Mumie: Hrob Dračího císaře

08. 08. 2008, autor: prochlapa.cz
Indiana Jones se konkurence nemusí bát. Jeho zdatného napodobovatele si vzal do práce režisér Rychle a zběsile a změnil jeho zábavné dobrodružství na nezáživný akční biják.
Mumie: Hrob Dračího císaře
Ze všech epigonů Indiana Jonese byl Rick O´Connell ten nejsympatičtější. Doprovázen roztomilou knihovnicí Eve a jejím mírně hrabivým a zbabělým bratrem, rozhazoval rány zlovolným mumiím za doprovodu suchých hlášek, v nichž se ozývaly hrátky z žánrem, v exotických lokacích zabalených do pohádkové nostalgie staromódních dobrodružství. Jenže točit další a další pokračování nemusí být vždycky tak dobrý nápad jako v případě Indiana Jonese.

Vlastně Mumie by se mohla rozmnožovat s určitou důstojností, kdyby u ní zůstal stejný tým, ostatně když se vrátila poprvé v roce 2001, ještě nečekanému úspěchu o tři roky staršího prvního filmu ostudu nedělala. Jenže tentokrát se jméno původního scénáristy a režiséra Stephena Sommerse schovalo jenom na místo producenta a na plac přišlo scénáristické duo z Tenkrát na východě a hlavně akčňák Rob Cohen, který si myslel, že může natočit něco jako retro XxX z Číny.

Tahle země je přece v olympijském roce populární a disponuje takovými kolosy jako je Velká čínská zeď nebo tisícihlavá terakotová armáda, která se pro potřeby filmu změnila z hliněných soch střežících hrob císaře Qina v prokleté mrtvoly. Takové památky svou velikostí odpovídají velikosti rozpočtu, navíc egyptské téma se možná už trochu vyčerpalo. Jenže bez nadsázky, bez šarmu, který diváka přitáhne k hrdinům, bez jejich dramatického ohrožení, zato s patosem, obehranými formulkami, několika nepřesvědčivými triky a vypravěčskými excesy jako jsou Yettiové ani statisícová armáda prokletého císaře nestačí na působivost jediné opravdové egyptské mumie (a brouků skarabeů).

Cohenovo průměrné vedení, podle profesionální škatulky ale bez osobitějšího vkusu, tu dokonce vadí víc než jiná podstatná personální výměna, v roli Eve O´Connell. Rachel Weisz už ve trojce hrát nechtěla, což se vyřešilo tak jako v soap operách tím, že se prostě najala jiná herečka. Maria Bello si sice obarvila vlasy na hnědo a až s akademickou přesností si osvojila až britský přízvuk (což asi zrovna neoceníte, pokud nepůjdete v Praze na titulkovanou kopii). Jenže barva vlasů a manžel je asi tak všechno, co má nová Eve s tou bývalou společného, její roztomilá nešikovnost, odvaha díky zamilovanosti i exotická krása se ztratily spolu s Rachel.

Nakonec tu zůstalo jediné pojítko připomínající, že nudný film o dávné kletbě o krutém císaři, kterého zase někdo vykopává, i když by neměl, a o hrozné předpovědi, v níž se pořád vynořuje další a další klička, jak ji odvrátit, má něco společného s předchozí Mumií – Brendan Fraser. Rick O´Connell je pořád ten namakaný frajer, co býval, který i rybaření radši řeší pistolí a u ničeho nezapomene na zábavný komentář. Zatímco jeho syn zdědil mdlost po své nové matce. Ve dvojce byl v deseti ještě chytrým spratkem, teď je z něj nevýrazný romantik a dobrodruh, s nevyrovnaným vztahem k otci, aby se sem dostaly nějaké city. Mimochodem O´Connela juniora hraje herec o pouhých 13 let mladší než Fraser, Mumie je totiž série se zvláštní chronologií, od roku 1999 v jejím světě stačilo uběhnout už víc než 20 let.

Rickovi a Evelyn se v blahobytu, jenž jim přinesly první díly, stýská po vzrušujícím dobrodružství, stejně jako se jejich producentům stýskalo po tom blahobytu. Jejich fanouškům se ale může stýskat dál i během tohohle filmu. Výdrž Indiany Jonese evidentně není nic, co se dá odkoukat, a Mumie se jenom sama shazuje, když si naběhává na přímé srovnání s ním, ve scénách z nočního klubu a uliček v Šangaji. Kromě Indyho si vypůjčuje taky z Tygra a draka, když nechává nesmrtelnou čarodějku Michele Yeoh tančit v boji. Jenže ani takové instrumenty nepomůžou k udržení Mumie v pěkně zachovalém stavu, spíš ji zbytečně ničí v rozkládající se mrtvolu.

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor, USA 2008, 112 minut. Režie Rob Cohen, hrají Brendan Fraser, Maria Bello, Jet Li, Michelle Yeoh, Luke Ford, Isabella Leong, John Hannah, Liam Cunningham. Premiéra 31. 7. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Úžasňákovi

Úžasňákovi

25. 11. 2004, autor: admin

Počítačová animace na vrcholu současných možností, neutuchající kadence vtipů a roztomilý příběh o "tak trochu jiné" rodince superhrdinů.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.