Nabít a zabít

13. 10. 2006, autor: prochlapa.cz
Tahle nabitá černá komedie možná umí přechytračit diváka, ale ne sama sebe. Zaujmout dokáže lehce, ale s každou uvolněnou nitkou rozkošně zamotaného příběhu ztrácí vtip a napětí.
Nabít a zabít

Jeden nadšený uživatel internetové filmové databáze IMDb Nabít a zabít charakterizoval jako směs Po krk v extázi, Kiss Kiss Bang Bang a Obvyklých podezřelých. Do určité míry měl pravdu. Film skotského režiséra Paula McGuigana má styl a dynamiku jako Po krk v extázi, vtip a lehkost jako Kiss Kiss Bang Bang a hraje si s divákem pomocí podobných fint jako Obvyklí podezřelí. A taky se otírá o Hitchcocka nebo Tarantina. S popkulturními odkazy si McGuigan hraje sebevědomě a s šarmem. Ale taky tím připomíná, že tenhle žánr už mnozí zvládli líp.

Nabít a zabít je z těch nedokonalých filmů, u kterých je lepší odejít dřív, než přijít pozdě a minout tak úvod s několika mrtvolami a jedním drsným vyprávěním Bruce Willise. Pak přichází na scénu Josh Hartnett jako Slevin a černá krimi se změní v černou komedii o nepravém muži na nepravém místě v nepravou dobu. Totiž v bytě kamaráda zrovna to ráno, kdy se párek goril zastavil, aby nájemníka unesl za Šéfem. A pak se staví i týpci z mrakodrapu od naproti, z kterého Šéfa pozoruje jeho úhlavní nepřítel Rabín. Oba Slevinovi udělají nabídku, která se neodmítá, pokud člověk nechce zemřít mladý. Zdá se, že jenom upovídaná flirtující sousedka a vrozená schopnost zůstat v klidu Slevina zachraňují, aby ještě dokázal dělat vtipy.

Vtipný Slevin zůstává dokud nedojde na akci a závěrečné odhalování použitých triků. Příliš dlouhé a doslovné pro ty pozorné diváky, kteří nezapomněli na začátek. A příliš vážné na film, který se tvářil jako krimikomedie od kamaráda Guye Ritchieho. Jenže McGuigan natočil taky temnou studii nenávisti Gangster č. 1. A na konci Nabít a zabít jakoby se snažil dostat i do téhle zábavné hříčky něco z podobně vážnějších témat odplaty, pykání za staré hříchy a síle otco-synovského vztahu. Vyřazením nadsázky, bez níž se podobné podrazárně nedá tak dobře odpustit manipulace s realitou, ale diváky zradil víc, než když jim nabízel falešné flashbacky.

Nicméně do té doby točí režisér Acid Housu svou novinku jistou rukou, efektně a v prudce elegantním stylu, kterým nasákly i titulky, dekorace a Hartnettův outfit. Atraktivitu dotváří áčkové obsazení. Veteráni Bruce Willise, Morgana Freemana a Bena Kingsleyho odvádí svůj prověřený slušný průměr a nechávají prostor sympatickému Joshi Hartnettovi a osvěžující Lucy Liu. Všichni herci si evidentně Nabít a zabít užívají. A divák vlastně může taky, aspoň většinu času.


Lucky Number Slevin, USA 2006, 109 minut. Režie Paul McGuigan, hrají Josh Hartnett, Lucy Liu, Bruce Willis, Morgan Freeman, Ben Kingslye, Stanley Tucci. Premiéra 5. 10. 2006.

Foto: Intersonic

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Smrtonosná part 4.0

Smrtonosná part 4.0

29. 06. 2007, autor: admin

John McClane je zpátky. Sice bez vlasů, ale ve formě. I ve světě kyberterorismu je třeba udělat pořádek a říct nějakému parchantovi yippee-ki-yay.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.