Mongol – Čingischán

18. 04. 2008, autor: prochlapa.cz
Těžké začátky zažíval nejslavnější Mongol všech dob, který se „neměl kam ukrýt před bouřkou, tak se jí naučil nebát“! Ruský veterán Sergej Bodrov vypráví historii jako táhlý mýtus, ale pomocí ohromujících záběrů drsně kouzelné krajiny.
Mongol – Čingischán
Americká filmová akademie, která se nejvíc zviditelňuje tím, že rozdává Oscary, každý rok za svá rozhodnutí poslouchá kritiku. Její letošní volba, jak bude vypadat kategorie nominovaných na nejlepší neanglicky mluvený film, ovšem vzbudila takovou reakci, v níž někteří kritici chování Akademie označili za trapné. Začalo to tím, že kvůli pravidlům nemohly být nominované festivalově úspěšné filmy jako Skafandr a motýl nebo Touha a opatrnost a když pak akademici nevybrali mezi užší kandidáty ani favorizované, kruté, ale skvělé rumunské drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny, začalo ono zatracování. Z toho, co v nominaci zbylo, se u nás už představil vítěz, rakouská Ďáblova dílna. Další film, Mongol, přichází do kin právě teď. A v porovnání s 4 měsíci se můžeme opožděně přidat k podivování nad akademickým výběrem.

Jak český doplněk názvu napovídá, snímek vypráví o slavném mongolském vládci z 12. století. I když mu Čingischán nikdo ve filmu neřekne, protože to znamená Velký chán (takže něco jako chán chánů nebo vládce kmenových vládců), a tím se hrdina stane až před koncem, když shromáždí spoustu kmenů k závěrečné bitvě. Jak se octl ve stádiu, kdy všechny přiměl, aby se vykašlali na své hádky a začali spolupracovat? Tak, že ho režisér posunul střihem.

Tím režisérem je ruský veterán Sergej Bodrov, známý třeba díky filmu Kavkazský zajatec. Jeho zkušená ruka je poznat. Na epický příběh ze středověku natáčený v Číně, Mongolsku a Kazachstánu (za tento stát byl oficiálně nominován na toho Oscara) se hezky dívá. Zvlášť proto, že každý druhý záběr nádherně objímá rozlehlou, majestátní krajinu. Příběh, který se pohybuje v hranicích mýtického dramatu, už tak neokouzluje. Jeho povrchní vyprávěnkovost dvouhodinový film nenaplní. Děj je v podstatě volně utkaný z různých Čingischánových strastí a strádání, proložených krátkými okamžiky rodinného štěstí po boku silné, moudré ženy, kterou ovšem válečník pořád opouští ve jménu vyššího národního principu.

Všechno začíná vcelku zbytečně kratičkým preview druhé poloviny filmu, v níž Mongol čeká ve vězení. Pak se vracíme na začátek chronologie. Čingischán se jmenuje Temudžin, je mu devět a právě si jede s otcem vybrat nevěstu do nepřátelského kmene, kterému má tak nabídnout smír. Jenže po cestě se zastaví v jiné vesnici, kde je jiná dívka a ta chlapce přesvědčí, aby si vybral ji. Znovu se Temudžinův osud navždy změní o nedlouho později, když otec místo opatrnosti volí hrdé dodržení kmenových pravidel cti a umírá. Tím začíná přerušovaný útěk před nepřáteli a později i přáteli, který potrvá až do doby, než se z Mongola, který se nebojí dělat věci jinak, stane Čingischán. (O tom, jaký byl jako Čingischán by měl být další díl z plánované trilogie).

Celý film je pak de facto o dodržování a nedodržování oněch zákonů cti. Jak už uvedla poznámka o náhlém skoku od rozhodnutí sjednotit zemi k jeho uskutečnění, film občas přeskočí pár důležitých let, asi aby dohnal časovou ztrátu z toho, jak se zasekává u některých méně důležitých i zajímavých životních detailů. Působivá výprava, hudební doprovod a kamera, která se v druhé půlce vyžívá v krvavých stříkancích, tu tak stojí proti příběhu, který začíná příslovím a často v takovém stylu i pokračuje, bez výrazné historické nebo politické roviny.

V jedné scéně si Bodrov dokonce přizve na pomoc s vytvářením mystické atmosféry vlka, který Temudžina z dálky okukuje, a symbolicky mu tak dodává výjimečnost. Trošku jsem si u toho vzpomněla na to, jak v 10 000 př. n. l. šavlozubý tygr očichával hlavního hrdinu, ale to nebylo fér. Mongol aspoň působí autenticky etnicky, když se točil v asijských lokacích a s asijskými herci (i když Čingischána hraje japonský „Johnny Depp“ Tadanobu Asano), kteří nemusí mluvit anglicky s mongolských přízvukem. Ale že byl to byl zrovna film, který by si zasloužil nominaci na Oscara a dvanáct kopií v českých kinech…

Mongol, Německo/Kazachstán/Rusko/Mongolsko 2007, 120 minut. Režie Sergej Bodrov, hrají Tadanobu Asano, Honlei Sun, Khulan Chuluun, Odnyam Odsuren. Premiéra 17. 4. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Trailer: Únos vlaku 1 2 3

Trailer: Únos vlaku 1 2 3

23. 06. 2009, autor: Jarda Sauer

Velká vlaková loupež v newyorském metru pořádně zpestří den dispečera Denzela Washingtona. Zvlášť, když proti němu stojí John Travolta. Na novou akci Tonyho Scotta se zatím navnaďte trailerem.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.