Můj vůdce

21. 09. 2007, autor: prochlapa.cz
Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi aneb mrazivá fraška jako německý příspěvek do diskuse o monstrech Třetí říše.
Můj vůdce
Zatímco Charlie Chaplin karikoval Hitlera už v roce 1940 v geniálním Diktátorovi, Němci se k filmové komedii o svém bývalém vůdci odhodlali až po bezpečných šedesáti letech – a ještě pořád provází film Švýcara židovského původu Dany Leviho opar kontroverze a nepatřičnosti. Skandalita a troufalost se ale pomalu vypařují, jakmile film začne. Stejně tak dojem, že se díváte na komedii. Levy dokáže obhájit svůj důvod, proč tuhle smutnou frašku o židovském herci a diktátorovi v depresi natočil. A absurdit a krutostí nacistického režimu nechal ve filmu tolik, aby všechny úsměvy mrzly na rtech.

Jestli se chcete nezávazně pobavit na účet Třetí říše, radši se podívejte na Producenty. Můj vůdce se sice může zdát jako podobná bláznivá komedie, už jenom díky svému podtitulu Skutečně skutečná skutečnost o Adolfu Hitlerovi. Nebo díky záběrům Hitlera ve vaně s lodičkou nebo pomočeného, lezoucího do manželské postele žida, kterého nechal Goebbles dotáhnout z koncentráku, aby ve Vůdci zažehl starou jiskru nenávisti. Jenže ve filmu tyhle scény nepůsobí zas tak vtipně. Protože Můj vůdce je satira natolik mrazivá, až působí jako drama.

Drama prožívá taky hlavní hrdina, kterým není infantilní Hitler, ale jiný Adolf, onen židovský herec Grünbaum. Führer sám, v podání německého komika Helge Schneidera, je zredukovaný na postavičku mimo realitu, ubožáka, jehož podstatu se Levy pokouší trochu jednoduše vysvětlit pomocí základů psychoanalýzy. Žid má za úkol Vůdce probrat z poraženecké letargie a nacvičit s ním projev na 1. den roku 1945. Požadavky, které si za svou momentální, časově omezenou nepostradatelnost klade, mu pořád připomínají, že Němci válku ještě úplně neprohráli. Profesor Grünbaum je natolik inteligentní aby mu postupně hra nacistických pohlavárů docházela a aby si začal víc všímat pocitů hrdosti a spravedlnosti ozývajících se v jeho ustrašeném svědomí.

Dilemata židovského umělce, který se snaží obhajovat, že psychoterapií strašného vůdce nezrazuje svůj vyhlazovaný národ, jsou podána s přesvědčivou silou hlavně díky Ulrichu Mühemu, jehož představení dneska doplňuje nádech tragiky faktu, že tenhle výborný herec, kterého svět objevil minulý rok v Životech těch druhých, letos v červenci podlehl rakovině.

Film sám už tak přesvědčivý a konzistentní není, protože svou zvláštní tragikomiku podává ve tvaru ne vždycky dotvořeném. Jeho atmosféra vychází ze spojení věcí zdánlivě neslučitelných a to platí i o použitých žánrech. Humor patřící do kabaretní komedie pak vyvolá jen úsměv, když i za směšnými byrokratickými požadavky a předpisy stojí hmatatelná hrozba jako v dramatu. Podobně kulisy reality, reprezentované především dobře vybranými interiéry a triky zničeným Berlínem, ne vždycky sedí k očividné fikci absurdního příběhu. Výsledek se dá víc nazvat zajímavým pokusem než strhujícím filmem.

Jak ale ukončuje své skutečně skutečné vyprávění Grünbaum – Hitlerovy skutky zůstávají natolik hrůzně fascinující, že pokus vysvětlit, jak je někdo mohl provádět, zůstává nepochopitelnou záhadou. Záhadou, kterou asi nikdy nebudeme schopní objasnit, ale nikdy bychom se o to neměli přestat pokoušet.

Mein Führer: Die wirklich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler, Německo 2007, 89 minut. Režie Dani Levy, hrají Ulrich Mühe, Helge Schneider, Sylvester Groth, Adriana Altaras, Stefan Kurt, Katja Riemann. Premiéra 13. 9. 2007.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Náš vůdce

Náš vůdce

13. 05. 2008, autor: admin

Německý kinohit přesvědčivě ukazuje, jak snadno se podléhá svodům autokracie a jak krátká je cesta k diskriminaci. A tím nás nenápadně a nenuceně učí i něco o demokracii.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.