Nejlepší filmy o válkách v Iráku

31. 05. 2011, autor: Aneta K
Dvakrát bojovala americká armáda se Saddámem Husajnem, zloduchem, z nějž v South Parku udělali milence samotného Satana. A o každé té irácké válce vzniklo několik pořádných filmových akcí.
Nejlepší filmy o válkách v Iráku

Hledání zbraní hromadného ničení, demontování bomb, kradení zlata nebo nudné čekání na jakoukoliv akci. Války v Iráku se daly prožít různými způsoby - tohle jsou ty nejzajímavější.

 

5. Zelená zóna

zelena-zona

Matt Damon jako neohrožený velitel jednotky americké armády pátrá po zbraních hromadného ničení, kvůli kterým oficiálně jeho země Irák znovu navštívila bez pozvání. Jenže v prázdných skladištích najde místo zbraní něco ještě ničivějšího - pravdu. Otevřená kritika administrativy prezidenta Bushe Jr., jakou si dovolí jenom v Evropě a v Hollywoodu, navlékla svůj jasný politický postoj na napínavý akční thriller ve stylu agenta Bournea. Ostatně Bournea i Zelenou zónu režíroval Paul Greengrass, jemuž jako Britovi veškerá nařčení, jak je jeho film nevlastenecký, nevadila.

 

4. Odvaha pod palbou

odvaha-pod-palbou

Matt Damon ve filmu bojoval už v první válce v Iráku, když byl ještě herecké ucho, které nikdo neznal. Hlavním hrdinou tady proto není on, nýbrž Denzel Washington v roli plukovníka s traumatem, který má za úkol vyšetřit, jestli si Meg Ryan jako první žena zaslouží Medaili cti. Posmrtně. Co se na začátku zdá jako lehký úkol, se ale postupně zamotává, když každý přeživší voják jedné záchranné operace vzpomíná na osudové události po svém.  Film z roku 1996 od Edwarda Zwicka přesvědčuje, že ve válce hrdinství vypadá úplně jinak než na náborových plakátech.

 

3. Smrt čeká všude

smrt-ceka-vsude

Ze všech filmů o irácké válce neměl žádný takový úspěch jako tahle akce od první ženy, která dostala Oscara za režii. Kathryn Bigelow, zocelená jistě i manželstvím s Jamesem Cameronem, se nikdy „chlapských“ témat nebála. Její portrét jednoho nekonvenčního pyrotechnika (Jeremy Renner), který už nedokáže žít jinde než ve věčném adrenalinovém napětí druhé irácké války, si vystačí s výbušnou akcí a o politické rozbory se tolik nestará, takže mohl bez obav z útoků vyhrát loni šest Oscarů na úkor právě Camerona a jeho pohádkové fantasy Avatar. Scénář mimochodem napsal současný partner Bigelow Mark Boel, který Irák sám zažil jako novinář.

 

2. Mariňák

marinak

I autor předlohy tohoto filmu v Iráku byl, jako voják věčně čekající a věčně nadržený, až se do operace Pouštní bouře taky bude moct zapojit.  Ve válce, kterou vybojovává někdo jiný, uprostřed země, které nerozumí, proti nepříteli, jehož nevidí, a z důvodů, které nechápou, Anthony Swofford (Jake Gyllenhaal) a jeho kamarádi zabíjejí místo Iráčanů akorát nudu.  Všech žánrů schopný režisér Sam Mendes tak víc než o válce vypráví o nesmyslné mašinérii armády, která z chlapců nedělá muže, ale „jarheads“ - prázdné nádoby.

 

1. Tři králové

tri-kralove

I David O. Russell je režisér, jehož filmy stojí za to, většinou proto, že do nich dokáže spojit spoustu zdánlivě protichůdných žánrů. Tahle akční dramatická cynická satira s morálním ponaučením se odehrává těsně po tom, co v Perském zálivu skončí válka. Trojice amerických vojáků vedená podnikavým Georgem Clooneyem se rozhodne následujícího chaosu využít k tomu, aby si domů odvezla suvenýry v podobě zlatých cihel. Na výpravě za kořistí se ale zapletou do lidového povstání proto Saddámovi a proti své vůli se budou muset začít chovat jako ti vzoroví američtí hrdinové, na které sami dávno přestali věřit.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Smrt číhá všude - recenze

Smrt číhá všude - recenze

22. 01. 2010, autor: Jarda Sauer

Jeden z favoritů právě probíhající oscarové sezóny u nás v tichosti vyšel jenom na dvd. A přitom Smrt číhá všude (v originále The Hurt Locker) je překvapivě dobrý film, který byste si neměli nechat ujít!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nedávné spekulace byly mylné, nová generace zábavných sporťáků skutečně vznikne.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.