Oko bere

27. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Studenti vybírající kasina ve Vegas možná mají rádi risk, ale tenhle film ne. I skutečný příběh dokáže tak „zezábavnit“, až připomíná zapomenutelně příjemný prefabrikát z Hollywoodu.
Oko bere
I s matikou se dají zažít vzrušující věci, když se toho chopí Hollywood. A když do hlavní role počtářského génia, který v 21 letech nejvíc času tráví se svými podobně neprakticky chytrými spolužáky sestrojováním robůtka na soutěž mladých vědců, obsadí někoho tak roztomilého, jako je Jim Sturgess. Jeho Ben má být nepopulární, stydlivý chlapec, který si troufne obdivovat populární, nestydlivou spolužačku Jill jenom z dálky a na velké školné na harvardskou lékařskou si vydělává po osmi dolarech za hodinu v obchodu s obleky. Ale Sturgess disponuje dostatkem sympatičnost i dobrého vzhledu, aby měl přechod ve velkou rybu vegaských kasin snadný. Ostatně, je to Hollywood a tam je snadné všechno.

Přitom historka o tom, jak parta studentů z massachusettské technologické univerzity MIT využila své nadání rychle počítat nejenom k dobrým známkám, se doopravdy stala, doopravdickému člověku jménem Jeff Ma. Akorát, že tenhle film tak vůbec nevypadá.

Nejspíš proto, že se až přehnaně snaží nadbíhat divákům. Chyběla v původním scénáři podle života milostná zápletka? Nevadí, přidáme. Podobně upravené působí vlastně většina atributů filmu, včetně postav, které se vejdou do figurky „machiavelistický profesor“, „hrozivý šéf ochranky, který vás za počítání karet může pořádně zmlátit, i když to v podstatě není nelegální“ a podobně. Většina herců své jednorozměrné, upravené škatule bezbarvě naplňuje, včetně slavného Kevina Spaceyho.

Nejvíc by filmové převyprávění knižního bestselleru Bena Mezricha (který se ještě počítal mezi literaturu faktu, ale taky už si vymýšlel) mělo být o tom, jak pětice mladých lidí propadne falešnému bezstarostnému životnímu stylu ve Vegas, kde je nikdo nezná, takže tam všichni můžou odhodit svou MIT existenci a být čímkoliv. K tomu by seděla ta zajímavě dlouhá předehra vykládající, jaký život Ben má a chce změnit a proč. Ale pak měl zbýt čas i na větší propracovanost psychologie postav i lasvegaských scén. Některé věci nestačí, když je hrdina divákovi jenom sdělí, ale nedokáže předvést. A jak může fungovat film zdánlivě kritizující hamižnost, který peníze ukazuje tak svůdně?

Teoreticky to má být celé motivační dopis k přihlášce na ten Harvard, který Bena, jenž si kvůli vysněné škole odpíral všechnu zábavu, nevděčně nutí, aby jí popsal v čem je výjimečný a zajímavý. Akorát, že vyprávění zní víc jako povídka ustrašeně sestavená ze známých scénáristických postupů, kde nemusíte být student MIT, abyste prokoukli závěrečné dějství, následující po kapitolách vzestup a pád. Potenciální vyvrcholení si navíc pomáhá už moc neuvěřitelnou thrillerovou zápletkou, která se do příjemné zábavné atmosféry ani nehodí.

Robert Luketic je nevyrovnaný režisér co se týče kvalit jeho filmů, převážně komedií (nejlíp Pravá blondýnka, nejhůř Příšerná tchýně). Tady dokáže být nevyrovnaný dokonce v rámci jediného filmu, který střídá komedii s thrillerem, romantikou a dramatem. Komické scénky, především ty se spolužáky, kteří se na větší část z Benova života i filmu bohužel vytratí, mají největší spád. Ten naopak postrádají opakující se scény z kasin, kde ani domluvená znamení mezi MIT hráči nejsou provedená tak nenápadně, jak by to asi ve skutečnosti bylo potřeba, ale s okázalou jednoznačností. Divák se nesmí namáhat žádným náročnějším přemýšlením a pokud opravdu nebude, pak je dlouhých 123 minut povrchního dobrodružství, kde o nic pořádně nejde, díky atraktivnímu tématu a osobnímu kouzlu sympaticky podaného Bena vcelku zábavná hra.

21, USA 2008, 123 minut. Režie Robert Luketic, hrají Jim Sturgess, Kevin Spacey, Kate Bosworth, Laurence Fishburne, Aaron Yoo, Liza Lapira, Jacob Pitts. Premiéra 29. 5. 2008.

foto: Falcon
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Hostel

Hostel

06. 03. 2006, autor: admin

Je Hostel "jeden z nejhrůznějších filmů posledních let", jak se dozvíte z reklam? Ani ne. Vlastně je to dost obyčejný krvák, a kdyby se nenatáčel v Čechách. nestál by tu nikomu za pozornost.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Šéf vývoje GT-R tvrdí, že současný model není příliš starý a bude konkurenceschopný ještě dlouho.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.