Nejlepší boxerské filmy

13. 10. 2010, autor: Matěj Kučera
Který svalnatý hrdina umí nejlépe rozdávat i přijímat rány? Čí zápas o čest a slávu je nejdramatičtější? Vydejte se s námi do filmového ringu!
Nejlepší boxerské filmy

Než se Mark Wahlberg jako The Fighter připojí do galerie filmových boxerských hrdinů, pojďme si připomenout, s kterými borci v ní bude mít tu čest. Následuje zápas o titul nejlepšího boxerského filmu!

5. Těžká váha

tezka-vaha

Tohle retro melodrama z těžkých a chudých časů hospodářské krize při své premiéře před pěti lety publikum zrovna neknokautovalo, možná proto, že je až moc hezky vypočítané na americké city. Postupně si ale ambiciózní doják o osudu zkoušeného rváče Jima Braddocka, který po zranění nemůže zaopatřit svou rodinu, a tak se vrátí na vrchol, získal své fanoušky - včetně mě. Russell Crowe jako milující drsňák s velkým srdcem je prostě neodolatelný a jeho prý pravdivý příběh funguje jako utěšitelná pohádka.

4. Někdo tam nahoře mě má rád

nekdo-tam-nahore-me-ma-rad

Boxeři se svými příběhy naděje, pádu a vzestupu nejsou filmovými hrdiny až od Rockyho. Jiný Rocky, příjmením Graziano, zaujal Hollywood už v 50. letech a tvář (a tělo) mu tehdy nezapomenutelně propůjčil ještě neznámý Paul Newman, co zaskakoval za původně obsazeného Jamese Deana, který se role nedožil. Ve snímku o cestě z chudoby a zločinu k titulu šampiona ve střední váze se poprvé mihne i další budoucí hvězda Steve McQueen, a  dodnes se na tento kousek vzpomíná nejen kvůli skvělým hercům. Je to prostě jeden z nejlepších boxerských filmů a rebel Graziano jeden z nejcharismatičtějších boxerů.

3. Million Dollar Baby

million-dollar-baby

Kdo si myslí, že ženské pořádně bojovat neumí, ať se zkusí postavit do rány boxerce Hilary Swank, kterou trenér Clint Eastwood dovede k titulu, a když se pak osud zvrtne, udělá pro ni ještě víc. Eastwoodovo drama, které v roce 2004 rozložilo oscarovou akademii natolik, že mu udělila čtyři sošky, i když všichni čekali, že je dostane Scorseseho Letec, vypráví kromě boxu i o eutanazii a rodinných vztazích a svým způsobem je to taky pěkný doják. Ale v Clintově chlapském stylu.

2. Rocky

rocky

Sly Stallone sice umí pořádně jenom tři věci, které celou kariéru donekonečna opakuje, ale právě první Rocky je to nejlepší, co se mu podle mě povedlo. Taky za něj získal slávu a dvě oscarové nominace, a to byl do roku 1976 nýmand, který si musel sám napsat a odehrát film, aby si ho někdo všiml. Ani se proto nedivím, že přišel se story o podceňovaném outsiderovi, který se běháním do schodů a mlácením do zmrzlého masa vypracuje skoro až na šampiona. První Rockyho skromný a upřímný příběh je přece tak inspirující. A proto se všem líbí.

1. Zuřící býk

zurici-byk

Všechny filmové boxery ale u mě poráží další skutečný rváč Jake La Motta, jehož příběh naopak vůbec není hřejivě inspirující. Po obvyklé zápletce o vzestupu totiž přijde ještě kapitola o pádu, a tohle dílo, kterým Martin Scorsese v roce 1980 překonával vlastní osobní krizi, se tak stalo strhujícím portrétem člověka pohlceného vztekem, žárlivostí a nenávistí vůči všemu a všem, včetně sebe. Film, který dokázal, že historka o krvavém sportu může mít potenciál antické tragédie, vzal velmi vážně i Robert De Niro. Až tak, že do role slavně přibral přes dvacet kilo.

Odvážné borce, co se nebojí rány,  najdete i v Nejlepších dobrodružných filmech!

aneta2Aneta K. je studentkou FAMU a kromě filmů rozumí sexu, mejdanům a kvalitnímu alkoholu. Má zkrátka dokonalý přehled a její postřehy ze světa stříbrného plátna jsou vším, jen ne trapnou kulturní rubrikou!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Nejlepší mafiánské filmy

Nejlepší mafiánské filmy

25. 02. 2010, autor: Matěj Kučera

Napětí, násilí, emoce, osudové zvraty - to vše můžeme čekat od kvalitního mafiánského filmu. Seznamte se s pěticí snímků, jež představují naprostou špičku tohoto atraktivního žánru pro pravé chlapy!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
13. 10. 2010, Uživatel: mr88
Reagovat

chybí mi tam pěsti ve tmě:-))


img
14. 01. 2011, Uživatel: Jaroslav
Reagovat

Tento semestr byl v projekci na FAMU skvělý boxerský biják Nadmuté město od Johna Hustona - jestli jste tam nebyla, slečno Aneto, určitě si ho někde sežeňte.


img
01. 07. 2011, Uživatel: coronerss
Reagovat

a co neporazitelny???


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Společnost Polaris představuje svou modelovou nabídku pro rok 2020. Mezi největší taháky patří no...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.