Mission: Imposible III

12. 05. 2006, autor: prochlapa.cz
Třetí mise agenta Ethana Hunta posouvá kupředu nejen filmovou sérii Mission: Impossible, nýbrž celý akční žánr. Nejen proto je filmem jak pro běžné diváky, tak i pro znalce.
Mission: Imposible III
První vrchol přijde ve chvíli, kdy tým speciálních agentů resuscituje kolegyni ve vrtulníku, který kličkuje pod palbou mezi rotujícími obřími lopatkami v lese stožárů větrných elektráren. Je to moment zásadní hned ze tří důvodů.

Zaprvé - intenzita akce v tu chvíli hrozí utrhnout střechu kina. Platí to tím spíš, že scéna přichází po explozivní sekvenci v berlínské tovární hale, která už sama o sobě vyvolává uznalé mručení. Dva takové nářezy těsně po sobě, to už je hotová exhibice.

Zadruhé - právě tehdy začne být jasné, že M:I-III nebude brát konvence akční podívané striktně a doslova a zkusí si s nimi nenápadně pohrávat. Jestliže předchozí minuty filmu nabízely samá žánrová klišé (dynamická scéna na úvod, agent rozkročený mezi kariérou a rodinou, strohý, leč férový šéf...), bylo to záměrně.

A zatřetí - M:I-III během těch několika minut dokáže přejít od superhrdinsky nadsazené akce přes seriózní dramatickou situaci až k patosu, aniž by působila roztříštěně nebo zmateně. Vytváří zcela opačný dojem: totiž že režisér J. J. Abrams, který se zatím proslavil pouze seriálem Ztraceni, přesně ví, co dělá.

Je to zřejmě hlavně jeho vklad, co z M:I-III dělá možná ne revoluci, ale rozhodně další vývojový krok v akčním žánru. Třetí filmové dobrodružství agenta Hunta (samozřejmě opět v podání Toma Cruise) se umí brát sebeironicky i seriózně zároveň, což v mainstreamovém kontextu k vidění ještě nebylo. M:I-III je logickou syntézou smrtelně vážných stříleček z 80. let typu Ramba či Commanda a nadsázky let devadesátých, jak ji definovaly Pravdivé lži. A kromě toho dává se šibalským pomrknutím najevo, že vidí i hlouběji do minulosti: vždyť co jiného je ústřední motiv s "králičí packou" než Hitchcockův MacGuffin?

M:I-III tedy podobně jako snímky o agentu Bourneovi posouvá akční žánr do 21. století. Činí tak na úplně jiný způsob, ale jedno mají ty filmy společné: užije si je fajnšmekr, který dokáže sledovat citace, odkazy a záměrné porušování konvencí, i divák, jenž si chce v kině pouze užít adrenalinovou dvouhodinovku. Skvostného zloducha v podání Philipa Seymoura Hoffmana nebo absurdní výstup ve Vatikánu pak ocení všichni.

Jak tedy dopadá srovnání s předchozími díly? "Jednička" Briana De Palmy víc ctila ducha původního TV seriálu a pokračování od Johna Woo mělo zase nekompromisní tempo, ale Abrams přesto vyhrává. Jeho Mission: Impossible je akčním filmem od člověka, který akční filmy miluje a nestydí se za to.


Mission: Imposible III, USA, 2006, 126 min. Režie J. J. Abrams, hrají Tom Cruise, Ving Rhames, Keri Russell, Philip Seymour Hoffman. Premiéra 4. 5. 2006.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Confetti

Confetti

04. 08. 2006, autor: admin

Ze zakončovacího ceremoniálu karlovarského festivalu do kin přichází osobitá britská komedie o svatebním stresu. Vypadá jako reality show, ale nabízí víc.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.