Mr. Brooks

21. 08. 2007, autor: prochlapa.cz
Ve dne je dokonalý manžel, v noci dokonalý vrah. Kevin Costner překvapuje v amorálně morálním thrilleru, kterému chybí lepší režisér.
Mr. Brooks
Pan Brooks právě převzal titul Muže roku od kolegů byznysmenů a vypadá jako model úspěšného člověka, zvlášť když ho hraje Kevin Costner. Ale thriller Mr. Brooks chce být portrétem něčeho zajímavějšího, než je spořádaná dokonalost. Pan Brooks má tak kromě atraktivní manželky, pěkné dcery a prosperujícího podniku taky tajemství. Je závislý. Na zabíjení lidí. Ví, že je to špatné. A taky ví, že se toho nedokáže zbavit. A tak po večerech chodí na skupinu Anonymních závislých. A v noci brázdí ulice spolu s Marshallem, ztělesněním svého zlého já, a nechává se nakazit jeho zábavným, krutým cynismem.

Policie mu přezdívá Otiskový vrah, protože u mrtvých nahých párů, které zabíjí nejradši, nechává jejich otisky. Tak se do příběhu dostává další skoro zapomenutá hvězda, Demi Moore, jejíž policajtka s nevyřešeným vztahem k mužům zamlžuje zajímavější Brooksův příběh svými problémy. Protože, i když ji Demi hraje s přesvědčivou vervou a tvrdostí, tahle konvenční postava nikdy nedokáže strhnout pozornost z dynamiky mezi Brooksem a Marshallem na sebe, a opustit tak svou vedlejší kategorii.

Marshalla hraje ďábelský William Hurt, nechává ale prostor i Kevinu Costnerovi, který tak může připomenout, že dokáže být přesvědčivý i temný. Jeho obsazení i výkon kombinující nejistotu s hrozbou dodávají filmu neobvyklost, podobně jako perspektiva sympatizující s vrahem. I když Demi Moore vypadá dost odhodlaně, Brooks se zákonem neprohrává. Ale i na něj čekají nemilá překvapení, s nimiž snímek získává ironickou morálku a odlehčení.

Podobně jako Brooks, ani tenhle chladný thriller nezná míru a cpe se mnoha vyprávěcími liniemi. Všechny sice do sebe nakonec docela dobře zapadnou, ale svým rozdílným napětím rozptylují pozornost i čas věnovaný psycho studii vražedné závislosti, z níž pak zbývají jenom obrysy. Kromě vyděračského manžela policajtky tu ještě zaclání jeden její bývalý vězeň, naopak lidi navázaní na Brookse, jeho dcera a svědek jeho zločinu, film zásobují potřebnými zvraty. Hlavním problémem filmu ale není jeho překombinovanost, ale to, že s potenciálně zajímavým materiálem, který by mohl pojmenovávat odosobnění a voyeurismus současnosti, pracoval někdo jako Bruce A. Evans.

V rukou schopnějšího nebo zkušenějšího režiséra, který by měl větší cit pro temnou atmosféru a násilné sklony lidských charakterů a který by pro Brooksovy existenciální krize našel výraznější styl než ten ze směšně laciných televizních krimi seriálů, by mohl být Mr. Brooks velmi efektní thriller o hříchu a vině. Takhle se z díla s parametry filmu noir stal kousek, který navnadí, ale narozdíl od pečlivého Brookse nedotáhne svůj úkol do konce.

Mr. Brooks, USA 2007, 120 minut. Režie Bruce A. Evans, hrají Kevin Costner, William Hurt, Demi Moore, Dane Cook, Danielle Panabaker, Marg Helgenberger. Premiéra 9. 8. 2007.

Foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Poslední skotský král

Poslední skotský král

06. 02. 2007, autor: admin

Forest Whitaker exceluje v autentickém thrilleru, který sálá Afrikou a využívá další z jejích tragédií k nabitému dobrodružství jednoho naivního cizince.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Zbrusu nový osmiválec má zdvihový objem 7,3 litru a sílu o 435 koních a 644 newtonmetrech.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.