Na cestách s prochlapa.cz: Posvátný Říp

10. 08. 2011, autor: Petr Bareš
Kde se dobře napít, kde sbalit hezkou holku a kde pohřbít tchyni? Náš reportér pokračuje ve svém putování po známých turistických trasách. Tentokrát vyrazil na posvátnou českou horu Říp – jako kdysi Praotec Čech!
Na cestách s prochlapa.cz: Posvátný Říp

Každý správný Čech má v životě několik povinností. A jednou z nich je vykonání pouti na Říp, posvátnou to horu. I já jsem se tedy rozhodl vyšplhat na jeho vrchol. Koneckonců, když to zvládnul i Paroubek, tak proč ne já? A kdo ví, třeba se cestou najde i nějaká vlastenka, která si bude chtít popovídat o národním oplození...

Otázka č. 1: Odkud a kam? Z Prahy se musíme dostat do Roudnice nad Labem. Znamená to vyjet z nádraží v Holešovicích. Rychlíkem vám cesta zabere asi padesát minut a už třetí zastávka bude ta vaše. Za zpáteční jízdenku utratíte 161 korun, tedy méně než za vstupenku do multikina. Je před vámi 13 kilometrů pochodu. A pokud se necítíte na balení turistek, můžete celou cestu přemýšlet o tom, kde vzala svůj název vesnice Mlčechvosty, kterou vlak cestou míjel.

Zámek v Roudnici, zdálky celkem ujde

 

Otázka č. 2: Zvládnu cestu? A stojí to za to? Výlet na Říp je zatím nejnáročnější ze všech dosud mnou popsaných cest. Navigace je ale o to jednodušší: Na roudnickém náměstí najdete červenou značku a půjdete po ní. Čeká vás jen a jen stoupání – někdy mírnější, jindy prudší, ale prostě pořád jdete do kopce. Jak to ten Paroubek mohl vyšplhat, pokud ho tedy na ramenou nenesl Šlégr? Netrénovaným jedincům každopádně cestu nemůžu doporučit. Je to sice jen blbých 459 metrů nad mořem, ale sklon cesty je místy nemilosrdný.

Nahoře na Řípu čeká rotunda

A co cestou uvidíte? Roudnice samotná za moc nestojí. Obzvlášť čtvrť kolem nádraží se rozpadá a večer bych tam nikomu zlaté hodinky neukazoval. Náměstí i zámek už jsou ale jakž takž opravené a docela dobře se na ně kouká. Čím výš se pak vyškrábete, tím hezčí rozhledy se vám budou otevírat. A nahoře na Řípu čeká rotunda z 12. století, k prohlédnutí za čtyři pětky.

Než vyrazíte na cestu, staňte se fanouškem prochlapa.cz na facebooku!

Otázka č. 3) Kde je nejlepší pivko? Popravdě: Nejlepší pivko bylo to, které jsem si dal v občerstvení na vrcholu Řípu. Na pochod jsem se totiž vydal v nějakém omámení smyslů a místo ochucené minerálky jsem si bůhvíproč na cestu koupil sirup – kterým se rozhodně v parném dni moc nesvlažíte. Tudíž jsem se k okénku občerstvení  doplazil na samé hranici vyčerpání. Mají tam krušovického mušketýra s vysokohorskou přirážkou za 30 Kč. Dobré je zřejmě také posedět na zahrádce v restauraci Pod Řípem v obci Krabčice, ale bylo tam plno a nevařili, takže jsem šel dál. V centru Roudnice je hospod spousta, ale v létě bych doporučil spíš nějaké to venkovní sezení - a to splňovala restaurace Petra na samém konci Roudnice, u viaduktu. Je to tam pěkné a plzeňská dvanáctka za 30 korun je taky v pohodě.

Pivní vyvrcholení

 

Otázka č. 4) Můžu cestou sbalit nějakou buchtu? Z vlaku se mnou v Roudnici vystoupilo použitelných turistek hned několik. Jedna byla sama a koukala do mapy způsobem, ze kterého bylo jasné, že nemá ponětí, kudy se dát. Chvíli jsem s ní tedy šel a snažil se nějak zabodovat, ovšem byla podivně chladná a odtažitá. Do hospody se mnou nechtěla, ale protože šla pomalu, stejně jsem ji zase brzy došel. Ke sblížení nevedlo ani to, že jsme na chvilku oba zbloudili na špatném značení, tak jsem se na další snahy vykašlal a dál šel sám. Když jsem se z Řípu vracel dolů, potkal jsem ji, jak se ještě pořád potí ve stoupání – a pak na poslední chvíli doběhla do mého rychlíku na Prahu a usnula v něm. Na Alenu z mojí minulé výpravy stejně neměla, a vzhledem k tomu, že s tou to vypadá nad očekávání nadějně, mohla mi být nějaká zapocená turistka ukradená. Jinak se ale dá říct, že na téhle cestě potkáte převážně jen hezky vysportované turistky, převážně ve věku třicet a výš, ale i to může být hodně dobrá volba.

Cesta pokračuje na další stránce!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Na cestách s prochlapa.cz: Kost z hradu Kost

Na cestách s prochlapa.cz: Kost z hradu Kost

20. 07. 2011, autor: Jarda Sauer

Náš reportér pokračuje v dokazování své teorie, že při obcházení populárních turistických lokalit se dají skvěle balit holky. Tentokrát vyrazil ke hradu Kost. A co byste řekli? Sbalil tam fajn a povolnou kost!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
11. 08. 2011, Uživatel: tenzamnou
Reagovat

No, restaurace Petra není zrovna nejlepší výběr. Mnohem lepší je na náměstí restaurace Legenda i s venkovním posezení :)


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jeden by si myslel, že aféra dieselgate, kterou odstartoval koncern Volkswagen, je už u konce. Os...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.