Mitsubishi Lancer Evolution VIII MR FQ-400

04. 11. 2004, autor: prochlapa.cz
Nejrychlejší sedan všech dob pokořuje svou výbušností i Carreru GT, ale přesto je o komických 12,3 milionu korun levnější.
Mitsubishi Lancer Evolution VIII MR FQ-400

Jestli je na automobilovém trhu místo, ve kterém stárnou novinky stejně rychle jako počítače, mobily a digitální foťáky, pak je to ta speciální skulinka, kterou si pro sebe v posledních deseti letech vydobyla nerozlučná a zároveň i nesmiřitelná dvojice Subaru Impreza – Mitsubishi Evo. Každý půl rok přihodí jedno z nich na pult ještě větší výkon a zrychlení, naposledy v podobě Imprezy WR1 a Eva FQ-340.

Náramně to připomíná ty americké večerníčky, ve kterých na sebe postavičky bleskově vytahují větší a větší kvér, až má jedna z nich bouchačku rozměrnější než celá zeměkoule a všechno končí velkým BUM. Evo s Imprezou jsou na tom stejně a nejnovější FQ400 lze přirovnat zhruba ke stádiu, kdy ten revolver (a všimněte si, že je to vždy revolver) sahá odsud až do Kanady.

Auto s nejdelším názvem na světě se našeho trhu vůbec netýká, neboť jde výhradně o omezenou sérii 100 kusů pro Británii, kde má připomenout třicáté výročí působení Mitsubishi ve Spojeném království. Jeho výkony jsou ale natolik impozantní, že není možné se o nich nezmínit. A jestli jste si někdy říkali, co asi tak znamená druhým rokem používaná zkratka FQ, vysvětlení vás určitě překvapí. Věřte tomu nebo ne, ale v překladu se čte jako „kur@#$ky rychlé“. Asi se nedočkáme toho, aby se u nás prodávalo startovní Evo pod názvem KR-260, z faktického důvodu už jen proto, že i v Británii se FQ používá jen pro upravené modely a základní Evo se tam jmenuje stejně jako u nás.

FQ-400 je pokračováním FQ-320 a britské zastoupení Mitsubishi pozvalo k jeho vývoji čtyři renomované firmy s dlouholetou praxí v závodění a WRC – jmenovitě Alcon, HKS, Rampage a Owen Developments – které už v minulosti přispívaly ke speciálním edicím tamnějšího Eva.

Motor má stále dvoulitrový objem, ale jeho výkon vzrostl na hrozivých 405 koní a točivý moment na 483 Nm. Aby se při tak dechberoucích hodnotách nerozskočil hned na první přišlápnutí plynu, má ocelové těsnění pod hlavou, zesílené šrouby hlavy a klikového hřídele, kované ojnice a kované písty. Ostatní úpravy se týkají zakázkového turbodmychadla Garrett, nerezových výfukových svodů, větších vstřikovačů a vysokotlakého palivového čerpadla, upravené řídicí jednotky, propustnějšího sportovního katalyzátoru a iridiových svíček. Zesílená spojka je keramická a příbuzná té, která se používá v rallye.

Každé FQ-400 ze stokusové série bude samostatně montované u firem Rampage a Owen Developments, které je budou po jednom zkoušet na brzdě a individuálně ladit řídicí jednotku pro dosažení garantovaných výkonů. Pozoruhodné je i to, že i s tak rozsáhlými úpravami na něj Mitsubishi dává záruku tří let nebo 58 tisíc kilometrů (ekvivalent 36 tisíc mil).

Pozadu nezůstala ani karosérie a podvozek, který Mitsubishi opakovaně testovalo na Nürburgringu. Přední i zadní aerodynamické prvky z karbonu jsou stylově agresivní a zároveň plně funkční. To samé platí i pro šestipístkové třmeny Alcon Mono6 na kotoučích o průměru 343 mm a odlehčené ráfky s černým lakem.

V interiéru jsou karbonové doplňky a malý štítek s výrobním číslem, ale jinak si vnitřní prostor zachovává všechny komfortní položky klasické výbavy, včetně elektrických oken, zrcátek a klimatizace.

S tím vším umí FQ-400 zrychlit z nuly na 96 km/h za 3,5 sekundy, což je rychlejší nebo srovnatelné s takovými esy, jako je Porsche Carrera GT nebo Pagani Zonda. Svůj podíl na tom má přirozeně i pohon všech kol s elektronicky řízeným rozdělením výkonu. Nejvyšší rychlost je 282 km/h.

Vtip FQ-400 je v tom, že stojí 47 tisíc liber, což je v přepočtu zhruba 2 160 000 korun. Není to nic levného, ale stále je to přes dvanáct milionů méně než cena Carrery GT.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Mitsubishi Colt CZT

Mitsubishi Colt CZT

15. 07. 2004, autor: admin

Třídveřová verze Coltu dostane jako jediná přídomek CZ3; tedy s výjimkou špičkového provedení s přeplňovaným motorem o výkonu 150 koní, které se bude jmenovat CZT.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jak je na tom Peugeot 108 se spotřebou paliva? Výtečně ve městě a na okreskách, ale co ve vyšších...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.