Neuvěřitelný Hulk

18. 07. 2008, autor: prochlapa.cz
Nový režisér, noví herci, nový styl. Zelený Hulk se snaží rehabilitovat svou komiksově nenáročnou pověst, ale jde na to dost nezajímavým způsobem.
Neuvěřitelný Hulk
O hodném vědci, který se nesmí naštvat, jinak se změní v zelenou silnou příšeru, už jeden hollywoodský film existuje. Jenže v roce 2003 komiksová adaptace nevydělala tolik, kolik si producenti přáli, takže tu je pokus číslo 2. Ostatně svou minulost už vymazal Batman a svým způsobem i James Bond, tak proč by nemohl Hulk? A jde na to s rázností sobě vlastní. Už žádný režisér oscarových filmů o střetu rozumu a citu, jako byl Ange Lee, který se pokusil své oblíbené psychologické téma narvat i do komiksu a udělal z něj až freudovské drama, což mu někteří dodnes mají za zlé (nejvíc právě asi ti producenti) a o Hulkovi dodnes mluví jako o propadáku, i když vydělal 245 milionů dolarů. Tentokrát přichází Francouz Letterier, jehož doporučila dvojka akčních Kurýrů. Důkladně se zametlo i mezi herci. Místo Jennifer Connolly se na plátno vrací Liv Tyler a její šeptající hlas, místo australského svalovce s dětským pohledem Erica Bany tu je Edward Norton, kterému ani pár nabraných svalů navíc nepomůže, aby vypadal jako akční hrdina. Ale když ze s doktora Bruce Bannera stane zuřivý Hulk, tak stejně vypadá jako figurka z počítačově animovaného filmu, takže to tolik asi nevadí.

Norton je známý jako intelektuál mezi herci, s titulem z Yale a zájmem o čínskou kulturu, nicméně to je taky ohromný fanda původního komiksu. Do roztočeného filmu ze své pozice hvězdy prý taky hodně mluvil, ale pokud z něj chtěl mít něco, co by si mohli užít i jeho univerzitní spolužáci, pak to není poznat. Mnohem víc než jako film Nortona Hulk vypadá jako film Letteriera. To je ten režisér a to, že jeho jméno není moc známé, má důvod – jeho styl je tak nevýrazný, že ani není proč. Zatímco Ang Lee si ve svém nedoceněném filmu hrál s komiksovým vzhledem skoro tak úžasně jako Wachowští ve Speed Racerovi, Francouz pojal svou zakázku jako bombastický akční film v rozbíjecím stylu Michaela Baye. To byl určitě jeden z požadavků na vylepšení komerčního potenciálu hrdiny, se kterým studio Marvel počítá do velkolepého superhrdinského dobrodružství The Avengers. Právě díky těmhle plánů se v Hulkovi zjeví na chvíli i sám Iron Man a jenom pohled na Downeyho Jr. patří k nejvtipnějším momentům filmu. Což naznačuje, že ani s tímhle Hulkem všechno nevyšlo, jak mělo.

Tam kde Železný muž začínal tornádem střihů a vtipů a nadsázky, Hulk nabízí jenom němou, zkratkovitou verzi zrodu, tedy záběrů, jak se vojensko-vědecký experiment pokazil a Bruce nakazil (tentokrát žádné zasunuté rodinné trauma), probíhající pod titulky a pod melodramatickou hudbou, která otravuje většinu stopáže (samozřejmě i na postu skladatele se měnilo obsazení a místo Danny Elfmana přišel Craig Armstrong). A v podobném duchu pokračuje. Smyčka, jak se Bruce schovává, snaží se meditovat, ale generál Ross (tentokrát více padoušský William Hurt) ho vždycky najde a honí, což doktorovi nebezpečně zvyšuje tep, se opakuje a může se opakovat donekonečna (vzhledem k tomu, že tenhle Hulk docela slušně vydělává, to i hrozí). Do tuctového a ne moc vyplněného příběhu vstupuje jenom silný protivník, v podání zaručeného britského záporáka Tima Rotha, který je narozdíl od Hulka zelený zevnitř a disponuje nechutnými ambicemi po podobné síle, jakou (ne)ovládá Banner. V půlce se zapojí do děje i Liv Tyler v roli životní lásky Betty, nicméně její výkon ani role odkázaná do pasivní škatulky zrovna nevzbuzuje lítost, že nám kvůli mateřské na plátně chyběla. Navíc si s ní Bruce stejně ani nemůže nic užít, protože kupodivu se nesmí vzrušovat žádným způsobem! Co na tom, že proměna v monstrum kvůli vzteku je právě nejsilnější metaforou celé postavy.

S takovou výbavou doplněnou o ploché dialogy, v nichž legrace vykoukne až po hodině, se nedá mluvit o funkční neakční složce filmu, čím pak trpí i ta akční část, v níž se chaoticky někdo mlátí, něco se rozbíjí, občas to připomíná úderný ultramoderní styl Bournea, ale chybí tomu osudovost, smysl, náboj větší ráže než má popcorn. V takovém filmu by musel Robert Downey Jr. strávit víc než pár sekund, aby z něj vymítil nudu a netečnost.

The Incredible Hulk, USA 2008, 113 minut. Režie Louis Leterrier, hrají Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt, Tim Blake Nelson, Stan Lee. Premiéra 17. 7. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
HRÁČI – modla všech hráčů

HRÁČI – modla všech hráčů

24. 11. 2006, autor: admin

Chcete hrát a nebo už hrajete poker a nevíte o čem je řeč? Pak pro Vás máme zajímavý tip, jak se dozvědět něco více o opravdové hře, kde jde jak jinak než o peníze.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.