Na cestách s prochlapa.cz: Kost z hradu Kost

20. 07. 2011, autor: Petr Bareš
Náš reportér pokračuje v dokazování své teorie, že při obcházení populárních turistických lokalit se dají skvěle balit holky. Tentokrát vyrazil ke hradu Kost. A co byste řekli? Sbalil tam fajn a povolnou kost!
Na cestách s prochlapa.cz: Kost z hradu Kost

Obrozenci si tenhle kraj oblíbili natolik, že ho nazvali Českým rájem. Rozhodl jsem se tedy, že právě sem vyrazím, abych pro vás připravil další díl originálního průvodce prochlapa.cz. Nejde jen o památky, jde o to, co se cestou dá zažít! Pokud jste zmeškali první díl o cestě na Karlštejn, klidně si ho připomeňte – ale pak si do báglu vemte mapu, svačinu a gumy a vyražte v mých stopách!

Otázka č. 1: Odkud a kam? Jako nástupní místo jsem tentokrát zvolil pražské Nádraží Vysočany. Než se někdy rozhodnete z něho odjíždět, dejte si nejméně tři otčenáše. Vstup připomíná spíš bránu do pekla: Díra do země, tmavé katakomby a vrzající mříž… Fuj! Pokud tam někoho potkáte,  hoďte peněženku na zem a utíkejte. Nicméně jsem tuhle zkoušku odvahy splnil a už mířím rychlíkem směr sever. Čeká mě devadesát kilometrů. Zpáteční jízdenka vyjde s opencard na 203 Kč. Není to málo, ale pořád je to lacinější než lístek do 3D kina... Autobusem by to zřejmě bylo rychlejší a levnější, ovšem v sobotu ráno vám nikdo nezaručí, že se vejdete. Vlak je jistota a i tak byl pořádně plný. V Boleslavi přestoupíte na lokálku a vystoupíte v Libošovicích. Strávili jste ve vlaku dvě hoďky, ale teď už vás čeká jen 10 kilometrů skal a přírody.

Peklo ve Vysočanech

 

Otázka č. 2: Stojí to za to? Zvládnu cestu? Ano, cesta je jednoduchá a jediné, co vám dá zabrat, je vedro a poloodhalené dívky, které potkáte. Ujít to musí každý. Po výstupu z vlaku se dáte po žluté, přes nádražní sklad uhlí a po mezi dojdete na pěšinku. Tam, hned po kilometru, stojí za to se zastavit. Když se rozhlédnete kolem dokola, uvidíte Trosky, Krkonoše, Ještěd, Kost a Humprecht z jednoho místa. Když tam odbočíte ze žluté, dojdete k silnici, kde dřív stávala Semtínská lípa. Říkalo se, že až lípa spadne, nastane konec českého národa. Už několik let je z ní jen pahýl, takže asi u nás není něco v pořádku... Pak půjdete po silnici dolů do vesničky Vesec. Je to luxusní skanzen, kde se natáčel film Jára Cimrman ležící, spící. Krásným údolím se pak po modré dostanete až k rybníku, kde má celkem proslavenou chalupu herec Josef Dvořák (známý pohádkovými rolemi vodníků). Pokračujete podél vody a skal, už po žluté, až se vám na konci údolí zjeví parádní výhled na Kost. Přes léto to na hradě a v okolí dost žije. Krom hradu se podívejte i na pěknou jeskyni poblíž, kde ještě před sto lety žila nějaká babka. Komfortní dvojpokoják! Po zastávce na hradě budete pokračovat po červené až do Libošovic. Odtud už je jen kousek na nádraží - a výletní kruh se uzavře!

