Noc patří nám

05. 02. 2008, autor: prochlapa.cz
Poživačný manažer nočního klubu má v sobě svou policajtskou rodinu zarytou hlouběji, než by chtěl. Pochmurná krimi inspirovaná 70. lety znovu připomíná některé základní poučky, ne moc objevně, ale s upřímností, hitovým soundtrackem a Joaquinem Phoenixem.
Noc patří nám
Před osmi lety, kdy točil režisér James Gray naposledy, vznikla nenápadná krimi Temná zákoutí obtěžkaná ponurou atmosférou a zásadními morálními volbami. Gray ale evidentně necítil, že by téma vnitřního boje s podsvětím vyčerpal, i když o něčem podobném natočil i svůj debut Malá Oděsa. Takže se vrací s další variací, v níž nechybí ruská mafie, hlavní hrdina kompromitovaný světem zločinu, osudová dívka a Mark Wahlberg a Joaquin Phoenix v klíčových rolích.

Phoenix zase dostal roli toho, komu porušování zákona dělá menší potíže, ovšem tentokrát je to role hlavní. Role Bobbyho Greena, který proplouvá životem na příjemné vlně lehkých drog, milování se žhavou přítelkyní a manažerování úspěšného nočního klubu pro jednu bohatou ruskou rodinu, u níž se cítí jako adoptivní syn. Wahlberg tentokrát hraje Joea Grusinskyho, zatvrzelého, neústupného policajta, který se právě pustil do boje s drogovou mafií, kvůli které se New York roku 1988 vymyká kontrole. A hned jeho první razie míří do Bobbyho klubu. Vírem následujícího boje o to, komu patří newyorská noc, je Bobby stržený neochotně a nevyhnutelně. Kapitán Grusinky je totiž jeho bratr. A jak se říká, krev je hustší než voda.

Gray chtěl podle vlastních slov natočit něco podobně upřímného jako třeba Rocco a jeho bratři. Poměřovat se s Viscontiho klasikou s Alainem Delonem se sice Noc patří nám nemůže, ale upřímnost a poctivost se jí upřít úplně nedá, i když někdy své velká téma rodinné zrady a vykoupení příliš zatěžuje důležitostí, občasnou melodramatičností a několika pochybnými dějovými a dobovými nesrovnalostmi. Vážná atmosféra, noční scény a špatné počasí ovšem dobře přispívají ke Grayovu pochmurného stylu, který tentokrát ještě docela opisoval i od slavných kriminálech let sedmdesátých. Vzory by si tedy režisér vybral mezi těmi nejlepšími, jenže právě nepůvodní okoukanost filmu nejvíc brání tomu, aby mohl zaujmout jako něco víc než jen slušná ukázka řemesla.

Zvlášť pokud jste viděli Temná zákoutí, pak vás závěrečná Bobbyho podoba zformovaná pod tlakem rodinné loajality moc nepřekvapí. Čímž ale neříkám, že film nudí. Za prvé někdy po půlce Gray vzruší obecenstvo dynamickou a napínavou automobilovou honičku utopenou v dešti a snímanou z vyděšeného pohledu Bobbyho, jehož nezvratný osud stvrzuje. Za druhé tu je magnetizující Joaquin Phoenix. Sice trochu obtloustlý, ale u něj jsou důležitější jeho živé oči, kterými všechnu svou rozervanost prožívá. V jeho podání je Bobby zajímavá postava v níž se střídá slabost a síla, a co víc, i jeho scénáristicky nalinkovaný osud působí nevyhnutelně. Ostatně i ruští mafiáni uznávají rodinné hodnoty jako zásadní. Bobbyho pomstu tak můžou pochopí líp než některý divák, pro nějž zákon ve vlastních rukou zavání filmy s Rambem, jejichž neuvěřitelné okázalosti se Noc patří nám jinak většinou vyhýbá.

Druhá hvězda a druhý producent filmu přijatého loni do festivalové soutěže v Cannes, Wahlberg, tu oproti své zábavné policajtské kreaci v Skryté identitě působí trochu nevýrazně, i když jeho bratr si taky vybral méně okázalou cestu, jak se vyrovnat s nároky otcovského vzoru, který s důstojností patriarchy hraje Robert Duvall. Víc zaujme Eva Mendes, nejenom kvůli tomu, že je sexy, ale i proto, kolik emocí do své role milujícího party girl, symbolu Bobbyho starého světa, dokázala vložit.

Další film by měl Gray dodat do kin už za rok. Zase v něm hraje Phoenix a zase se odehrává v New Yorku. Ale místo ruské mafie by v něm hrdinu mělo trápit rozhodování mezi dvěma ženami.

We Own the Night, USA 2007, 117 minut. Režie James Gray, hrají Joaquin Phoenix, Mark Wahlberg, Robert Duvall, Eva Mendes, Tony Musante, Alex Veadov, Moni Moshonov. Premiéra 7. 2. 2008.

foto: Palace Pictures
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Vesnice

Vesnice

30. 09. 2004, autor: admin

Nový film "mistra zvratů" Shyamalana bude čímkoliv, co si budete přát. Horor? Alegorie současnosti? Filosofický esej? Pojednání o síle lásky? Všechno to v něm je...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Roztomilý papamobil postavený na základech Pandy vznikl proto, že větší auto prostě neprojelo brá...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.