Nejzamotanější filmy

30. 11. 2010, autor: Matěj Kučera
Následující filmy mají tak zamotané a podivné obsahy, že podívat se na ně jednou prostě nestačí. Většinou ani nestačí podívat se na ně dvakrát...
Nejzamotanější filmy

Virtuální reality, zrádná paměť, paralelní světy. Jestli se vám ještě netočí hlava, tak si přečtěte náš výběr nejzamotanějších filmů poslední doby!

5. Věčný svit neposkvrněné mysli

vecny-svit-neposkvrnene-mysli

Soudě nejen podle jeho režijního debutu Synekdocha, New York to v hlavě Charlie Kaufmana musí vypadat jako v přeplněné knihovně po vichřici. Nejosobitější scénárista Hollywoodu nikdy nejde na věc jednoduše. Takže i když napsal něco jako romantickou komedii, zamotal do ní mazání vzpomínek, které si navíc hlavní hrdina v průběhu operace rozmyslí. Režisér Michel Gondry přidal vizuální melancholickou poezii, přes veškerou svou surreálnost je ale Věčný svit paradoxně oblíbený jako jedna z nejrealističtějších romancí - za to, že lásku zobrazuje sice netradičně, ale v jádru takovou, jaká je.

4. eXistenZ

existenz

Taky David Cronenberg musí být dost zvláštní pán, když točí filmy jako Moucha. Ve stejném roce jako bratři Wachowští si pohrál s virtuální realitou, o níž si nikdo nemůže být jistý, jestli není pravá a kdy si v ní má přestat hrát. Na rozdíl od cool akce Matrixu film s Judem Lawem a Jennifer Jason Leigh okouzluje šarmem cronenbergovské úchylárny a objevuje se v něm řada podivných nechutností (např. konzole, co vypadají jako vetřelčí embrya), které zdánlivě nevinný řidič poznává na útěku se špičkovou programátorkou. Mojí oblíbenou scénou je sestavování zbraně ze zbytků oběda - se zuby místo kulek.

3. Memento

memento

Jak dokazuje letošní Počátek, Christopher Nolan netočí prosté filmy, ani když to jsou blockbustery. A co teprve, když jako začínající režisér vymyslel o dost levnější snímek, kde si mohl dovolit mást diváka ještě víc. Hrdinou Mementa je člověk s poruchou krátkodobé paměti, a aby nám jeho stav co nejvíc přiblížil, vypráví Nolan jeho osud pozpátku. Na rozdíl od nešťastného Leonarda (Guy Pearce), který se snaží pomstít smrt své ženy, i když neví čemu a komu věřit, my můžeme mozaiku postupně skládat a na konci se podívat na celkový obrázek. Tedy po druhém nebo třetím zhlédnutí.

2. Vertigo

vertigo

Můj oblíbený kousek od mistra hrůzy Alfreda Hitchcocka milují taky různí filmoví vědci a jim podobní, protože příběh milostné obsese jednoho detektiva se dá číst různě.  Jako napínavý thriller, překvapivá krimi mystery i jako psychoanalytický portrét lásky otevřený dalším interpretacím. Dobové kritiky zápletka o soukromém očku, jenž má hlídat ženu se sebevražednými sklony, co o sobě tvrdí, že už žila a zemřela, zmátla až moc, a tak v roce 1958 nad filmem moc nejásali. Dneska Vertigo patří mezi nejlepší filmy všech dob a stále se o něm píšou eseje nabízející další složitá vysvětlení.

1. Donnie Darko

donnie-darko

Debut Richarda Kellyho představuje ideální podívanou na Halloween; nejen proto, že se v jeho době odehrává. Donnie Darko je film tak skvělý, že ho můžete vidět pořád znovu, a tak zajímavý a hypnotický, že ho znovu vidět chcete. A pak hodiny debatovat o bránách a časech a o tom, co pro vás znamená příběh z října 1988, kdy do ložnice podmanivě nevyzpytatelného Jakea Gyllenhaala spadne kus letadla, zatímco on následuje velkého králíka, jenž mu našeptává, kolik dní zbývá do konce světa a co by v nich měl ještě udělat. Pokud na žádný smysl nepřijdete, podívejte se na režisérský sestřih, kde Kelly dost napovídá.

Některé tyto filmy mohou vyvolat mrazení v zádech - stoprocentně vás však zamrazí z Nejzrůdnějších filmových nacistů!

aneta2Aneta K. je studentkou FAMU a kromě filmů rozumí sexu, mejdanům a kvalitnímu alkoholu. Má zkrátka dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Nejnechutnější filmy

Nejnechutnější filmy

06. 03. 2010, autor: Matěj Kučera

Někteří filmoví tvůrci se s divákem nijak nemazlí a bez milosti mu servírují jednu hnusotu za druhou. Máte-li dostatečně odolný žaludek, seznamte se s těmi nejnechutnějšími filmy!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
30. 11. 2010, Uživatel: T-Pack
Reagovat

Po shlédnutí Donnieho Darka jsem strávil další tři hodiny na internetu, hledajíc cizí poznatky, které by mi pomohli k rozuzlení příběhu a nastolení pořádku v mé hlavě, beztak jsem usínal s pocitem zmatku. Druhý den na to jsem si dokonce koupil Hawkingovu Stručnou historii času, ale přiznávám se že jsem se nedostal za desátou stránku. :)


img
30. 11. 2010, Uživatel: doubas86
Reagovat

a kde máte klasiku, sbal prachy a vypadni?


img
30. 11. 2010, Uživatel: milos
Reagovat

Mullholand Drive od Davida Lynche tam měl být taky....


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.