Monstrum

02. 02. 2008, autor: prochlapa.cz
Ještěří útok na New York natočený jako Záhada Blair Witch aneb J. J. Abrams ví, jakou moderní děsivou zábavu nabídnout uživatelům youtube.
Monstrum
Popsat Monstrum jako Godzillu zkříženou s Blair Witch docela uspokojivě vystihuje, o co v něm jde. Jako Godzilla Monstrum likviduje město. Jako Záhada Blair Witch se od začátku tváří jako promítání z domácí videokazety, kterou ministerstvo obrany našlo na kvótě dříve zvané Central Park. Tentokrát sice nikdo neskočí na to, že jde o skutečnost, protože kdyby New York napadla několikametrová příšera z moře, asi bychom takové záběry viděli v televizi a ne v kině. Ale iluze autenticity je jinak dlouho skoro dokonalá. Obraz se zuřivě hýbe, záběrům chybí kompozice, střih může přijít kdykoliv, celý film se pohybuje na hranici, kdy se ještě na takový „amatérský“ zmatek dá dívat bez závratí.

Tvůrci si s kamerou vyhráli, jak mohli. V pravou chvíli přepnou na noční režim, abychom se lekli, co to číhá ve tmě, kamera taky pomůže svítit na cestu v tunelu metra. A nahrávkou apokalypsy Manhattanu přemazávají záznam mnohem šťastnějšího dne dvou hlavních postav, který občas probleskne momentální hrůzou, jako připomínka bláhové naděje a civilizace podtrhující emocionální dopad probíhající katastrofy. Podobně obsazení neznámými herci má pomoci k tomu, aby si diváci mohli na jejich místě představit sebe a do filmu se tak víc položit.

Film mohl být ještě děsivější, kdyby se delší dobu vydržel chovat jako jeho působivý první trailer a nevysvětloval by, co konkrétně hází po New Yorku kusy Sochy svobody (i když recenzenti by to asi stejně prozradili). Jenže hrdinové spatří příšerku docela záhy a na konci dokonce i hodně zblízka a takový počítačový neexistující podivný ještěr už tolik neděsí.

Narozdíl od terorizujícího plazu, hrdinové jsou vesměs sympatičtí a pohlední, až na loserovského Huda, ale ten točí film, takže není tolik vidět. Na úvodní party Hud z pozice kameramana moc nadšený ještě není, i když má záminku otravovat holky s žádostí o rozlučkovou zdravici pro Roba, který odchází za prací do Japonska, do země, odkud nejspíš právě dorazil nějaký godzilý bastardek. Jakmile začne katastrofa, Hud už se s kamerou nechce rozloučit a s pocitem historické povinnosti youtube generace všechno dokumentovat ji neodkládá ani při úprku před nebezpečím a složitém přelézání trosek budov. Kamera je nejspíš taky z Japonska, protože ona i její baterky mají výdrž jako monstrum.

Film sice režíroval Matt Reeves, ale jeho otcem je víc J. J. Abrams, režisér třetí Mission: Impossible a producent, který zplodil seriály Alias nebo Ztraceni. Narozdíl od protahovaného napětí nekonečného dobrodružství z tajemného ostrova, Monstrum čas neztrácí. Na začátku představí postavy, tak akorát, abychom pochopili vzájemné vztahy a měli se o koho bát. Ale ještě než si hlavní hrdina Rob stačí ujasnit, jestli vážně miluje Beth, na ulici přilítne hlava Sochy svobody a variace na Beverly Hills 90210 se rázně změní v katastrofický thriller. Následný děj-neděj bohužel plně nevystačí ani na těch 84 minut (i s titulky), aby se něco dělo, sledovaná parta s kamerou musí najít záminku odbočit od evakuační trasy, takže se vydává na vlastní pěst a v časovém limitu (než armáda Manhattan obětuje) zachránit právě onu Beth, která zrovna bydlí v epicentru, kde se roztahuje ničivý plaz. Co by ale člověk neudělal pro lásku a pro kamarády...

Monstrum je cílené na stejnou generaci, k níž patří jeho postavy. Už v reklamní kampani využíval familiarity publika se současným trendem sdílení videí, obrázků a informací na internetu, první trailer byl vypuštěný v létě ještě bez názvu filmu a pak následovaly další internetové hrátky s pseudorealitou vytvářející podpůrný background k hlavnímu filmu. Ten je natočený ve stejném stylu a v naléhavé atmosféře okamžitých, intenzivních, útržkovitých prožitků. Kromě současné obsese všechno dokumentovat a sdílet Monstrum těží i ze strachu doby po 11. září, v níž může obyčejnou existenci každou chvíli nenávratně přerušit katastrofa, za bezmocně účastného sledování zbytku světa. Ostatně je to zase New York, v němž hoří a padají mrakodrapy a umírají lidé a filmaři tyhle reminiscence přivolávají tak akorát, aby to bylo ještě zábavné.

Stejně jako kamera „podvádí“ a videozáběry mixuje s filmovým materiálem, protože na něj se líp dívá, ani scénář není v iluzi skutečnosti dokonalý. Trochu si přizpůsobuje chování ozbrojených složek i statečné party hrdinů, kterým v zájmu větší emotivnosti dopřává dost projevů náklonnosti. Ale v efektivní a technicky dobře vybavené akční smršti o tomhle budete mít čas přemýšlet tak až 15 minut před koncem, kdy se už začíná nápad vyčerpávat.

Cloverfield, USA 2008, 84 minut. Režie Matt Reeves, hrají Michael Stahl-David, T. J. Miller, Jessica Lucas, Lizzy Caplan, Mike Vogel, Odette Yustman. Premiéra 24. 1. 2008.

foto: Bontonfilm, imdb.com
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Svět zítřka

Svět zítřka

29. 10. 2004, autor: admin

Romantické dobrodružství o záchraně světa (který někdo chce už zase zničit) v sobě spojuje technologické novátorství s mile staromódním obsahem.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.