující Billy Bob Thornton, nic nezmůžou, aby film, který by mohl fungovat maximálně jako futuristický thriller ale ne jako současná akční alegorie, nevzbuzoval úsměšky. Konkrétně od okamžiku, kdy vám dojde, že Oko si nepůjčuje jenom z Muže, která věděl příliš mnoho, Na sever severozápadní linkou a Nepravého muže, ale i z Vesmírné odysey. Mimochodem, určitě to bude dřív než to samé docvakne komukoliv z hrdinů.

Vzhledem k těm vykrádáčkám prvních tří zmíněných filmů se zdá, že režisér D.J. Caruso ve spojení s Shiou LaBeoufem si na plundrování Hitchcockových motivů buduje kariéru, už loňská Disturbia má do dneška problém s hájením, že není neautorizovaným remakem Okna do dvora. Caruso asi předpokládá, že na jeho filmy budou chodit lidi stejně staří jako Shia, kteří o Hitchcockovi maximálně někdy slyšeli. Právě téhle klipové generaci s poruchou soustředění nabízí energické, hlučné zpracování, kde se pořád děje něco velkého, vymakaného, co nevyžaduje moc namáhání pozornosti, která by mohla příliš brzo vydedukovat, o jaký film tu opravdu jde.

Oko se všechno snaží krýt tím, že dobře vypadá. V prvních fázích, kdy na loserovského Shiu zaútočí peníze z bankomatu, je to ještě i zábavná hra, kde se dá hádat, kam se film vydá. Problém zbytku je, že už bude jenom horší a horší, akce přehnanější a přehnanější a všechny klišé podobných filmů se využijí, kromě povinné romance mezi hrdiny ve stresu, to se vyřeší jenom hlubokými pohledy, protože přece jenom Shia je o dekádu mladší než Michelle a vypadá ještě na míň, bez ohledu na to, že se tohle považuje za jeho první „dospělou roli“.

Takže co příště? Psycho zkombinované s Ptáky a Marnie? Hitchcock natočil asi 70 filmů, takže Caruso má inspiraci na roky dopředu…

Eagle Eye, USA 2008, 120 minut. Režie D.J. Caruso, hrají Shia LaBeouf, Michelle Monaghan, Billy Bob Thornton, Rosario Dawson, Michael Chilkis, Anthony Mackie. Premiéra 2. 10. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Transformers

Transformers

16. 08. 2007, autor: admin

Nejlepší způsob jak zachránit svět a sbalit krásnou spolužačku je koupit si auto, které je kromě toho i hodný a silný robot. Michael Bay se vrací ve formě s oblíbenými hračkami a jejich zábavnou válkou.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.