Na vlastní kůži: Výprava na sněžnicích

14. 03. 2013, autor: Filip Rakovan
Dovolená na horách může zahrnovat obligátní lyžování spojené s konzumací teplých alkoholických nápojů. Co ale třeba nasadit sněžnice a vyrazit po vlastních na horské hřebeny?
Na vlastní kůži: Výprava na sněžnicích

Nejsem typ, který vyrazí na dovolenou a jen tak se někde plácá a zevluje. Takže když jsem vyrazil za (asi) posledním letošním sněhem do Pece pod Sněžkou, nedalo mi to, abych si klasické sjezdovky neproložil něčím méně obvyklým. Řešil jsem co by to mohlo být a díky tomu, že jsem bydlel na hotelu Horizont, jsem měl „práci“ v podstatě vyřešenou, stačilo si vybrat některý z jejich adrenalinových balíčků. Ve hře byla jízda se psím spřežením (což nakonec nedopadlo, bohužel) a výprava na horské hřebeny na sněžnicích.

Pokud náhodou nevíte, co jsou sněžnice, tak tady je krátké upřesnění. Sněžnice jsou vybavení pro lepší pohyb v hlubokém sněhu. Usnadňují pohyb člověka tím, že rozkládají jeho hmotnost do větší plochy, než jsou jeho chodidla, respektive podrážky bot, a tím zabraňují boření. Dříve šlo o nutný doplněk pro lov, boj a tak podobně, v krajinách s permanentním (anebo dlouhotrvajícím sněhem), dnes, mimo stále fungující indiánské a eskymácké kmeny, jde o záležitost sportovní.

Každopádně podstat sněžnic je stále stejná už tisíce let (přesně tak, sněžnice měl u sebe údajně i „zmrzlý“ muž Ötzi), máme tady dřevěný rám vypletený kůží, s připevňováním na botu s tím, že dnes je kůže se dřevem nahrazována moderními materiály, lehčími a odolnějšími. Takže se třeba setkáváme s hliníkovým nebo duralovým rámem, a samozřejmě také s plasty.
Umím si představit pro fajnšmekry sněžnice z ultralehkého a pevného karbonu – ale platit bych je v vzhledem k ceně uhlíkového vlákna nechtěl.

 

Takže jak celá výprava probíhala? U hotelu mne vyzvedl průvodce, ze společnosti HappyHill, který pro Horizont outdoorovou zábavu organizuje, jak jsem se dozvěděl, a odvezl mne na úpatí Javoru, na firemní základnu, kde jsme vyzvedli vybavením - tedy sněžnice a hůlky - a přesedli na sněžný skútr. A vyrazili směrem k hřebenům. Je skvělé, máte-li domorodého“ společníka, který nejenže zná každý kámen, toho času pod sněhem, ale navíc umí o všem poutavě vyprávět.

Připnout sněžnice je v celku jednoduché, přezka kolem nohy dokola, tak, aby pata dosedla na zpevněnou plošku, pak dva pásky přes nárty, pěkně napevno, aby se sněžnice nezouvala, do ruky hůlky a vyrazit. Jsme v Krkonošském národním parku, a pohybovat se je dovoleno pouze po turistických vyznačených cestách. Musímte tedy chodit jen tak, kde je to legální. Ehm, měli bychom... pokud nechceme riskovat postih od pracovníku KRNAPU.


ČETLI JSTE: Krav Maga na vlastní kůži - první trénink


První kroky a je jasné, že sněžnice fungují. Tam, kde jsem se sněžil zkusmo projít jen tak v botách a zapadal jsem po kolena, se teď bořím pět, sedm centimetrů a chůze je mnohem příjemnější. Vyrážíme od boudy Svornost směrem do kopce, průvodce vysvětluje, jak to chodí, že na sněžice často vyráží i velké skupiny lidí a hromadné akce nejsou neobvyklé. Jaké jsou různé typy sněžnic a tak dále. Po půl hodině chůze jsem zahřátý dost nad „provozní“ teplotu, v nohách cítím určité napětí a únavu, což připisuji tomu, že jsem na sněžnicích poprvé. Hlídám si, abych si je vzájemně nepřišlápl a tak jdu s trochu větších „rozchodem“ než normálně. Ale stojí to za to, neboť se dá jít takovým terénem, kterým by člověk normálně v zimě nepronikl.

Kdybych chtěl přiznat, že jsme sešli z vyznačené cesty a zamířili do lesa, tak prohlásím, že jsme zdolali obrovské závěje, podle stop narazili na velkého zdivočelého psa, že jsme objevili soustavu liščích nor, viděli údolí plné mlhy a mraků z výhledu, kam nikdo jiný nedojde ...
Ale nic takového nepřiznám. Jak jsem říkal, scházet mimo vyznačené cesty je zakázané.

Po dalších třiceti minutách se pomalu začínáme stáčet a obloukem vracet zpět ke skútru. Cesta z kopce je snazší. Jedna sněžince váží nějaká dvě kila, což není sice moc, ale na delší túře to netrénovaný člověk pocítí. Z kopce není práce s vybavením tak namáhavá.

Na cestě jsme byli hodinu (a tím myslím hodinu čistého času celkem svižné chůze) a nemám představu, kolik jsme toho ušli. Pár kilometrů? Jsem zvyklý chodit (mluvím o turistice a ne o automatickém střídání nohou na cestě mezi lednicí a místem před televizí), ale i když jsme nasadili svižné tempo, určitě jsme se nepohybovali tak rychle, jako chodím obvykle „na suchu.“


DOPORUČUJEME: Jak si užít dovolenou plnou sexu a zábavy?


Tahle „procházka“ stála za to. Výměna tělesných tekutin probíhala jak na mém tréninku krav maga, protože fyzická námaha to byla, ne že ne. Jak na nohy, tak na ruce, které pracovali s hůlkami, a na kterých také ležela část úsilí. Vážně jsem se nejen dobře prošel a pořádně se zapotil a unavil, ale také jsem viděl místa, kam bych se v zimě jinak nepodíval. Každopádně bez sněžnic by se mi šlo mnohem, mnohem hůř a nedostal bych se do míst, kam se prostě, vzhledem k hlubokému sněhu, jinak dostat nelze.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

18. 12. 2006, autor: admin

Výběr „správného“ stolu je prvním předpokladem, aby jste ze hry na konci mohli odcházet vítězně. V pokerových hernách máte na výběr z mnoha různých stolů a je jen na Vás, jaký si vyberete.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
14. 03. 2013, Uživatel: ivo
Reagovat

Pec pod Sněžkou je opravdu hezké místo a výlet na sněžnicích je zajímavý tip, jak si ještě trochu užít množství sněhu. Díky.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.