Odstřelovač

20. 04. 2007, autor: prochlapa.cz
Rambo s mozkem vs. zkorumpovaná Amerika. Mark Wahlberg přesvědčuje jako akční hrdina v explozivním thrilleru, který chce mezi výbuchy komentovat i současnou politiku.
Odstřelovač

Rambo s mozkem je určitě výstižnější přezdívka pro tenhle film než přání producentů připodobňovat ho k politickým thrillerům 70. let jak Tři dny kondora. Adaptace úspěšného románu Point of Impact Stephena Huntera, jinak filmového kritika Washington Postu, se sice snaží o nekompromisní komentář současné prohnilé politiky (prohnilé minimálně z pohledu filmu). Odstřelovač je nicméně film prostý a úderný jako jeho název. A stejně akční.

Jména tu vůbec přiléhavě charakterizují, o co a o koho jde, protože hráči téhle hry nejsou nikterak složitými a realistickými postavami, aby se nevešli pod jednoduchou nálepku. Takže všechno, co potřebujete vědět o hlavním hrdinovi, který bude skoro sám čelit zpropadenému systému, prozradí už jeho jméno: Bob Lee Swagger.

Bob Lee připomíná jednoho z nejvznešenějších amerických patriotů, konfederačního generála Roberta E. Leea, swagger je slovíčko pro pyšnou chůzi. Což musíte brát trochu metaforicky, protože Bob velkou část filmu nevykračuje, ale utíká. A pyšný není, i když by mohl - na své obdivuhodné schopnosti elitního odstřelovače, kterého vláda dokonale naučila jak zabíjet na vzdálenost jednu míli. Co je důležitější, ještě líp ho naučila jak přežít.

Takový chlápek není zrovna milován zkorumpovanými politiky, kteří chtějí zahladit stopy po svých nechutnostech a shodit na nepohodlného svědka pokus o atentát na prezidenta. Zvlášť když Bob Lee ještě disponuje tělem kulturisty (resp. Marky Marka), vynalézavostí Jasona Bournea, znalostmi Jamese Bonda a neotřesitelným smyslem pro spravedlnost, zvlášť tu branou do vlastních rukou. A ještě cynickým humorem, tak suchým, až je někdy nepostřehnutelný.

Takový chlápek je nicméně milován Hollywoodem, už od časů Johna Waynea. Odstřelovač se evidentně podobnými filmy inspiroval, protože jeho příběh je složený z všemožných klišé, i těch nerealistických a logicky děravých. Podobně jako příběh trpí nedbalým naskicováním i postavy, typicky rozdělené na dobré a špatné bez jakýchkoliv komplikací nebo morálních pochybností, ani když Bob Lee otočí hru kočky s myší a začne nelítostně likvidovat ty, co chtěli zlikvidovat jeho.

Odstřelovač tak líp než politický thriller funguje jako akční jízda. Což se ostatně dalo čekat, když byl na režisérský plac najat Antoine Fuqua, režisér Training Day a Krále Artuše. Fuqua se vyžívá v popisu profesionála v akci a stráví spoustu času ukázkami, jak je Bob schopný jednou rukou zvládnout autohoničku, sám si ošetřit potenciálně smrtelné rány (Napoleonovy recepty se pořád hodí) nebo nakoupit v supermarketu věci na výrobu napalmu. Někoho tak zručného musí člověk obdivovat, taky se o něj ale přestane bát, čímž film ztrácí trochu napětí, které neprobudí zpátky ani deset výbuchů.

Na tu intelektuální část tohoto novodobého Ramba pak už tvůrcům tolik energie nezbylo. Současné komentáře jsou sice odvážně přímé a zahrnují konspiračně sebevědomé hlášky ve stylu Olivera Stonea, od „O válce v Iráku se taky lhalo, že byla kvůli demokracii a svobodě“ po „Vždycky se najde jeden, kdo si myslí, že může něco změnit, a musíte ho zabít, abyste ho přesvědčili o opaku. To je ten problém s demokracií“. Zůstávají ale pronášenými hláškami, které jsou do zbytku akce zakomponovány trochu neobratně. Nicméně právě díky nim může Odstřelovač nabídnout o málo víc než jenom standardní akční thriller. A asi hlavně díky nim se do projektu zapojil Mark Wahlberg, který dokáže jinak neuvěřitelně schopného a kladného hrdinu Swaggera zahrát dostatečně přesvědčivě a umí pronášet své dialogy tak, aby zněly jako opravdové věty.

Shooter, USA 2007, 124 minut. Režie Antoine Fuqua, hrají Mark Wahlberg, Danny Glover, Michael Pena, Kate Mara, Ned Beatty, Elias Koteas. Premiéra 26. 4. 2007.

foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Max Payne

Max Payne

31. 10. 2008, autor: admin

Mark Wahlberg přichází jako hrdina mstitel, který vidí všechno temně. Počítačové hry nemají zrovna zajímavé příběhy, ale tahle aspoň dobře vypadá.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.