Než ďábel zjistí, že seš mrtvej

22. 02. 2008, autor: prochlapa.cz
Intenzivní krimi-rodinné melodrama o jednom zpackaném zločinu a jeho nesnesitelně tíživých následcích bere s sebou do pekla s hlavním hrdiny i diváky. Ale Philip Seymour Hoffman a veterán Sidney Lumet jsou i tam kvalitní společnost.
Než ďábel zjistí, že seš mrtvej
Třiaosmdesátiletý režisér Sidney Lumet evidentně ještě nechce, aby se na něj jenom vzpomínalo, jako na klasika, který má to nejlepší (Psí odpoledne, Síť, Serpico nebo Dvanáct rozhněvaných mužů) dávno za sebou a jehož kariéru ocenil a uzavřel čestný Oscar před třemi lety. Poslední dobou sice vyráběl ne zrovna nezapomenutelné kusy, ale tímhle vypjatým dramatem o zkáze jedné rodiny hlasitě připomněl nejen podobné příběhy Arthura Millera, které točil dřív, ale hlavně fakt, že ještě žije.

Výstižně básnický název je jenom půlkou z irského rčení o hříšnosti každé lidské duše: Můžeš být půl hodiny v nebi, než ďábel zjistí, že seš mrtvej. Bratrům Hansonovým by možná ani tu půlhodinu nedostali. Za jejich hříchy, do nichž zapadají nevyhnutelně pořád hlouběji, už na ně ďábel čeká hned teď. Proto jejich život od jistého okamžiku vypadá jako peklo. Konkrétně ode dne loupeže, což je časový údaj, k němuž se příběh neustále odkazuje. Tehdy mladší bratr Hank zpackal vykradení klenotnictví vlastních rodičů, akci, kterou naplánoval starší bratr Andy a která měla vyřešit finanční potíže obou. Akci, kde se nikomu nemělo nic stát, po níž ale zůstal najatý kriminálník ležet mrtvý na ulici a smrtelně postřelená paní Hansonová v obchodě.

Prvním triumfem filmu je, že chmurnou historii o tom, proč Hank i Andy potřebovali peníze tak moc, že chtěli okrást vlastní rodinu, i o tom, jak se po tomto osudném dnu z jejich problémů staly průsery, vypráví netradičně, pomocí postupně odhalovaných vrstev a stupňovaného pochopení i napětí. Neboli vždycky si na pár dní půjčí jednu postavu a potom teprve ukáže, co dělal ten druhý. Do úhlů pohledu Hanka a Andyho vstupuje ještě jejich otec, kterým oddaně miloval svou ženu a teď se bude muset bolestivě rozmyslet, jestli miluje i své syny.

Druhým triumfem jsou herci, ostatně Lumet má pověst hereckého režiséra. Tady máme Ethana Hawkea jako vyděšeného Hanka, Alberta Finneyho jako zděšeného otce, Marisu Tomei jako přehlíženou ženu Andyho a především sopečně energického Philipa Seymoura Hoffmana, který v roli až fatalisticky morálně zdegenerovaného Andyho zase ukazuje, že by se mohl za tohle klidně ucházet o dalšího Oscara – kdyby už nebyl nominovaný za Soukromou válku pana Wilsona. Intenzivní výkony všech jmenovaných pomáhají z filmu udělat emocionální očistec svírající diváka exemplárním případem, jak špatná je zbabělost, sobectví a odcizení. Zároveň ale ho zmagnetizují tak, aby se na ten zoufalý pád do pekla pořád chtěl dívat, i když mu hrozí, že po něm bude na chvíli podobně zdevastovaný jako Hank a Andy.

Pro bratry Hansonovi je všechno totiž o to horší, že pořád dokážou cítit výčitky, strach nebo smutek. Jenom už se dostali tak daleko, že neví, jak přestat. Lumet jejich zpečetěný osud zaznamenává se stejnou nekompromisní silou (znásobenou častými obrovskými detaily), s jakou se mu oni snaží uniknout.

Before the Devil Knows You Are Dead, USA 2007, 116 minut. Režie Sidney Lumet, hrají Philip Seymour Hoffman, Ethan Hawke, Marisa Tomei, Albert Finney, Rosemary Harris, Bryan F. OByrne, Amy Ryan. Premiéra 21. 2. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Ďábel nosí Pradu

Ďábel nosí Pradu

27. 10. 2006, autor: admin

Místu, pro které by většina holek zabíjela, šéfuje zabijácký šéf. Teda šéfka. Ďábelská Meryl Streep v kreaci dodávající šťávu jinak příliš uhlazenému hollywoodském příběhu ze světa módy.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.