Neuvěřitelný Hulk

18. 07. 2008, autor: prochlapa.cz
Nový režisér, noví herci, nový styl. Zelený Hulk se snaží rehabilitovat svou komiksově nenáročnou pověst, ale jde na to dost nezajímavým způsobem.
Neuvěřitelný Hulk
O hodném vědci, který se nesmí naštvat, jinak se změní v zelenou silnou příšeru, už jeden hollywoodský film existuje. Jenže v roce 2003 komiksová adaptace nevydělala tolik, kolik si producenti přáli, takže tu je pokus číslo 2. Ostatně svou minulost už vymazal Batman a svým způsobem i James Bond, tak proč by nemohl Hulk? A jde na to s rázností sobě vlastní. Už žádný režisér oscarových filmů o střetu rozumu a citu, jako byl Ange Lee, který se pokusil své oblíbené psychologické téma narvat i do komiksu a udělal z něj až freudovské drama, což mu někteří dodnes mají za zlé (nejvíc právě asi ti producenti) a o Hulkovi dodnes mluví jako o propadáku, i když vydělal 245 milionů dolarů. Tentokrát přichází Francouz Letterier, jehož doporučila dvojka akčních Kurýrů. Důkladně se zametlo i mezi herci. Místo Jennifer Connolly se na plátno vrací Liv Tyler a její šeptající hlas, místo australského svalovce s dětským pohledem Erica Bany tu je Edward Norton, kterému ani pár nabraných svalů navíc nepomůže, aby vypadal jako akční hrdina. Ale když ze s doktora Bruce Bannera stane zuřivý Hulk, tak stejně vypadá jako figurka z počítačově animovaného filmu, takže to tolik asi nevadí.

Norton je známý jako intelektuál mezi herci, s titulem z Yale a zájmem o čínskou kulturu, nicméně to je taky ohromný fanda původního komiksu. Do roztočeného filmu ze své pozice hvězdy prý taky hodně mluvil, ale pokud z něj chtěl mít něco, co by si mohli užít i jeho univerzitní spolužáci, pak to není poznat. Mnohem víc než jako film Nortona Hulk vypadá jako film Letteriera. To je ten režisér a to, že jeho jméno není moc známé, má důvod – jeho styl je tak nevýrazný, že ani není proč. Zatímco Ang Lee si ve svém nedoceněném filmu hrál s komiksovým vzhledem skoro tak úžasně jako Wachowští ve Speed Racerovi, Francouz pojal svou zakázku jako bombastický akční film v rozbíjecím stylu Michaela Baye. To byl určitě jeden z požadavků na vylepšení komerčního potenciálu hrdiny, se kterým studio Marvel počítá do velkolepého superhrdinského dobrodružství The Avengers. Právě díky těmhle plánů se v Hulkovi zjeví na chvíli i sám Iron Man a jenom pohled na Downeyho Jr. patří k nejvtipnějším momentům filmu. Což naznačuje, že ani s tímhle Hulkem všechno nevyšlo, jak mělo.

Tam kde Železný muž začínal tornádem střihů a vtipů a nadsázky, Hulk nabízí jenom němou, zkratkovitou verzi zrodu, tedy záběrů, jak se vojensko-vědecký experiment pokazil a Bruce nakazil (tentokrát žádné zasunuté rodinné trauma), probíhající pod titulky a pod melodramatickou hudbou, která otravuje většinu stopáže (samozřejmě i na postu skladatele se měnilo obsazení a místo Danny Elfmana přišel Craig Armstrong). A v podobném duchu pokračuje. Smyčka, jak se Bruce schovává, snaží se meditovat, ale generál Ross (tentokrát více padoušský William Hurt) ho vždycky najde a honí, což doktorovi nebezpečně zvyšuje tep, se opakuje a může se opakovat donekonečna (vzhledem k tomu, že tenhle Hulk docela slušně vydělává, to i hrozí). Do tuctového a ne moc vyplněného příběhu vstupuje jenom silný protivník, v podání zaručeného britského záporáka Tima Rotha, který je narozdíl od Hulka zelený zevnitř a disponuje nechutnými ambicemi po podobné síle, jakou (ne)ovládá Banner. V půlce se zapojí do děje i Liv Tyler v roli životní lásky Betty, nicméně její výkon ani role odkázaná do pasivní škatulky zrovna nevzbuzuje lítost, že nám kvůli mateřské na plátně chyběla. Navíc si s ní Bruce stejně ani nemůže nic užít, protože kupodivu se nesmí vzrušovat žádným způsobem! Co na tom, že proměna v monstrum kvůli vzteku je právě nejsilnější metaforou celé postavy.

S takovou výbavou doplněnou o ploché dialogy, v nichž legrace vykoukne až po hodině, se nedá mluvit o funkční neakční složce filmu, čím pak trpí i ta akční část, v níž se chaoticky někdo mlátí, něco se rozbíjí, občas to připomíná úderný ultramoderní styl Bournea, ale chybí tomu osudovost, smysl, náboj větší ráže než má popcorn. V takovém filmu by musel Robert Downey Jr. strávit víc než pár sekund, aby z něj vymítil nudu a netečnost.

The Incredible Hulk, USA 2008, 113 minut. Režie Louis Leterrier, hrají Edward Norton, Liv Tyler, Tim Roth, William Hurt, Tim Blake Nelson, Stan Lee. Premiéra 17. 7. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
HRÁČI – modla všech hráčů

HRÁČI – modla všech hráčů

24. 11. 2006, autor: admin

Chcete hrát a nebo už hrajete poker a nevíte o čem je řeč? Pak pro Vás máme zajímavý tip, jak se dozvědět něco více o opravdové hře, kde jde jak jinak než o peníze.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/03/titulka-47-640x360.jpg</figure...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.