Neznámý svůdce

17. 04. 2007, autor: prochlapa.cz
Halle Berry podvádí v thrilleru o nekonečných lžích a intrikách Bruce Willise, sama sebe a nakonec i diváka. Zůstává jediná jistota – že jí to pořád sluší.
Neznámý svůdce

Dokonalému cizinci o sobě často prozradíš víc než svému nejlepšímu příteli, říká v jednu chvíli Halle Berry a vysvětluje tak, proč se film, ve kterém má hlavní roli, v originále jmenuje Perfect Stranger. Tak přesně to ale neplatí. Klíčové postavy tohoto thrilleru nelžou jenom nejlepším přátelům, ale i všem okolo. I sami sobě. V sítí podvodů, manipulací a her už totiž zabloudily hlouběji, než si myslí.

V labyrintu zvratů a lží nebudou tápat samy, ale v doprovodu obecenstva. Neznámý svůdce je totiž jeden z dějově nejnabitějších snímků poslední doby, což se bohužel projeví hlavně se závěrečnou pointou, po níž by měla následovat desetiminutová vysvětlující přednáška. Pointa totiž vypadá, jakoby režisér James Foley většinu filmu točil podle scénáře, v němž chybělo pár stránek, které pak našel těsně před koncem a ještě se je rozhodl zapracovat. Rádoby překvapující vysvětlení působí náhle a podvádí diváka stejně jako energická investigativní novinářka Halle Berry sukničkářského, ženatého šéfa jedné obří newyorské reklamky Bruce Willise.

Hrdinka Halle Berry (jménem Rowena) podvádí, protože chce vyřešit vraždu své kamarádky z dětství, která evidentně neodhadla, co je ještě únosné vydírání, a skončila s očima vypálenýma od jedovatého rulíku. Willisův Harrison Hill, její bývalý milenec, je podezřelý a Rowena vycvičená v klamavých taktikách z praxe žurnalistického esa se u něj nechá najmout jako Katherine, aby ji začal svádět. A ještě s ním jako Veronica chatuje na internetu. A nechává se svádět.

Proč ale podvádí Foley a jeho kolegové? V rukou přece měli zajímavý kousek na velmi současné téma, o matoucích hrách s několika identitami najednou, které hrajeme, abychom dosáhli toho, čeho chceme. Nechybí ani moderní rekvizity jako mobily, notebooky, odposlechy a neopětovaně zamilovaný počítačový odborník. Takhle ambiciózní thriller ale asi přesáhl Foleyho možnosti. Sice na své poutavé téma pořád odkazuje: Hal pracuje v reklamce, takže se de facto živí překrucováním skutečnosti. Ne náhodou film začíná i končí detailem oka a mezi kancelářemi visí výstava fotek dilatovaných zornic. Dohromady jsou ale tyhle fragmenty stejně slepené jako identita hlavní hrdinky. Je to podobné jako s herci. I od Halle Berry se tu spíš chce, aby byla sexy (což ona je), a od Bruce Willise, aby byl Bruce Willis. Což on plní v tak nezúčastněném stylu, až status hlavního mužského hrdiny přenechává Giovanni Ribisimu a jeho roli Rowenina velmi oddaného ctitele Milese.

Je ale docela možné, že si většinu thrilleru, který je falešně inzerován jako erotický, budete tyhle temné hrátky nasycené napětím, přiléhavými kostýmy Halle Berry a zajímavými odkazy užívat. Než vás obrovská pointa praští po hlavě a donutí vás zpochybnit nejenom všechno, co jste viděli před tím, ale i názor, že jste se dívali na dobrý film.

Perfect Stranger, USA 2007, 109 minut. Režie James Foley, hrají Halle Berry, Bruce Willis, Giovanni Ribisi, Nicki Aycox. Premiéra 19. 4. 2007.

foto: Falcon

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
ROC vyhrál neznámý Kovalainen

ROC vyhrál neznámý Kovalainen

06. 12. 2004, autor: admin

Schumacher odešel s prázdnou a Loeb skončil druhý. Je těžké říct, co bylo pro většinu fanoušků větším překvapením.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.