Mosad: Izraelští supermani v akci

18. 08. 2011, autor: Robert Kitzler
Přečtěte si o nejzajímavějších akcích, na kterých se podílela izraelská zpravodajská služba Mosad: Osvobození rukojmích v ugandském Entebbe a únos Adolfa Eichmanna prostě patří do učebnic!
Mosad: Izraelští supermani v akci

 

mosad_a_jeho_nejslavnejsi_akce_03logoMosad je izraelská zpravodajská služba, založená v roce 1951. Mezi její úkoly patří sběr informací, plánování a provádění zvláštních operací mimo území Izraele a dále pak koordinace všech aktivit zpravodajských služeb Izraele v zahraničí. Svým posláním tedy odpovídá americké CIA nebo britské MI6. Ač je Izrael ve srovnání se zmíněnými státy pidi zemička, netrpí Mosad žádnými komplexy méněcennosti. Akce, na nichž se podílí, jsou zpravidla skvěle naplánované a provedené. V tomto článku pokryjeme dvě nejznámější, únos nacistického pohlavára Adolfa Eichmanna a osvobození dopravního letadla plného civilistů ze spárů ugandského diktátora Idi Amina.

Únos Adolfa Eichmanna - Únos lidi na území cizích států je dost ožehavou záležitostí a obecně je považován za velmi nestandardní krok. Akce Mosadu na lapení Adolfa Eichmanna se stala doslova učebnicovým příkladem. Eichmann byl jedním z organizátorů holocaustu – pro přeživší Židy se tedy stal nepřítelem číslo 1. Po skončení války se mu podařilo uprchnout. Jeho stopu na německém a nakonec i na argentinském území zachytil „lovec nacistů“ Simon Wiesenthal. Když si ale uvědomil, že  na hledání v jižní Americe nemá prostředky, předal v roce 1954 informaci o Eichmannově stopě Mosadu.

Nečekejte, až si přijdou i pro vás - radši se rychle staňte fanouškem prochlapa.cz na facebooku!

mosad_a_jeho_nejslavnejsi_akce_03aHledání v kupce sena trvalo Mosadu několik let. Ovšem v roce 1960 dostal echo, že je pravděpodobné, že Eichmann žije v Buenos Aires jako Ricardo Klement. Ani lidé, kteří s ním přicházeli za války do styku, nedokázali dle fotografií určit, zdali je to on, ale expertízy izraelské kriminální policie jeho identitu potvrzovaly. Mosad se tak vydal do velmi rychlé akce. 22. dubna 1960 přiletěli do hlavního města Argentiny první agenti a pronajali si sedm konspiračních bytů.

Za velmi krátkou dobu vypozorovali rutinu Klementových / Eichmannových dnů a 11. května 1960 se pak odehrála scénka jak ze špionážního filmu. Ve 20:05 Eichmannn vystupuje z autobusu. Když prochází kolem jednoho z dvou vozů únosců je stržen na zem, vtáhnut dovnitř a sražen na podlahu auta. Neklade odpor, snad jako kdyby s touto situací v koutu duše počítal. V průběhu cesty do konspiračního bytu agenti vyměňují značku vozu. Na místo určení dojíždějí ve 20:50 a uvrhají Eichmanna do izolované místnosti, která by nebyla objevena ani při domovní prohlídce.
mosad_a_jeho_nejslavnejsi_akce_01Nacista přiznal po krátkém zapírání svoji totožnost. Dopraven do Izraele byl s nic netušícími vrcholnými izraelskými politiky v leteckém speciálu, který je odvážel po návštěvě při příležitosti oslav výročí argentinské nezávislosti. V Izraeli byl Eichmann za své válečné zločiny odsouzen k smrti oběšením. Poprava byla vykonána 1. června 1962 krátce po půlnoci a je dosud jedinou v dějinách Izraele. Tedy jedinou oficiální - Mosad je podezříván z vykonání mnoha „trestů smrti bez soudu“, naposledy v případě likvidace vůdce vojenské složky Hamásu Mahmouda al-Mabhouha v lednu 2010 v Dubaji.


Další podařenou akci Mosadu naleznete na následující stránce!

VYBÍRÁME
Nejšílenější diktátoři moderní doby

Nejšílenější diktátoři moderní doby

06. 04. 2011, autor: Robert Kitzler

Seznamte se s šílenými diktátory druhé poloviny 20. století. Čeká na vás pověrčivý zabiják delfínů z Barmy Ne Win a nejrudější komunista i zarytý milovník bunkrů, albánský vůdce Enver Hodža.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jak je na tom Peugeot 108 se spotřebou paliva? Výtečně ve městě a na okreskách, ale co ve vyšších...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.