Náš vůdce

13. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Německý kinohit přesvědčivě ukazuje, jak snadno se podléhá svodům autokracie a jak krátká je cesta k diskriminaci. A tím nás nenápadně a nenuceně učí i něco o demokracii.
Náš vůdce
Kalifornie, 1967. Na jedné střední škole učitel vykládá o národní socialismu a když žáci nedokážou pochopit, jak mohli Němci ignorovat holocaust, zorganizuje experiment. Vystaví žáky disciplíně, ve společenství jménem Třetí Vlna. Studentům se pokus líbí, brzo se přidá zbytek školy. Ti, co se nechtějí připojit, jsou zbití.

Německo, současnost. Na jedné střední má populární učitel Rainer týden na to, aby probral autokratický režim. Když někteří žáci nedokážou pochopit, proč jim někdo pořád cpe hrůzy nacismu, když teď by v jejich zemi už nic takového vzniknout nemohlo, Rainer zorganizuje experiment. Najednou všichni vstávají, když chtějí něco říct, a nosí bílé košile. Většina třídy se do skupiny jménem Vlny zapojí s nadšením. Kdo ne, ten je vyloučený z kolektivu.

Ten první případ se stal, ten druhý probíhá jenom ve filmu, který se skutečnou zkušeností inspiroval. V tomto případ ale fikce není o nic míň zajímavá než realita.

Dennise Gansela už spojení nacismu a mladých lidí přitahovalo v předchozím snímku Napola, se kterým soutěžil na festivalu Karlových Varech. Ale až tímhle filmem přesvědčil, že německá verze Prciček Holky to chtěj taky byla v jeho filmografii spíš takový komerční úlet a že je schopen mnohem zajímavějšího kousku, navíc aniž by přestal být divácky atraktivní. Náš vůdce evidentně cílí na publikum ve věku svých hrdinů, i proto začíná scénou, jak si cool učitel a bývalý anarchista zpívá v autě rock. Se stejnou energií, s jakou jede Rainer do školy, pokračuje Gansel až do konce.

Jeho film je chytrý, ale nenápadně, stejně jako je nenápadně varující a morální. První den totiž ukáže, že ve škole není žádná pořádné parta, jenom běžné partičky a individua. Pak se spustí sjednocují Vlna a najednou si kluci v týmu vodního póla nahrávají, najednou se spolužáci zastanou třídního outsidera, najednou na rozpadající se divadelní zkoušce režisér zařve a získá si autoritu. Velmi nenápadně ale bují taky diskriminace. Třeba Karo, do té doby skoro královna třídy. Potom, co si místo bílé košile na sebe vzala červené tričko, nikdo už se s ní moc bavit nechce.

Vlna vynese na břeh totiž i všechny frustrace, žárlivosti, tajné lásky, skryté sklony, všechno, co mají jejich majitelé najednou šanci ventilovat. A na klíčovou otázku experimentu i filmu, jestli by tu mohla znovu vzniknout nějaká diktatura, už není pod takovou tíhou tak snadné rázně odpovědět jako na začátku. Právě díky tomu, že se všechno odehrává v přirozeném běhu každodenních maličkostí středoškolského života, a za asistence přesvědčivého obsazení, Vůdce diváka vtahuje do svého pokusu, dává mu na výběr dost postav k identifikaci a úvaze, jestli si je taky tak falešně jistý sám sebou.

Nejtěžší part má na starosti německá hvězda Jürgen Vogel, a to učitele Rainera, který prochází fází organizátora, který chce žákům ukázat jejich naivitu, vůdce pohlceného svým postavením i vystřízlivěním a pochopením, že kluzkou vlnu nedokázal udržet pod svou kontrolou. Postavy tu nejsou rozdělené na zlé a hodné, i ta nejodvážnější Karo je první den ze skupiny nadšená. Ostatní procitají z hry na autokracii poněkud pomaleji, protože její jasná pravidla se jim víc líbí. Není divu, že Náš vůdce má v Německu takový divácký úspěch.

Die Welle, Německo 2008, 110 minut. Režie Dennis Gansel, hrají Jürgen Vogel, Jennifer Ulrich, Frederic Lau, Max Riemelt, Christiane Paul, Elyas M´Barek, Cristina do Rego. Premiéra 1. 5. 2008.

foto: SPI

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Můj vůdce

Můj vůdce

21. 09. 2007, autor: admin

Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi aneb mrazivá fraška jako německý příspěvek do diskuse o monstrech Třetí říše.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.