Nejudatnější rytířské filmy

28. 09. 2010, autor: Matěj Kučera
O svatém Václavovi, díky kterému máme dneska svátek, ještě nikdo pořádný biják nenatočil. Řada jiných rytířů už ale na plátně své hrdinství předvedla. Podívejte se na ty nejudatnější!
Nejudatnější rytířské filmy

Díky následujícím filmům si středověk představuju jako drsnou dobu plnou drsně ušlechtilých rytířů, co se bili za prachy, ideály, krále nebo lásku. Jak okouzlující - z bezpečné vzdálenosti několika století.

5. Ivanhoe

ivanhoe

Román Waltera Scotta o rytíři bojujícím za krále Richarda Lví srdce vzbudil v Británii 19. století zájem o středověk. Jestli jste knihu nečetli, můžete se podívat na jednu z filmových nebo seriálových adaptací. Nejznámější je asi tahle technikolorová podívaná z roku 1952, kdy ještě byly v Hollywoodu v módě nákladné spektákly konkurující malé černobílé televizi. Hraje tu i Elizabeth Taylor a vzhledem k nominaci na Oscara za nejlepší film to snad nemůže být úplná blbost. Navíc se tu objevuje Robin Hood, muž slavnější než Ivanhoe i bez rytířského titulu!

4. Cid

cid

Pár udatných rytířů, na které jsme dodnes nezapomněli, protože o nich někdo něco napsal nebo natočil, dokonce i existovalo. Třeba tenhle španělský hrdina přezdívaný El Cid, který bojoval proti Maurům, a pomohl tak ke sjednocení své rodné země. Jeho osud nejznáměji zpracoval Hollywood v roce 1961 s Charltonem Hestonem a Sophií Loren v hlavních rolích. To kvůli tomuhle eposu si teď myslím, že Cid zemřel hrdinsky, s šípem v hrudi, i když to prý není pravda. Ale je to romantické.

3. Království nebeské

kralovstvi-nebeske

Oblíbenou rytířskou kratochvílí bylo odjet do Jeruzaléma a tam si trochu zazabíjet a nakrást, všechno ve jménu Krista. O jedné z křížových výprav natočil film Ridley Scott, který má kromě sci-fi rád i historické eposy s hlavními hrdiny, které by za jejich patetické proslovy o cti měli všechny rovnou povýšit do rytířského stavu. Hrdina této akce, původně kovář, jehož ideály a chrabrost jen tak tak na svých bedrech unese Orlando Bloom, se pasování dočká od Liama Neesona. A pak může ve Svaté zemi velkolepě bojovat, balit Evu Green a smiřovat národy. Mnozí tvrdí, že v režisérské verzi to celé vyznívá mnohem lépe než v kinech.

2. Excalibur

excalibur

Nejznámější rytíři jsou ti od kulatého stolu krále Artuše, a asi budou i filmově nejzkušenější, když se objevili už v tolika verzích tak odlišných, jak jen Monty Python a svatý grál a Král Artuš mohou být. Velkolepá fantasy Excalibur od ceněného Johna Boormana je artušovská legenda se vším, co k tomu patří. Tedy s čarodějem Merlinem, čarodějnici Morganou (o třicet let mladší Helen Mirren!), kulatým stolem, magickým mečem a milostným trojúhelníkem mezi Artušem, jeho ženou Genievrou a rytířem Lancelotem. A navíc je tu bonus v podobě slavné scény sexu v brnění.

1. Příběh rytíře

pribeh-rytire

Hlavní hrdina téhle letní dobrodružné akční komedie se za rytíře jenom vydává, poté, co jemu a jeho dvěma nemajetným kamarádům jejich vznešený pán umřel a začal zapáchat. Čestný a hodný William, neodolatelný jak jen Heath Ledger dokázal na začátku své kariéry být, ale novou roli zvládá tak dobře, že si za ni vyslouží i srdce urozené lady. A tenhle film si vysloužil mé srdce, když do středověku zaburácel hudbou Queenů a Davida Bowieho a z barda Geoffrey Chaucera udělal zábavného gamblera (životní role Paula Bettanyho). Slogan má pravdu - He Will Rock You!

Mohly by vás zajímat také Nejhorší nehody při natáčení!

aneta2Aneta K. je studentkou FAMU a kromě filmů rozumí sexu, mejdanům a kvalitnímu alkoholu. Má zkrátka dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Nejlepší akční filmy všech dob

Nejlepší akční filmy všech dob

22. 07. 2009, autor: Jarda Sauer

Klaždý z nás má svou filmovou sbírku - a v ní zlatý fond akčních klasik, které prostě můžeme vidět pořád dokola.V redakci jsme dali dohromady devět kultovních kousků! Strefili jsme se vám do vkusu?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
12. 11. 2010, Uživatel: Marty
Reagovat

IMHO, tu chybí První rytíř


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.