Ze Semtínské lípy zbyl jen pahýl

 

Otázka č. 3: Kde je nejlepší pivko? Nebudu vám lhát, ale s občerstvením je to zpočátku bída. Co si nevezmete s sebou, to ve vysočanské nádražce rozhodně nezkoušejte dohnat. V Boleslavi na přestupu není na žádný nákup čas. Jediná šance je jít v Libošovicích do protisměru výletu a dojít si do vsi položit základ. Ideální je na návsi Hotel Český ráj. Však se do něho ještě vrátíte, uvidíte! Až spláchnete vlakový prach, vyrazte zpět na původní trasu. Pít se bohužel dá leda tak voda z potoka. Jakmile ale dorazíte na Kost, můžete si veškeré dosavadní strádání snadno vynahradit. Pivu zde dominují Svijany, a ty já docela můžu. I zahrádka u hradu se od loňska výrazně kapacitně zvětšila, a posedět si na ní v horkém dni u oroseného pivka je paráda. Od hradu se vrátíte na již staré známé místo, tedy do Hotelu Český ráj. Z něj vám cesta na nádraží potrvá jen pár minut, takže z vás nic nevyprchá a jízda domů bude slastná a rozjímací.

Tady vládnou Svijany. To je dobře.

 

Otázka č. 4: Můžu cestou sbalit nějakou buchtu? Po fiasku s výletem na Karlštejn jsem tentokrát vyrazil sólo. Bude lov! Nejprve to ale vypadalo na velké zklamání. Po výstupu z vlaku se žádné davy nekonaly, a ta jediná pohledná turistka měla o mnoho rychlejší krok, než by moje pumpička unesla. Postupně se situace zlepšovala; cestou ke Kosti jsem kočiček v použitelném věkovém rozmezí potkal 38, a tak 9 z nich bylo velice slušných. Jenže můj majstrštyk a zlatý hřeb výletu se odehrál už na okraji Vesce!  Nad mapou se tam radil schvácený starší chlápek s celkem hezkou holkou. Vypadali bezradně, tak jsem nabídnul pomoc. Ukázalo že, že jsou to Bulhaři, otec a dcera, a netuší, kudy na Kost. Oprášil jsem svou školní ruštinu a nějak jim to vysvětlil – což se nakonec ukázalo jako zbytečné, protože se rozhodli připojit se ke mně a jít se mnou, jestli mi to prý nebude vadit. Dovedl jsem je až k hradu, cestou jsem zjistil, že dceři je 28, jmenuje se Nikolina a že za dva nebo tři dny přijedou s otcem do Prahy. Nabídnul jsem se jako průvodce, s Nikolinou jsme si vyměnili svoje Skype kontakty a rozloučili jsme se. (Ale už teď můžu prozradit, že jen dočasně! Nikolina dodržela slovo, ozvala se a v Praze jsme se dvakrát potkali. Ovšem protože jsem gentleman, žádné podrobnosti neřeknu!) Dobře naladěný jsem chtěl pokračovat v počítání dalších potenciálních obětí, ale na Kosti to prostě nešlo – holek tam byly desítky, ani jsem se nestíhal otáčet. Počítadlo jsem tedy znovu nastartoval až za hradem, ale i tak jsem během výletu zaznamenal 53 buchet a z toho aspoň patnáct použitelných. No jen si představte, že by vám alespoň každá třetí dala!

Cestou se pár holek dá potkat

V cestě pokračujte na další stránce!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Rozhovor: Český profesionální odstřelovač

Rozhovor: Český profesionální odstřelovač

10. 01. 2011, autor: Jarda Sauer

Odstřelovači. Asi žádná jiná armádní profese není pro laiky tak atraktivní. Udělali jsme proto rozhovor právě s jedním z českých vojenských odstřelovačů!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
20. 07. 2011, Uživatel: anonymous_anonymni
Reagovat

Kecas... nic nebylo, jen si tu honi tricko a my mu to zerem :-D


img
28. 07. 2011, Uživatel: Ferda-66
Reagovat

na Kosti jsem byl i se svou kostí....ale pesky nee...tak tyhle stezky neznam.Ale co neznam,tak neni na skodu,to napravit ;-) cizinku bych nezbalil,bo uz jsem i tu ruštinu zapomnel :-D


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.