Mercedes G 270 CDI

29. 03. 2005, autor: prochlapa.cz
Takhle to vypadá, když se řekne hranaté auto. Jsou ale věci, které je škoda měnit, obzvláště když fungují tak dobře už 25 let.
Mercedes G 270 CDI

Jestli vám první pohled na třídu G nenapoví, co je tohle auto zač, stačí nasednout za volant a pokusit se zavřít napoprvé dveře. Když za ně vezmete tak, jak jste normálně zvyklí, zastaví se líně ještě před tím, než dosednou na zámek. Zkuste do toho dát více síly a stačí to jen k tomu, že zacvaknou do zámku, ale nedovřou se. Práskněte s nimi jako při rodinné hádce v italském filmu a je to akorát. A tak je to v případě třídy G skoro se vším. Potřebuje pevnou ruku, ale jen proto, že sama je pevná jako kámen.

Stejně působivá je i rána zámků při zamykání dálkovým ovládáním, u které máte dojem, že muselo něco prasknout. Pokud zrovna nepoužíváte naslouchadlo, žádné pípnutí ani blikání tady nepotřebujete. Když je zavřeno, tak víte, že je opravdu zavřeno.

Třída G vám skoro vším dává vědět, že je i po pětadvaceti letech na silnici stále armádním autem a ani tradičně luxusní příplatková výbava za dalších 400 tisíc korun v testovací verzi na tom nic nemění.

Pokud se dnes řekne „armádní auto v silničním provozu,“ je lehké skočit rovnou k Hummeru, ale ve skutečnosti bylo géčko na téhle metě o dvě automobilové generace dřív. Jednou z velkých výhod stále stejného tvaru je to, že vlastně nedostalo šanci zestárnout. V příštích dvou letech se ale má objevit v nové a mnohem oblejší podobě.

Třída G je v samotném středu stále menší skupinky ortodoxních terénních aut, kterou už mnoho let vytlačují módnější a také levnější SUV, zaměřené v mnohem větší míře na asfaltový povrch. Báječně hranaté auto od Mercedesu na nich také umí jezdit, ale obzvláště v jeho případě platí to, že dokud ho nevezmete do terénu, znáte ho jen z té horší poloviny.

Slogan od Hummeru o tom, že pokračujete tam, kde ostatní končí, totiž platí beze zbytku i pro něj, a mnohdy k tomu ani nemusíte použít uzávěrky diferenciálů, jednoho z hlavních znaků odlišujících opravdové offroady od softroadů. Třída G má uzávěrky na všech třech místech, kde mohou být, jak uprostřed, tak i na přední a zadní nápravě. Se stálým pohonem všech kol v poměru 50:50, vysokými pneumatikami a krátkými převisy je ale využijete jen v opravdu výjimečných případech.

V interiéru testované verze je řada příplatkových položek známých z ostatních mercedesů, i když několik věcí najdete jen výhradně u třídy G. Vedle opravdu bytelného madla na palubní desce u spolujezdce je to hlavně pneumatické dofukování sedadla řidiče, a to jak v bederní části opěradla, tak i v bočních opěrkách.

Řadový pětiválcový turbodiesel se při studených startech projevuje opravdu historicky a zpočátku slyšitelně klape, ale ani po zahřátí nemá šanci předvádět s hmotností 2,4 tuny žádné divy. V pružném zrychlení mezi 50 až 100 km/h je však přijatelný, i když za cenu plného sešlápnutí plynového pedálu. S pětistupňovým automatem se při jízdě na 80% jeho možností pohybuje spotřeba kolem 15 litrů na sto, ale přesto se ani náznakem nedá říct, že by zrovna tahle verze byla rychlá. Sympatická je však velikost nádrže s kapacitou 96 litrů, která opět dokazuje, jak poctivě se géčko ke všemu staví.

Pohodlná a vyvážená rychlost na dálnici je 110 km/h, a i když je nejvyšší rychlost omezená anti-aerodynamickým tvarem a odporem pneumatik na 160 km/h, nad 140 km/h se pravděpodobně stejně vypravovat nebudete, protože v téhle rychlosti už o sobě dává vědět nejen motor, ale například i nedoléhající těsnění dveří.

Většina lidí na ulici pozná v současné třídě G nové auto jen podle toho, že se na ní stále leskne lak novotou. Je to ale právě celková zastaralost, nebo spíše pravověrnost, která je v tomto jediném případě v široké nabídce Mercedesu klíčem k tak silnému půvabu. Skutečnost, že se s naleštěnými géčky setkáte hlavně ve velkoměstech, kde by jich mělo být teoreticky nejméně, jen dokladuje, že na ty správné zákazníky působí hlavně svým konzervatismem.

Charakterní tvary si zároveň zasluhují ocenění pro svůj industriální nádech, který dnes vyniká více než kdykoli předtím. Armádní plánovači to nemohli vymyslet lépe.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Mercedes-Benz C-class

Mercedes-Benz C-class

31. 03. 2004, autor: admin

Po čtyřech letech na trhu prochází céčková třída kompletním faceliftem, který se zaměřuje zejména na přední část karosérie.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Většina 18letých kluků s čerstvým řidičákem je pořádně nervózní, když vedle nich v autě sedí táta...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.