Obsluhoval jsem anglického krále

28. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
Pošesté servíruje hrabalovský příběh režisér Menzel. Dlouho očekávaná hostina o životní dráze jednoho pikolíka sice voní a vypadá hezky, ale nezasytí.
Obsluhoval jsem anglického krále

Třináct let se nám Jiří Menzel ukazoval jako filmový režisér jenom při televizních reprízách svých slavných snímků. Teď se vrací. Navíc s hrabalovským příběhem, které mu vždycky tak šly. Očekávání, vzrostlá během dlouhých let sporů o filmová práva na knihu, si vybájila návrat ve velkém stylu, návrat mistra, který by konečně mladším kolegům ukázal, jak se to dělá. Ale český film už není, to co býval. A jeho legendy taky ne.

Hrabalův surrealistický tok historek o vzestupu a pádu českého číšníka široce a nemilosrdně reflektuje vzestup a pád českého národa od bohatých kapitalistických let třicátých přes nacistickou okupaci po komunistické uspořádání. A považuje se za nejlepší Hrabalovo dílo. Menzelův uspořádaný sled epizod působí jako líbivá laskavá groteska o otravně roztomilém prosťáčkovi. K jeho nejlepším dílům patřit určitě nebude.

Menzel se Hrabalovy poetické obrazy rozhodl vyprávět obrazy filmovými. Hraje si s formou, s barvami a s detaily a přibližuje se podmanivosti. Dokud se neozve komentář vytržený ze stránek Hrabalovy knihy. Dublování každé scény průvodním slovem jistě zaručí, že všichni diváci pochopí, o co jde. Doslovnost ale obrazy, které by samy vystačily na poetický zážitek, redukuje na doprovodné ilustrace. A diváky na neznalé lenochy.

Menzel Hrabalovy postavičky obsadil plejádou známých a výborných herců, herečky vybral už méně známé a méně výborné, nicméně většinou stačí, že jsou půvabné a ochotné se svlékat. Nalákal i zahraniční hvězdu, Němku Julii Jentsch, potvrzující v roli fanatické nacistky pověst evropského talentu. Režisér sáhl po vyloženě špatném kousku jenom jednou. Jenže zrovna při výběru hlavního hrdiny, pikolíka Dítěte. Bulharský herec Ivan Barnev má hrát mladší verzi Oldřicha Kaisera, zmoudřelého muže, který po patnácti letech kriminálu konečně chápe život i sám sebe. Blonďatý bulharský prcek s výrazem prostoduchého dítěte a chováním amorálního materialisty nikde budoucí sebereflexi nenaznačuje, protože jediné, co dokáže, je být otravně stejný.

Film tak poněkud ztratil sílu hlavního hrdiny a aby poněkud ztratil i sílu příběhu, s tím mu pomáhá Menzel sám, ne tolik jako režisér, ale jako scénárista. Z tragikomické mozaiky doby si uždíbl jen lehce stravitelné komické historky plné laskavosti, něžnosti, smířlivosti a nostalgie. V Postřižinách se z takového hřejivého náhledu na život pivo uvařilo dobré. V Anglickém králi ale nemá říz, protože Dítětovo putování bez mrazivosti, tragiky a bolesti přestává být metaforou českých dějin.

Menzel je i v osmašedesáti talentovaný pan filmař, navíc se slavným jménem, na které se dobře shánějí producenti. Anglický král je na pohled hezký, divácky až příliš vděčný film. Ve své velkoleposti mířící za zahraničními výdělky ale zapomněl svou ozdobenou pečínku vyplnit sytou nádivkou. Nicméně český film poslední léta drží dietu, takže i když Menzal naservíruje na své poměry podprůměrný kousek, doma pořád vyniká.

Obsluhoval jsem anglického krále, ČR 2006, 120 minut. Režie Jiří Menzel, hrají Oldřich Kaiser, Ivan Barnev, Julia Jentsch, Martin Huba, Marián Labuda, Milan Lasica, Zuzana Fialová, Josef Abrhám, Jiří Lábus, Jaromír Dulava, Rudolf Hrušínský ml., Pavel Nový. Premiéra 19. 12. 2006 (limitované uvedení) a 11. 1. 2007 (široká distribuce).

foto: Bioscop

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Zeptej se prachu

Zeptej se prachu

23. 06. 2006, autor: admin

Adaptace kultovního amerického románu Johna Fanteho obalená v působivém nostalgickém zlatavém oparu a obsazená atraktivními herci nabízí estetický zážitek. Drsný příběh o vnitřních démonech ale zůstal v knize.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Roztomilý papamobil postavený na základech Pandy vznikl proto, že větší auto prostě neprojelo brá...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.