Nejdůležitější náhodné objevy, bez kterých nemůžeme žít

12. 10. 2011, autor: Dalibor Žák
Člověk obvykle upíná své soustředění úplně špatným směrem, protože ty nejlepší věci přišly na svět omylem. Zjistěte, co všechno vzniklo náhodou a bez čeho už si už neumíme život představit.
Nejdůležitější náhodné objevy, bez kterých nemůžeme žít

Však to znáte. Jdete do knihovny studovat meziválečnou sovětskou literaturu a pak zničehož nic skončíte v hospodě při studiu fyzikálních a chemických vlastností alkoholů v praxi a objevíte, že ať jste jedli cokoli, vždycky zvracíte bramborový salát. Nebude z vás tedy literát, ale chemik (popřípadě producent instantího bramborového salátu). A podobně se přeorientovala spousta vynálezců a vědců, kteří se původně zabývali něčím úplně jiným – a třeba i nudnějším. Přinášíme ty nejlepší objevy, bez kterých by se lidstvo neobešlo a které vznikly omylem a náhodou.

Mikrovlnná trouba
Kočka v mikrovlnceAno, i tahle vymoženost, bez které si nedovede moderní dynamicky žijicí muž svou domácnost představit, byla objevena omylem. Jistý Percy Spencer v roce 1946 experimentoval s magnetronem z radaru, který vysílal mikrovlny pro zjištění velmi malých létajících objektů. Během zkoušek zjistil, že se mu v kapse roztekla čokoládová sušenka. Nesouviselo to ale se zápalam pro věc, nýbrž právě s mikrovlnami. Svůj dojem vyzkoušel ještě několikrát a když se mu podařilo uvařit vejce a rozprsknout popcorn, pokusil se s kolegy sestavit zařízení s menším výkonem. V roce 1947 tak vznikla první komerční mikrovlnka, která vážila 300 kilogramů. Vidíte, kdyby si tenkrát po válce jeden inženýr nehrál s vyřazeným vojenským radarem, kdo ví, kde a jak byste si dneska ohřívali to, co vám matka o víkendu navařila do krabiček.

Suchý zip
Suchý zipSkvělou pomůcku pro život objevil švýcarský elektroinženýr... moment! Jak může někdo, kdo se zabývá elektřinou, objevit součástku oděvu? Právě, jedné se opět o náhodný objev. V roce 1941 se byl projít se svým psem do lesa a když to vzal zpátky zkratkou přes louku, znepokojilo ho velké množství bodláků na jeho kalhotech. Měl zrovna dlouho chvíli, tak se rozhodl zkoumat pod mikroskopem bodlák a u toho dostal nápad, jak by to šlo použít. Vše ale zrealizoval až v roce 1948 a jeho patent byl uznán v roce 1955.

Brambůrky
Bramburky"Pane vrchní, ty smažené brambory jsou málo křehké a moc tlusté," postěžoval si jednoho dne zákazník v americkém Saratoga Springs. Kuchař George Crum toho už měl po celém dnu plné zuby a otravných zákazníků zvláště, tak brambory na truc nakrájel na velmi jemno, přepálil je v oleji, posypal hromadou soli a koření a nechal to otravnému hostovi odnést na stůl. Zákazník se ale ku překvapení všech neválel na zemi ve smrtelných křečích, nýbrž se vznášel u stropu samým blahem. Tak vznikly brambůrky, bez kterých si žádný mejdan nebo večer u televize neumíme představit.

Šampaňské
ŠampaňskéFrancouzský mnich Dom Pérignon, který se narodil někdy kolem roku 1638, byl znepokojen tím, že ve sklepích v křídových skalách francouzské oblasti Champagne víno zraje podivným způsobem a tvoří se v něm příliš mnoho bublinek. Nejprve se jich snažil zbavit, ale později v nich objevil určité kouzlo a princip zrání naopak zdokonalil. Původní šumivé víno, tedy originální Šampaňské, se ale rozšířilo až v polovině osmnáctého století. Nicméně díky tomuto vlastně nechtěnému objevu konečně nemusíme u snídaně zapíjet kaviár vodou.

Čtěte dál a dozvíte se, jak vznikl dynamit nebo oblíbená droga LSD.

VYBÍRÁME
Práce, o nichž jste neměli ani tušení

Práce, o nichž jste neměli ani tušení

07. 01. 2011, autor: Matěj Kučera

Čichač prdů, testovač lehkých žen či prodavač míst ve frontě - ujetější profese už snad ani nemůžou existovat!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
14. 10. 2011, Uživatel: Martin
Reagovat

Zajímavej byl taky objev Sukralosy. Indický PhD student připravil nový cukerný derivát a jeho vedoucí mu řekl, aby ho otestoval (TEST IT) ale on bohužel kvůli jeho špatné angličtině rozumněl ochutnej to (TASTE IT). A tak bylo na světě umělé sladidlo 600x sladivější než cukr.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vyzkoušeli jsem novinku mezi městskými crossovery korejské automobilky. Po prvních kilometrech př...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.