Náměstí Spasitele

05. 10. 2007, autor: prochlapa.cz
Finanční krize vede ke krizi citové, zvlášť když místo v hezkém vlastním domku bydlíte s tchýní, která vás nemá ráda. Polské rodinné drama z obyčejné rodiny vypráví o tragédii spletené z každodenních slabostí.
Náměstí Spasitele

Náměstí Spasitele je film civilní, tím přesvědčivý, a tím silný. Utopené úspory ve vytunelované firmě, s tím nebojují všichni každý den (naštěstí), ale stává se. Manželství se mnohem snadněji udržuje šťastné v materiálním dostatku. Mladý pár se dvěma malými dětmi navíc musí po krachu stavební firmy a vlastních plánů o hezkém bydlení, zůstat v bytě na Náměstí Spasitele. Spolu s tchýní.

Ta svého synáčka miluje, zato se snachou se zrovna moc nemusí a moc se jí nechce na tom něco měnit. Udržet si každodenní toleranci a dobrou vůli, to není tak pohodlné jako neustálé drobné buzerování a rozčilování a určování pravidel. Jenže vytrvalý psychický tlak málokdo dlouhodobě snese a Beata zrovna není ta z nejsilnějších. A my už od prvního záběru víme, že tyhle zhoršující se rodinné vztahy neskončí dobře.

Síla Náměstí leží v tom, jak opravdově a nepozorovaně se před námi tahle tragédie o vině a jejím odčinění odehrává. Příběh, inspirovaný článkem z novin (takže skutečností), se skládá z všedních okamžiků a známých malých střetů. Postupně graduje, aniž by si musel pomáhat falešnými berličkami. Strohá ale citlivá režie nás staví všemu tak blízko, až se zdá, že jsme se ocitli v rodinné reality show. A herečky Ewa Wencel a Jowita Budnik rozehrávají ústřední konflikt mezi tchýní a snachou s neméně přesvědčivou silou. Fakt, že ulice a byty v sousední Polsku nevypadají moc odlišně od českých, už pocit blízkosti jenom doplňuje. Jenom mužský vrchol trojúhelníku, syn a manžel Bartek, trochu zaostává, víc než výkonem vinou menšího prostoru a scénáře, který ho nutí ke změně až skokové.

Náměstí Spasitele na domácím rozdávání cen vyhrálo hodně (film, režii a herečky), s pověstí nejlepšího polského filmu roku se ucházelo i o nějakou cenu v Karlových Varech, kde jeho stvořitelé manželé Krauzovi vyhráli už jednou s portrétem umělce Můj Nikifor. I bez karlovarských křišťálů ale patří tenhle snímek k nejvybroušenějším kouskům v kinech, kam vstupuje aspoň jako součást přehlídky filmů ze Střední Evropy.

Náměstí smutně ukazuje, že spasitelé už jsou mnohdy jenom na cedulích, i když by stačilo jenom trochu snahy, aby vstoupili i do života. Nakonec film není charakteristický tím, že by byl středoevropský, protože špatné vztahy v rodině vinou sobeckosti a zaslepenosti nejsou výsada našeho regionu. Ani to není film pouze současný, protože linie finančních problémů tu slouží jako zápletka, aby rodinu konfrontovala samu se sebou, a aby podtrhla ztrátu soudnosti a obyčejné morálky. Náměstí Spasitele může být zrcadlem, do něhož se nedívá úplně příjemně, které ale připomene, že je dobré se dívat.

Plac Zbawiciela, Polsko 2006, 105 minut. Režie Krzysztof Krauze, Joanna Kos-Krauze, hrají Jowita Budnik, Ewa Wencel, Arkadiusz Janiczek, Dawid Gudejko, Natan Gudejko, Beata Fudalej, Zuzanna Lipiec, Krzysztof Bochenek. Premiéra 27. 9. 2007.

foto: AČFK

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Prosíme přetočte

Prosíme přetočte

11. 07. 2008, autor: admin

Roztomile nadšená oslava amatérismu podle Michela Gondryho vypráví o lásce ke starým věcem i o lásce k filmům, zvlášť těm, které svérázní hrdinové natočili sami.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.