Mezi nepřáteli

27. 11. 2007, autor: prochlapa.cz
Ve válce se ideály ztrácí rychle a bolestně. Syrově natočená kritika válečného šílenství a francouzského kolonialismu zaujme nejvíc syrovostí a odhodláním.
Mezi nepřáteli
Američani mají Vietnam a už o něm natočili taky spoustu filmů, Francouzi mají trauma z Alžíru a o tom jsme tolik filmů ještě neviděli. I proto je novinka Mezi nepřáteli zajímavá. I když není natočená ani napsaná natolik skvěle, aby vstoupila do společnosti nezapomenutelných válečných filmů, přichází s nezvykle silnou sebekritikou.

Seržant Terrien, v podání domácí hvězdy Benoit Magimela, který se zapojil uprostřed alžírské války v roce 1959, nebude bojovat jenom s nepřáteli v podobě alžírských jednotek znalých terénu nebo alžírských zrádců ve francouzských službách. Jak naznačuje slogan filmu i jeho původní název Intimní nepřítel, ten nehorší protivník jsme my sami.

To, jakým nepřítelem idealistického humanisty Terriena, přicházejícího naučit mužstvo z pekla války morálku, se on sám sobě nakonec stane, není těžké odhadnout od okamžiku, kdy začne proklamovat své první ideály. „Válka vás změní,“ varuje nováčka zkušený a cynický voják Dougnac (Albert Duponel) a my víme, že má pravdu a že se to stane, protože takový vývoj je nevyhnutelný stejně jako výsledek Alžírské války.

Promluvy tu tak jsou vlastně zbytečné, zvlášť když navíc tak často znějí frázovitě. Ale na vyprahlých alžírských pláních se moc často nemluví, zato se často střílí nebo mučí. Obraz alžírské války pojal režisér známý díky krimi Vosí hnízdo Florent Emilio Siri jako brutální podívanou v tlumených barvách ladící ke khaki a písku, střídající zpravodajsky dokumentární styl se subjektivní kamerou zachycující čím dál hlubší propad Terreina do nepříčetnosti. K psychicky náročnému příběhu se takové syrové zpracování hodí, i když nedokáže oslnit autenticitou a precizností válečných opusů na než dohlížel Spielberg, čímž vzpomínám hlavně na Bratrstvo neohrožených.

Síla Mezi nepřáteli vychází především z odvahy s jakou kritizuje tehdejší francouzskou politiku a trvalé hrůzy války obecně. Alžírští povstalci sice nedostanou tolik času na plátně jako Francouzi, tolik prostoru jako Terrien nemají dokonce ani zajímavé postavy Alžířanů bojujících na francouzské straně a Alžířanů, kteří za Francii prolévali krev ve Druhé světově (na tohle téma si musíte sehnat film Den vítězství). Ale ani se nescvrkli v jednorozměrně, hrozivé, nečitelné nepřátele, naopak zůstávají lidmi se svými důvody. Obvyklé téma kamarádství mezi vojáky, vysvětlující, za co bojovala strana okupantů, nechybí ani tady, ale Francouzi mají jinak daleko do hrdinů. Protože tenhle film není o hrdinech, když ukazuje, jak válka nezvratitelně mění ty, co se jí účastní, v šílence. A proto jsou hlavní hrdinové Dougnac a Terrein, jenž ztrácí ideály o Francii (která se v propagandistických týdenících prezentuje jako spravedlivá), o rozkazech (které napalm přejmenovávají na „speciální barely“) a nejvíc sám o sobě.

L´Enemi Intime, Francie 2007, 111 minut. Režie Florent Emilio Siri, hrají Benoit Magimel, Albert Dupontel, Marc Barbé, Aurelien Recoing, Vincent Rottiers, Lounes Tazairt, Abdelhafid Mertalsi. Premiéra 22. 11. 2007.

foto: Bioscop
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
První spolupráce mezi BMW a PSA

První spolupráce mezi BMW a PSA

13. 12. 2004, autor: admin

Peugeot, Citroën a BMW dnes představily novou řadu benzínových motorů, která se v budoucnosti objeví u všech tří značek, a to i ve výkonnějších verzích.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.