Nikomu to neříkej

16. 03. 2007, autor: prochlapa.cz
V napínavé francouzské krimi podle amerického vzoru zoufalý muž pátrá, co se stalo s jeho ženou. A francouzská hvězda Guillaume Canet dokazuje, že je dobrý režisér, ale průměrný scénárista.
Nikomu to neříkej

Muž neprávem obviněný z vraždy své milované ženy musí volit jiné cesty k očištění než čekání, až policie všechno hezky vyřeší. To všichni fanoušci podobných thrillerů ví minimálně už od Uprchlíka. Guillaume Canet nám tuto filmovou pravdu nicméně připomene ještě jednou.

Nápověda, jak si ke jménu Guillaume Canet přiřadit správný obličej, pořád připomíná jeho největší mezinárodní projekt, Boyleovu Pláž, kde hrál toho Francouze, kterému Leo DiCaprio přebral holku. Od té doby nicméně uteklo dost let na to, aby se Canet někam filmařsky vyvinul, což on taky udělal. Potvrdil, že jeho režijní debut Můj idol nebyl ojedinělá náhoda, a že chce, aby si ho svět pamatoval i jako režiséra. A zatím mu to docela vychází. Jeho novinka Nikomu to neříkej patřila k nejčastějším jménům na nedávném udělování francouzských filmových cen a mezi čtyřmi Césary, které nakonec získala, byl i ten za režii.

Na režii má Canet vážně talent. Tady půvabně zkombinoval americký styl, zastoupený například románovou předlohou a dobře vybranou muzikou, s evropským. Ten zastupuje charismatické obsazení, napínavá pařížská atmosféra a snaha naplnit žánrový film něčím víc, třeba úvahami o vině či hledání jistoty v chaosu. Za to, že z Nikomu to neříkej nakonec není nic víc než standardní žánrový film, může fakt, že jako scenárista Canet zatím tak dobrý není. Spoluvinu nese i jeho kamarád Phillippe Lefebvre, který ve filmu taky hraje.

Původní román Harlana Cobena byl evidentně dost složitý. Pátrání sympatického hrdiny se totiž neomezuje jenom na nalezení vraha jeho ženy. Chvíli poté, co policie na místě osm let starého a nikdy nevyřešeného zločinu objeví uleželé mrtvoly, totiž Alex dostane záhadný mail od ženy, které vypadá úplně jako jeho milovaná Margot. Normální rande, kde by mu vysvětlila, co se vlastně teda stalo, není možné. Ti, kvůli kterým kdysi tak záhadně zmizela, si totiž pořád nedali pokoj a brutálně vraždí svědky v okolí. Canet s Lefebvrem ale všechny nitky napínavého případu nedokázali splést rovnoměrně, logicky a přehledně, takže se sami donutili klesnout k dlouhému polopatickému závěrečnému vysvětlování a lá slečna Marplová.

Pokud scénáristické neobratnosti dusí zájem o příběh, naštěstí jeden Canetův režisérský tah ho zase oživuje a tím je obsazení a jeho vedení. Především Francois Cluzet, kolem kterého se všechno točí, dokáže dobře vtáhnout do trablů své postavy a získat si svou posedlostí, oddaností, citlivostí a zápalem diváky na svou stranu. Tolik césarových nominací je tedy sice pro tuhle nedokonalou krimi až moc, nicméně při menším očekávání nabízí díky zručné režii a dobrým hercům slušnou zábavu. Aspoň po většinu svého napínavého příběhu.

Ne le dis a personne, Francie 2006, 125 minut. Režie Guillaume Canet, hrají Francois Cluzet, Marie-Josée Croze, André Dussollier, Kristin Scott Thomas, François Berléand, Nathalie Baye, Jean Rochefort, Gilles Lellouche, Philippe Lefebvre, Guillaume Canet. Premiéra 15. 3. 2007.

foto: Bioscop

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Sejdeme se v Eurocampu

Sejdeme se v Eurocampu

19. 09. 2006, autor: admin

Erika Hníková opět útočí. V dokumentu o malé české vesničce, kde místo hospody mají restauraci s penzionem za peníze EU, se může poznat celá republika.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.