Na cestách s prochlapa.cz: Směr Kytín a Dobříš

27. 07. 2011, autor: Petr Bareš
Pokračujeme v našem turisticko – hospodsko – sexuálním průvodci, který vám má zpříjemnit léto! Dnes náš redaktor vyrazil prozkoumat divočinu, rozpínající se jižně od hlavního města...
Na cestách s prochlapa.cz: Směr Kytín a Dobříš

Brdy jsou pohledné pohoří, které je od Prahy jen kousíček. V minulosti bylo cílem mnoha generací čundráků, ovšem v posledních letech zde vyrostlo velké množství cyklostezek a kopce jsou doslova posety turistickým značením různých barev. A také bicykly se spoustou mladých, vysportovaných pražských buchtiček. To stojí za návštěvu! Rád vám tedy odpovím na už tradiční seznam otázek.

Otázka č. 1: Odkud a kam? Z Prahy se dostanete autobusem do vsi Kytín (31 km), z ní dojdete lesem pěšky do městečka Dobříš – a z Dobříše jezdí zpátky do Prahy spousta autobusů nebo i vlak. Do Kytína je nejvýhodnější výjezd autobusem 317 ze Smíchovského nádraží; s opencard se tam dostanete za pouhých 32 Kč. Zpátky z Dobříše na Prahu se vyplatí připlatit si za běžnou a rychlou linkovou dopravu. Ta je za 54 Kč. To tedy máme turistiku za cenu lahve průměrně pitného vína. A ještě si můžete dopřát výšlap zeleným rájem.

Náves v Kytíně - jsme na začátku cesty

 

Otázka č. 2: Zvládnu cestu? A stojí to za to? Nečeká vás žádné děsivé stoupání, takže průměrně obdařený chodec to zvládne snadno. Na kytínské návsi najdete žlutou značku. Zajímavost: Po pár stech metrech minete domek herce Pavla Landovského, při troše štěstí uvidíte Lanďáka na zahradě. Ale moc si ho nefoťte, bývá nerudný... Hned poté jste z vesnice venku. Odbočíte na červenou, takže si trochu zašplháte a po pár kilometrech vás značka dovede pod vrch Stožec.  Zajímavost č. 2: Cestou minete dub, který si oblíbil spisovatel Václav Beneš Třebízský a odkud šmíroval selky. Poblíž je i neznatelný zbytek hájovny, co ji vypálili partyzáni. Od Stožce se dáte dolů po zelené k pohádkově krásné hájovně Knížecí studánky, kde byste jistě jako já chtěli žít, pít a souložit až do konce svých dní. A odtud vás už žlutá a posléze zelená dovede podél obory až do městečka Dobříše, kterému dominuje humusné čtrnáctipatrové monstrum a nádherný zámek s francouzským parkem. Vzhledem k tomu, že autobusy na Prahu odsud jezdí častěji než některé spoje MHD, stojí zámek za návštěvu, a to bez stresu, že vám něco ujede.

Cesta bude dobrá, místy špatná

 

Otázka č. 3: Kde je nejlepší pivko? Po vystoupení na návsi v Kytíně najdete hned na rohu jednu hospodu, ale její provozovatel se rozhodl spáchat podnikatelskou sebevraždu: Ačkoliv je sezóna v plném proudu, měl zavřeno. Okolo přitom jezdily spousty žíznivých a zmatených cyklistů. Paradoxní je, že pod schody restaurace se nachází kovárna a kovář občerstvení poskytuje. Nicméně o pivu nebyla zmínka, a tak jsem kytínskou náves se sklopenou hlavou opustil...

Trestuhodně zavřená hospoda v Kytíně

 

Už po dvou kilometrech se ale dá všechno napravit. Do cesty se vám postaví parádní lesní osvěžovna. Má hned několik názvů: U Dernerů, Na Rovinách a Čunčí huba. Dobře tam vaří, a i když při slově Staropramen určitě někteří znejistí, dá se! A po výšlapu do kopce dokonce i s chutí! Je nutno se osvěžit dobře, neboť až na Dobříš už bohužel příležitost nebude. Až ale vyprahlí dorazíte na dobříšské náměstí, měli byste si všimnout restaurace U Bílého lva. Jejich Krušovice mi chutnají (kromě nich mají ještě Březňáka), je to nekuřácká hospoda a vaří se v ní pekelně dobře. A hlavně je z ní velmi blízko na autobus, takže můžete vyprázdnit močák těsně před odjezdem a těch 35 minut do Prahy přežít bez problémů.

...a božská Čunčí huba. Miluju jí!

 

Otázka č. 4: Můžu cestou sbalit nějakou buchtu? Ano, ale musíte být zatraceně rychlý nebo vynalézavý! Dnešní mladé ženy už zřejmě dlouhé pěší výlety po lesích netáhnou, a tak volí jízdu na kole. Ideální jsou tedy připínáčky a číhání na defekt. A taková pomoc při opravě kola může nakonec skončit tak, že jí vezmete duši... První třetina cesty je docela plodná. Napočítal jsem asi třicet cyklistek i pěších chatařek, venčících mazlíčky. Polovinu z nich bych klidně oslovil, než by mi jejich manžel rozbil hubu. A tak čtyřem z nich koukalo z očí, že by se možná nechaly přemluvit… Druhá třetina cesty byla docela chabá. I cyklostezka tu má mizernou úroveň, a tak se jí asi všichni vyhýbají. Ale čím blíže k Dobříši, tím více se objevoval asfalt a přibylo potenciálních obětí svodu. Prim mezi nimi hrály mladé maminky s kočárky (určitě jsou doma nešťastné a chtěly by rozveselit!). Po sečtení pravděpodobných i nepravděpodobných variant mi za celou cestu vyšlo devět přijatelných objektů. Není to mnoho, ale to vás přeci neodradí, ne? Přiznávám ale, že tentokrát jsem na žádnou nic nezkusil – tak nějak jsem nevěřil, že po minulém úspěchu by mohl tak rychle přijít další...

Cyklistka, turistka a zbytečný muž

Moje cesta pokračuje na další stránce, pokračujte taky!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak přežít zimní outdoorovou kalbu

Jak přežít zimní outdoorovou kalbu

27. 12. 2012, autor: Jarda Sauer

Jestli si myslíte, že zima je čas, kdy si pravý hospodský pařmen zaleze do lokálu a nevystrčí z něj nos, jste na omylu! V zimě se dají pořádat parádní venkovní párty stejně jako v létě. Chce to jen dodržet pár pravidel.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
27. 07. 2011, Uživatel: FSH
Reagovat

Dobré, jelikož to tam všude dobře znám, tak sem čekal, že toulky stylově zakončíš(te) v obci Pičín :D http://maps.google.com/maps?q=49.74445,14.05838&hl=cs&sll=49.766631,14.126701&sspn=0.163432,0.342293&z=16 :DD


img
28. 07. 2011, Uživatel: petr bareš
Reagovat

To jsem také mohl stylově vystartovat v obci Řitka :-)... Ne, znám to tam, kopce jsou tam parádní, ale trasa už by byla moc dlouhá!


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nechápeme, kde se v některých lidech bere tolik drzosti a nevychovanosti. Dva řidiči kamionu, jed...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.