Miss Potter

26. 06. 2007, autor: prochlapa.cz
S čím Renée Zellweger přijede na festival do Varů? S kouzelným příběhem ze života Beatrix Potter, který je stejně rozkošný jako její dětské příběhy o králíčcích a kachnách.
Miss Potter
Inspirativních osob žilo evidentně dost na to, aby dnešní filmaři měli pořád o kom točit. Takže tu pár týdnů po Edith Piaf máme další biografii. Tentokrát o slečně Beatrix Potter. Narozdíl od generací Britů a Američanů, u nás ji asi nikdo tolik nezná, protože děti spíš čtou dobrodružství jejího jmenovce Harryho než příhody králíčka Petra a jiných zvířátek, které Beatrix jako malá vyprávěla bráškovi před spaním, pak si je začala malovat a nezapomněla na ně, ani když vyrostla. Ne, když vyrostla, obcházela s nimi londýnská nakladatelství, než je prodala a stala se slavnou spisovatelkou.

Beatrix se ovšem stala taky významnou ochránkyní přírody, která skupovala nádherné pozemky u britské Lake District, aby je nedovolila rozparcelovat a prodat a zničit. A protože se tohle všechno odehrávalo na začátku 20. století, byla slečna Potter také průkopnicí ženských práv na určení vlastního osudu. Všechno tohle dohromady už je dost na to, aby se z toho dal natočit film, který své hrdince neudělá ostudu.

Režisér Chris Noonan, který naposledy přivedl na svět dobrodružství prasátka Babe, se nesnaží jeden výjimečný lidský život pojmout celý, ani se ho nesnaží ozvláštnit různými časovými skoky jako třeba Francouz Dahan s Edith Piaf. Naopak, Miss Potter je vyprávění docela klasické, srozumitelné, milé, trochu sentimentální a jemně vtipné. Tedy takové jako jeho titulní postava. Pro ní se neodolatelný akcent britské vyšší třídy naučila Renée Zellweger, které mimochodem díky tomuto filmu o víkendu přijede do Karlových Varů. Obsadit Renée bylo stejně šťastné, jako obsadit jiného Američana (Johnny Deppa) na místo jiné britské postavy dětského literárního světa (J. M. Barrieho) v Hledání Země Nezemě, filmu, který ostatně Miss Potter svou náladou i dobou připomíná. Renée totiž v sobě přesně kombinuje osamělou citlivost, lehkou výstřednost vycházející z bujného vnitřního světa, v němž žijí v podstatě její jediní opravdoví přátelé, a umanutou sílu naplnit si své sny.

Film samotný může být příliš uhlazený na to, aby si pořádně všímal problémů někoho jiného než Beatrix a jejích zprvu nesmělých pokusů rozšněrovat pevný korzet doby a jejích konvencí. Ostatní postavy tak většinou jenom sekundují, což se týká i Ewana McGregora. Třeba jeho charakter zakřiknutého nakladatele, i když půvabně komický, na tak malém prostoru zůstává trochu nepřesvědčivý.

Jenže sklon k jednodušší rozkošnosti a melodramatičnosti se snímku o spisovatelce rozkošně jednoduchých dětských příběhů ani nedá moc vyčítat. Její příběh totiž nikdy není hloupý, zato je často kouzelný a živý.

Miss Potter, UK/USA 2006, 92 minut. Režie Chris Noonan, hrají Renée Zellweger, Ewan McGregor, Emily Watson, Barbara Flynn, Bill Paterson, Phyllida Law, Lloyd Owen. Premiéra 5. 7. 2007.

foto: SPI
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Malá Miss Sunshine

Malá Miss Sunshine

07. 11. 2006, autor: admin

Taková nenormální rodinka na výletě, na jehož konci čeká víc než korunky královny krásy. V diváckém hitu festivalu Sundance, který je lehké si zamilovat.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘ



Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.