Okamžik zlomu

10. 08. 2007, autor: prochlapa.cz
U poklidného thrilleru o dokonalém zločinu a nedokonalých slabinách se můžete bavit stejně dobře jako zlomyslný sociopat Anthony Hopkins. Pokud se budete místo na nepřesvědčivou hru soustředit na přesvědčivé hráče.
Okamžik zlomu
Inteligentní vrahy, kteří se baví pozorováním zastánců ordinérní morálky, Anthony Hopkins evidentně už může hrát se stejnou nenucenou lehkostí, s jakou takovéhle postavy zabíjejí. Taky thriller Okamžik zlomu nabízí variaci na jeho nejslavnější roli Hannibala Lectera, i když Ted Crawford svou ženu nesnědl. Jenom jí vpálil kulku do mozku, jako odpověď na porušení manželského slibu. Protože detektiv a zároveň tajný milenec postižené do domu vrazil brzo na to, případ se zdá poměrně jasný. Jenže letecký inženýr myslí a jedná se stejnou chladnou dokonalostí s jakou pracuje Robe Goldbergův přístroj, kinetický mechanismus s kuličkami, kterým si Crawford krášlí obývák a který režisér Gregory Hoblit tak často výmluvně snímá. A zdánlivý útok v afektu naplánoval jako dokonalou vraždu.

Ryan Gosling se ve svém věku k rutinní bravuře teprve propracovává, samolibé okouzlující fracky ale už taky zvládá s ležérní přirozeností. Film Okamžik zlomu sice nedokáže být o moc zlomovější než jeho nevýrazný název, nakonec ale sledování souboje mezi jistými výkony zlomyslného Hopkinse a tvrdohlavě zarputilého Goslinga uspokojivě poskytne představení, na které se lze upnout. A držet se ho čím dál pevněji, s tím jak si film zkouší odstíny krimi, právnického a psychothrilleru, až se zlomí do nataženého scénáristického výmyslu.

Příběh chce poučit o tom, že všichni mají slabinu, i když někdy se těžko hledá. Pozornost ale odvádějí rádoby velkolepé zvraty, předvídatelná tajemství a právnické kličky, které ač reálné, působí příliš nepřesvědčivě. Nakonec není tak důležité slabé místo Crawforda, to jenom uzavírá případ. V nefungující krimi je zajímavější odhalovat slabiny sebevědomého kariéristy Willy Beachuma, jehož pohodlný egoismus a snahu dostat se k boháčům soukromé firmy nahlodá jeho původně poslední případ ve státních službách. Tak důkladně, až jednou Beachum zjistí, že mu o tu spravedlnost a potrestání jednoho hajzla přece jenom jde. Což není nijak nový způsob, jak naložit s postavou arogantního mladíka, Gosling ale tenhle přechod sympaticky podává přirozeně a plynule.

Na jiné herecké kolegy, třeba Davida Strathairna nebo Rosamund Pike, moc prostoru nezbylo, takže do dialogu Goslinga s Hopkinsem výrazněji vstupuje už jenom režisér Hoblit, který si hraje s nevzrušeně výhružnou atmosférou. Kamera kromě stroje a luxusního vybavení Crawfordova bytu ráda pozoruje i tváře a zdvojuje je v různých odrazech. Bohužel narozdíl od Hoblitova debutu Prvotní strach, který držela silnější pointa a Edward Norton, tady jeho snahy sabotuje slabý scénář, který nakonec i tu poklidnou hrozivost profiltruje jenom v klid.

Fracture, USA 2007, 113 minut. Režie Gregory Hoblit, hrají Anthony Hopkins, Ryan Gosling, David Strathairn, Rosamund Pike, Embeth Davidtz, Fiona Shaw. Premiéra 2. 8. 2007.

foto: Warner Bros.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Důkaz

Důkaz

07. 01. 2006, autor: admin

Oscaroví herci, předloha oceněná Pulitzerovou cenou, nominace na další trofeje... Drama o dceři geniálního i šíleného matematika hledající v životě jistotu velká očekávání ještě překonává.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.