Nejlepší filmy o vietnamské válce

10. 01. 2011, autor: Matěj Kučera
Z války v jihovýchodní Asii měli Američané takové trauma, že museli natočit dost filmů, aby se z něj aspoň trochu vzpamatovali. Podívejte se na přehlídku těch nejlepších!
Nejlepší filmy o vietnamské válce

Víc než deset let se Američani snažili zadržovat komunismus ve Vietnamu, a pak měli víc než deset let o čem točit. Většinou filmy plné smrti, hrůzy a šílenství.

5. Full Metal Jacket

full-metal-jacket

Za tenhle film jistě američtí mariňáci Stanleyho Kubricka rádi neměli. Bez servítků totiž ukazuje nejen nesmyslnost vietnamské války, na níž se v roce 1987 americké publikum už docela shodlo, ale i nesmyslnost armádního drilu ve výcvikových táborech. Tomu je věnovaná první půlka, pak přijde čas, aby mladé rekruty zmasakrovali během neblaze proslulé ofenzívy Tet. Na natáčení se podíleli armádní specialisté, díky čemuž se jedná o vysoce autentickou podívanou.

4. Dobré ráno, Vietname

dobre-rano-vietname

Vietnamský otřes americkým snem a sebevědomím dlouho bránil, aby si z konfliktu někdo ve filmu dokázal pořádně udělat legraci. Přesto minimálně jedna výborná komedie z Vietnamu existuje. Inspirovala se skutečným osudem mladého DJ (role na tělo Robinu Williamsovi v roce 1987), který se rozhodl povzbudit morálku mužstva tím, že mu v rádiu bude hrát něco modernějšího než polku. Od svého předchůdce se kromě hudebního vkusu a smyslu pro humor lišil i neochotou pochlebovat nadřízeným, takže jeho příběh vypráví nejen o konkrétní válce, ale především o armádě obecně.

3. Četa

ceta

Oliver Stone si z Vietnamu odvezl Purpurové srdce jako voják, a pak se s největším válečným traumatem své země vyrovnával rovnou pomocí celé trilogie jako režisér. Začal ji tímto příběh dobrovolníka, který vlezl do džungle, aniž by věděl, že tam bude muset přežít nejen útoky Vietcongu, ale i akce svého velitele, jenž evidentně prahne po hrdinské smrti. Snímek s Charlie Sheenem a Willem Dafoem patří mezi nejrealističtější a nejdrsnější válečné akce, které se kdy na plátně objevily. V roce 1987 dostal čtyři Oscary, mimo jiné i za nejlepší film.

2. Lovec jelenů

lovec-jelenu

Vietnamské peklo dělá z mladých vlastenců, kteří jsou tak naivní, že do války sami narukují, psychotiky, jimž ani svatba s Meryl Streep nepomůže, aby se vrátili do normálního života. Jednoho z nich hraje Robert De Niro, který se na podobně narušené hrdiny v 70. letech specializoval. Počet Oscarů (pět, včetně nejlepšího filmu) a počet odkazů na nejslavnější scénu ruské rulety (od Simpsonových po norský Kurz negativního myšlení), ukazuje, jak moc v nás tohle dílo od roku 1978 vypálilo obraz Vietnamu jako války, do níž se neměl nikdo hrnout.

1. Apokalypsa

apokalypsa

Tohle a dva Kmotři stačili, aby si Francis Ford Coppola odpracoval své místo ve filmové historii, ale že ho to kromě peněz stálo i nervů! Ze vzoru vietnamských dramat, natočeného čtyři roky po konci konfliktu, by si mohly brát příklad i psychologické horory. Během hledání pomateného plukovníka (démonický Marlon Brando), který si v Kambodži založil vlastní kult, se válka vyjeví jako šílená noční můra. Hudba The Doors, útok vrtulníků za burácení Wagnerovy Jízdy Valkýr, postavy, co milují vůni napalmu po ránu... Film o Vietnamu už víc hrůzně vynikající snad ani být nemůže.

A podívejte se také na Nejlepší válečné filmy všech dob!

aneta2Aneta K. je studentkou FAMU a kromě filmů rozumí sexu, mejdanům a kvalitnímu alkoholu. Má zkrátka dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Nejlepší mafiánské filmy

Nejlepší mafiánské filmy

25. 02. 2010, autor: Matěj Kučera

Napětí, násilí, emoce, osudové zvraty - to vše můžeme čekat od kvalitního mafiánského filmu. Seznamte se s pěticí snímků, jež představují naprostou špičku tohoto atraktivního žánru pro pravé chlapy!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
23. 09. 2011, Uživatel: dobre
Reagovat

četa naj.


img
06. 03. 2012, Uživatel: Libor
Reagovat

Zdánlivě nesmyslný dril při výcviku není nesmyslný. Když je voják ve válce musí poslouchat rozkazy bez kecání a zbytečného přemýšlení. Lidi kteří jsou poslušní od přírody nejsou dobří vojáci a ti kteří se stanou dobrými vojáky rozhodně nebyli poslušnými chlapci (vyjímky mohou být).


img
08. 04. 2012, Uživatel: Ernesto Presto
Reagovat

no, podle mě až nastane 3. světová, bude to tak zoufalý že bez výcviku vám dá ňákej major samopal přilbu a granát a padej do zákopu kámo


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.