Na cestách s prochlapa.cz: Vyšší Brod

31. 08. 2011, autor: Petr Bareš
Prázdniny a léto pomalu končí. A s nimi i můj cestovatelský seriál po vlastech českých, který vás měl inspirovat a vyburcovat nejen k nějakému pohybu, ale i objevování různých piv a hospod a k balení buchtiček!
Na cestách s prochlapa.cz: Vyšší Brod

Svoje letošní cesty jsem se rozhodl zakončit opět na jihu Čech, ve Vyšším Brodu.  Vždyť už minule ve vlaku jsem poznal, že vodačky jsou holky náruživé – tak proč nezkusit štěstí?

Otázka č. 1: Odkud a kam? - Vyrazíte-li stejně jako já z pražských Vršovic, čeká vás více než čtyřhodinová jízda s dvěma přestupy (v Českých Budějovicích a v obci Rybník). Takže aby to dávalo smysl, doporučuju  si vyčlenit celý víkend – nejlepší je jet rychlíkem v pátek odpoledne a ve Vyšším Brodě dvě noci zakempovat. Odminula už jistě máte kilometrickou banku Českých drah, takže těch 456 km tam i zpátky vás vyjde právě na 456 Kč. Není to málo, ale počítám, že vstupenka na Plzeň s Barcelonou bude tak pětkrát dražší...

Kdo jsme a kam směřujeme?

 

Otázka č. 2: Zvládnu cestu? Stojí to za to? - Ve Vyšším Brodu máte na výběr ze dvou tras. Buď přes město, na mariánskou kapli a pak na vrchol Vyklestilka. Anebo podél kláštera, kudy se také dá dojít na Vyklestilku, ovšem podél vodopádů. Protože jsem si chtěl nakoupit zásoby a pití na cestu, rozhodl jsem se pro první možnost, která vydá na nějakých 15 kilometrů chůze – v první fázi ovšem s brutálním stoupáním a převýšením přes 300 metrů. Ukázalo se, že to nebyla dobrá volba. Stoupání strašné a kaple nic moc. Malý seběh dolů a už polezete opět do kopce na Vyklestilku. Samotný vrcholek je skála, téměř 900 m n.m., a je třeba šplhat po skobách a okách, což není nic pro mě, takže jsem tamní údajně krásný výhled oželel… Pak se jde dva kilometry dolů do Loučovic. To už je cesta jednoduchá a v pohodě. A stezka podél Vltavy je prostě nádherná. Obří kameny v řece a pohádkový klid. Relax na duši. Můžete dojít až zpátky do Brodu, ale protože poslední dva kilometry vede značka po silnici, je možná lepší naskočit na vlak a dovézt se jednu stanici do cíle. Celkově trasa určitě není pro vyměklé turisty, ale na konci cesty jsem byl hodně příjemně utahaný.

Cesta je místy méně pohodlná

Staňte se i vy fanouškem prochlapa.cz na facebooku. Je nás skoro 6500!

Otázka č. 3: Kde je nejlepší pivko? - Vyšší Brod nabízí poměrně dost pivních povyražení. Krom kempů je to například Lesanka, Panský dům nebo Šumava. Pak už bez zásob bídně zahynete. Další šance je až v Loučovicích, kde jsem se přímo zamiloval: Hotel Kilián mě ještě nechal chladným, tam jsem necítil zájem o pivaře. Zato na druhé straně řeky, až skoro na konci Loučovic, se to stalo. Pivnice Rybářský dům. Pravá hospoda, jak má být. Pohledná výčepní a pár místních štamgastů. Ani mě tak nešokovaly Svijany v tomto kraji a cena 18 Kč, jako spíš bezprostřednost místních. Po pár větách už jsem se cítil jako doma a není divu že jsem se nehezky dlouho zdržel. Nicméně stálo to za to! Mám informace, že vlastní pivo vyrábí také vyšebrodský klášter, ale jeho kvalita je prý prozatím pochybná.

Rybářský dům, moje láska

 

Otázka č. 4: Můžu cestou sbalit nějakou buchtu? - Jasně, ale bude záležet na štěstí. Už ve vlaku si ke mně (opět!) přisedla parta rozjařených vodáků. Tentokrát jsem byl připraven a vezl i vlastní zásoby, které cestou padly. Už chápu ta pravidelná zpoždění lokálky z Rybníka na Lipno. Když se z jednoho vlaku vyvalí taková banda desítek mátoh, je těžké je v rozumném čase usadit v novém vlaku a dodržet jízdní řád.  Vodačky ve vyšebrodském kempu ovšem na moje sondovací pokusy reagovaly nevstřícně, a tak jsem sáhl k náhradnímu řešení – a v sobotu ráno jsem se probral s pořádnou opicí. Cestou jsem moc hezkých holek nepotkal. Jedna mě zaujala až v Loučovicích, ale pak zašla do obchůdku, kde si koupila deset deka vysočiny a začala ji za chůze žrát z papíru. Nechutné… I zbytek dne byl mdlý, a tak jsem se s jinak celkem podařenou balicí sezónou rozloučil bez úspěchu.

Vodačky jsou všude, ale jejich přízeň je vrtkavá

 

Putování okolím Vyššího Brodu pokračuje na další stránce!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak poznáte, že už jste starý

Jak poznáte, že už jste starý

25. 08. 2011, autor: Jarda Sauer

Jistě, každý z nás se stále duchem cítí na sedmnáct, ale skutečnost je přeci jen jiná. Podle čeho poznáte, že čas bezstarostného mládí už máte dávno za sebou? Zde máte odpověď!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Šéf vývoje GT-R tvrdí, že současný model není příliš starý a bude konkurenceschopný ještě dlouho.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.