O rodičích a dětech

07. 03. 2008, autor: prochlapa.cz
Ženy, hemeroidy, nově objevený syn, staré křivdy – Josef Somr a David Novotný mají dvouhodinovou procházku na to, aby probrali všechno. Ve filozofující jemné komedii Vladimíra Michálka o otcích, synech a dědičných chybách.
O rodičích a dětech
Už je to sedm let, co jsme mohli vidět v kině nějaký nový film Vladimíra Michálka. Režisér, který v 90. letech díky snímkům jako Zapomenuté světlo nebo Je třeba zabít Sekala taky živil naděje, že se český film zase stane pojmem, naposledy točil ještě s Vlastimilem Brodským. Konkrétně Babí léto, příběh o smrti, stáří a jak se jim vzepřít.

I ve filmu O rodičích a dětech se vyskytuje jeden důchodce, doktor přírodních věd v podání Josefa Somra. Ten se vydá na celodenní procházku po Praze a okolí se svým jediným, asi čtyřicetiletým synem. Jdou, stavují se na pivo, povídají si. To je všechno. Teda skoro. Nedaleko probíhá ještě jedna konverzace, mezi synovou mladou přítelkyní a jeho mladým, nedávno objeveným synem.

I pouhé zachycení rozhovorů stačí, aby vznikl zajímavý film, jak třeba ukázal Richard Linklater v Před úsvitem a Před soumrakem. Tady navíc nejde o pouhý záznam slov – historky a vzpomínky se zhmotňují do scének, které nepřetržité vyprávění dostatečně oživují, aby vydrželo na skoro dvě hodiny. Kousky z jiných časů i jiných příběhů skákají od anekdoty o doktorovi, který si udělal s kamarády ragú z lidského masa, přes výjevy z dětství, po synův freudovský sen, jak zabíjí svou matku. Stejně témata konverzace někdy až příliš rychle skáčou od zdraví k ženám, dědičnosti, minulým křivdám a zpátky k ženám a k mladým létům. Proud zážitků a asociací pak mění svou zajímavost právě v závislosti na tom, o čem se zrovna mluví, protože různé flashbacky jsou i různě natočené, stylizované i uvěřitelné, podobně jako dialogy jsou různě trefné, spontánní a realistické.

O rodičích a dětech má být komedie, ale jestli, tak poměrně jemná a nenápadná. Těch několik vtipů a point, které se snaží očividně pobavit, jsou většinou laciné, lepší arzenál má film k dispozici na rozvíření myšlenek, které ve filmu poletují bez gradace, ohraničené jenom celkovým dojmem o dědičnosti chybujících povah a křehké složitosti lidských vztahů, které můžou narušit zdánlivé maličkosti. Příběh inspirovaný stejnojmenným románem Emila Hakla, který se spolu s Michálkem a Jiřím Křižanem (který napsal taky Sekala) podílel i na scénáři, má ambice zachytit i absurditu dějin 20. století, zrovna v těchto pokusech ale zůstává docela schématický, možná proto, že na jejich hlubší prozkoumání už nezbyl čas.

Popsat charaktery otce na prahu senility, který si směrem k synovi neodkáže odpustit rady a výčitky, a syna na prahu rezignace, který ví, že je na obojí už pozdě, se naopak daří. Přesnější název filmu by pak zněl o otcích a synech, zvlášť když matky tu působí jako otravné kulisy z jiného světa, možná proto, že ani jeden z mužů si s nimi neví moc rady. Jedině postava synovy přítelkyně Marty tento misogynií stereotyp popírá, díky tomu, že je zajímavě napsaná a přirozeně zahraná (což v českých filmech vůbec není samozřejmost), debutantkou Miriam Kraftovou.

Josefa Somra do vzpomínkových sekvencí, v nichž chladnou matku představuje Zuzana Stivínová, maskéři ještě poměrně zručně omladili, kromě toho ale příběh ještě vyžaduje, abychom věřili tomu, že slovenský herec Luboš Kostelný, který je ročník 1981, ale vypadá starší, může být synem podobně zrzavého Davida Novotného, který se narodil v roce 1969, ale vypadá mladší.

Film O rodičích a dětech, nesourodě míchající neokázalý realismus s životní filozofií, se tváří důležitější než dokáže být, ale představuje aspoň zajímavý a dospělý pokus něco říct. Dneska je na český film už to docela dobrá vizitka. Ale zářivé světlo Michálkových nejlepších kousků zůstalo někde zapomenuté.

O rodičích a dětech, ČR 2008, 110 minut. Režie Vladimír Michálek, hrají Josef Somr, David Novotný, Luboš Kostelný, Miriam Kraftová, Jiří Lábus, Zuzana Stivínová. Premiéra 6. 3. 2008.

foto: Bioscop
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Masajové - bojovníci deště

Masajové - bojovníci deště

23. 11. 2005, autor: admin

První celovečerní film namluvený v masajštině je příběhem o chlapcích, kteří se stávají muži. Dospíváním jsme si museli projít všichni - ale většina z nás k tomu neměla nádherné kulisy afrických savan.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Roztomilý papamobil postavený na základech Pandy vznikl proto, že větší auto prostě neprojelo brá...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.