Nauka o snech

28. 11. 2006, autor: prochlapa.cz
Realita je nudná a komplikovaná, ať žijí sny a filmy! Gael García Bernal předvádí, jak roztomile infantilní a nepoužitelný byl Michel Gondry, než se stal režisérem.
Nauka o snech

Michel Gondry musí mít hodně zajímavé sny. Je to vidět z jeho klipů, co dělal pro Björk nebo White Stripes, i z jeho filmů, dokumentu Block Party, „antropologického“ debutu Slez ze stromu a hlavně z originální romance o mazání vzpomínek Věčný svit neposkvrněné mysli. V Nauce o snech se ale do Gondryho hlavy dostaneme ještě dál. Protože po všech zmíněných projektech se francouzský rodák odhodlal k tomu nejosobnějšímu a nejautobiografičtějšímu.

A tak nám předkládá k posouzení své alter ego, Stephana, v charismatickém a energickém podání Gaela Garcíi Bernala velmi roztomilého dětinu, který má trochu problém odlišit, co je sen a co už ne, možná proto, že realita je k naštvání nudná a složitá, zatímco ve snu se z obyčejných věcí jako je třeba holicí strojek stávají fantastické nástroje jako je třeba útočný pavouk. A navíc tam všichni Stephana poslouchají a obdivují.

Nauka o snech, stejně jako sen samotný vlastně nemá pořádný příběh plynoucí v mezích konvenční logiky. Má jenom začátek, Stephanův příjezd z Mexika do Paříže, města své matky. Tam začne pracovat a potká sousedku Stephanii, která je i díky Charlotte Gainsbourg podobně bláznivě okouzlující, akorát narozdíl od něho s tím dokáže žít. Pak následuje série originálních a zábavných snových sekvencí, které odrážejí složitosti milostného citu ke Stephanii. Složitosti, které narušují jediný sebejistý Stephanův svět zmatkem a nejistotou reality, do kterého se on tak nerad budí.

Zatímco Stephan svojí kreativitu dokáže projevovat jenom ve snech a do návrhu cynicky zábavného kalendáře (kde na každý měsíc připadá velký barevný obrázek jedné známé katastrofy), Gondry už naštěstí pro nás dorostl do fáze, kde svou originální energii, přecitlivělost a bizarnosti umí ventilovat o dost přínosnějším způsobem – totiž uplést z nich film tak vizuálně překypující a tak osvěžující, jaký jsme neviděli, no asi tak od Věčného svitu neposkvrněné mysli.

Gondry ignoruje dokonalé trikové efekty, kterých jsou už dnešní studia schopná, a pěkně si všechno naanimoval ručně, aby Stephanovy sny nepřišly o atmosféru amatérského a dětského nadšení. Animace tak mnohem víc než Pána prstenů připomínají Švankmajera, ovšem v mnohem nevinnější a roztomilejší podobě. Stephanovy sny sice mají surrealistické kvality, ale nestíhají je temné pudy ani společenská alegorie. Stephan si nejdřív musí vyřešit sám sebe, než se začne zajímat stav světa.

A navíc, Nauka o snech je v podstatě taky romance, i když oproti Věčnému svitu se nenoří tak hluboko do nejistot vztahu. Díky tomu se na konci můžete cítit trochu opuštěně, se steskem po nějaké důležité podstatě, která by vám po filmu zůstala. Jenže Gondry přece natočil nauku o snech. A jeho film je jako jeden velký sen. Má svou vlastní fungující logiku, je podmanivě vtahující, hravý, víc vynalézá než vysvětluje, těžko se vypráví a místo pevného smyslu zanechává unikající pocit. Důležité ale je, že je tak příjemný, že se z něj nechcete probudit.

 

La Science de reves/The Science of Sleep, Francie 2006, 105 minut. Režie Michel Gondry, hrají Gael García Bernal, Charlotte Gainsbourg, Alain Chabat, Miou-Miou. Premiéra 30. 11. 2006.

 

Foto: HCE/35mm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Věčný svit neposkvrněné mysli, premiéra 12.8.04

Věčný svit neposkvrněné mysli, premiéra 12.8.04

12. 08. 2004, autor: admin

Jim Carrey a Kate Winslet hrají bývalé milence, kteří si z paměti nechají vygumovat jeden druhého. Pod jednu z nejbizarnějších romantických komedií všech dob se podepsalo scenáristické eso Charlie Kaufman.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.