Nejlepší piloti: zázračná nouzová přistání

27. 10. 2011, autor: Dalibor Žák
Porouchané letadlo neznamená automaticky smrt stovek lidí na palubě. Ti nejlepší piloti totiž dokáží přistát i bez podvozku, bez paliva nebo dokonce i bez letiště.
Nejlepší piloti: zázračná nouzová přistání

Když kapitán letadla řekne do kabiny "hlavu dolů, připravte se na náraz!", ještě to nemusí znamenat všemu konec a vy nemusíte začít přemýšlet o tom, jestli vám kamarádi vystrojí stylový pohřeb. Historie pamatuje plno zdařilých nouzových přistání, při kterých všichni odkráčeli z letadla po svých. Přesto se mnohdy jednalo o téměř bezvýchodnou situaci.

Po dvou kolech
Asi je nejlepší začít aktuálním dramatem. Letadlo Boeing 727 společnosti Iran Air mělo problémy s podvozkem a nakonec se piloti rozhodli přistát bez předního kola. Trochu to vypadalo jako motorkář dovádějící na zadním kole, ale tohle wheelie se Íráncům skutečně povedlo. Letadlo bezpečně zastavilo a ven se dostali ve zdraví všichni.

Pokusný králík
Rusové jsou známí svým přístupem "nás mnógo" a na počtu lidí jim zas až tak moc nesejde. Ovšem piloti umí a to dokazují testovací letci, kterým selhalo ovládání stroje Tupolev 154 při zkušebním letu. Podle dostupných informací přestala fungovat hydraulika ovládání ocasní části a piloti měli k dispozici jen tah motorů a křídla. Představte si, že byste mohli řídit auto jen tím, že byste měli pedál plynu a ruční brzdu. Zvládli to a dostali letitý ruský stroj bezepečně na zem.

Rychle na zem!
A zůstaňme ještě v Rusku. Nedávno selhala elektronika jednomu Tupolevu 154 a protože se letadlo začlo postupně vypínat samo od sebe, piloti museli rychle na zem. Našli si nepoužívané vojenské letiště s krátkou ranvejí, tak na něj túčko plné vyděšených lidí posadili. Tupolev nemohl kvůli selhání motorů a elektriky brzdit, takže se svezl po dráze a ustlal si až v lesíku o nízký porost stromů a keřů. Nikomu se nic nestalo.

Řekněte jim, že přistaneme na řece
Dramatické bylo i nouzové přistání Airbusu A320 společnosti US Airways, jehož motory ihned po startu zasáhlo hejno ptáků. Kapitán Sullenberger správně usoudil, že nemá dostatek rychlosti a výšky, aby se mohl vrátit na letiště a zariskoval – s letadlem se pokusil přistát na řece Hudson. Velmi obtížný manévr se mu povedl na výbornou a všichni se zachránili. Nikdo před ním nedokázal s dopravním letadlem přistát na vodě, aniž by se letadlo nerozlámalo a několik lidí nezahynulo.

Kluzák pro 300 cestujících
Legendární je i příběh Boeingu 767 společnosti Air Canada, kterému kvůli chybě při přepočtu jednotek došlo vysoko nad Kanadou palivo. Kapitán hledal řešení a protože znal lokální oblast, kde trénoval jako vojenský pilot a pilot kluzáku, vyhledal letiště v Gimli. S obřím dopravním letadlem zde přistál jako s kluzákem. Měl ale velké štěstí, protože na již zavřeném letišti v té době probíhaly závody dragsterů. Zastavil jen pár desítek metrů před nevěřícími diváky. Letadlo se vrátilo po opravě do provozu a neslo hrdě přezdívku Gimli Glider, tedy Kluzák z Gimli.

Gimli Glider

Tady vidíte, že i když se něco velkého pokazí, ještě není nic ztraceno. Stačí být jen v rukou dobrého pilota. Jestli se ale přesto bojíte létat, co si třeba raději koupit na cesty nejluxusnější jachtu?

VYBÍRÁME
Letadlo na sluneční baterie

Letadlo na sluneční baterie

30. 04. 2010, autor: Matěj Kučera

Cílem projektu Solar Impulse je vytvořit letadlo poháněné sluneční energií, které dokáže obletět zeměkouli. Zatím to vypadá, že vše je na dobré cestě, takže unikátní let by se mohl uskutečnit již brzy!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Největší elektromobil mnichovské značky je údajně ve vývoji a dorazí nejdříve v roce 2021.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.