Max Payne

31. 10. 2008, autor: prochlapa.cz
Mark Wahlberg přichází jako hrdina mstitel, který vidí všechno temně. Počítačové hry nemají zrovna zajímavé příběhy, ale tahle aspoň dobře vypadá.
Max Payne
Max Payne patří k filmům natočeným podle počítačových her, ale naštěstí „jeho“ předloha je známá a velebená pro svou neo-noirovou atmosféru a vizuální styl. Díky tomu film víc než počítačová hra vypadá jako adaptace komiksu. Všechno je ponořeno do temnoty, jako v srdci hlavního hrdiny, který ztratil rodinu a od té doby pro něj na světě přestaly existovat světlé barvy, ty má schované jenom pro scény vzpomínek. Takovéhle barevné odrážení hrdinova stavu samozřejmě není nic nového na plátně, ale dobře se na to dívá. Film díky tomu dostává styl a atmosféru komiksové neskutečnosti, v níž je snazší přejít i některé nedostatky a nepravděpodobnosti příběhu, který se drží na pomezí halucinace, alegorie, stereotypní kriminálky a rodinného melodramatu.

Paynův temný New York je pohlcený podsvětím natolik, až se zdá, že v něm málokdy nastane den a když - tak jen zamračený a plný deště, doprovázený efektivně pochmurnou i napínavou hudbou Marca Beltramiho (který hudebně dobře pomáhal i atmosféře westernu 3:10 Vlak do Yumy). A po městě polétávají často sněhové vločky a mystické valkýry, okřídlení poslové násilné smrti, kteří straší jen ty nešťastníky zapojené do vojenského spiknutí. Ano, tvůrci se snaží, trochu neuměle ovšem, o současné politické komentáře, čímž i Max Payne zapadá do filmů po svém zpracovávajících deziluzi z války proti terorismu.

Mark Wahlberg, kterého takový přesah mohl přilákat podobně jako do loňské akční zábavy s politickou poznámkou Odstřelovač, tu potvrzuje, že se hodí na roli podobného typu akčního hrdiny, odtažitého, nemluvného, nenápadného do doby, dokud nevytáhne zbraň a nezačne vykonávat svou spravedlnost. Jeho skytá drsnot, kterou nepotřebuje hlásat, je pořád přítomná. Ostatní herci pak těžko můžou zanechat silnější dojem. Buď mají moc malou roli a nebo na to nestačí, třeba jakási parťačka Maxe v podání Mily Kunis (u nás nejznámější jako sympatický nový objekt zájmu v Kopačkách) vypadá jako někdo přesazený do drsných ulic ze seriálu ze střední školy. Olga Kurylenko sice za týden v Bondovi přesvědčí o svých kvalitách, ale tady se chová tak nepříjemně, že její brzká likvidace přinese docela oddech, i když pak už tam nikdo nebude chodit v růžovém negližé.

Krásné ženy patří sice k nezbytným atributům tohoto nenáročného typu filmu, ale hlavně kvůli divákům, Max o něj skoro žádný zájem nejeví. Už jenom jeho jméno ukazuje, že maximální bolest Paynovi nevadí. Člověk, který už ztratil všechno, kromě myšlenek na pomstu, v ní totiž žije neustále. Přesto se může propadnout ještě dál a jakmile i Max vstoupí do světa halucinací, jeho a tím i naše vnímání se ještě zintenzivní, protože si režisér může víc hrát s obrazem. Zpomalované střílečky známé ze hry ale používá už dřív, jsou natočené docela zajímavě, ale jejich efekt trochu devalvuje zbytečné užívání.

Faktem nicméně zůstává, že tohle stylové akční dílko stejně přece jenom zrazuje jeho počítačový původ. Nedokáže stavět na jiném příběhu než na jednoduché krimi lince sestavené z různých formulek žánru, které se už objevily v tolika filmech, že není těžké si je dát dohromady dřív, než všechno odhalí Max Payne. Příběh o tom, kdo a proč zabil Maxovu ženu a dítě, není moc zajímavý ani v době, kdy ještě není odkrytý, ani v době, kdy už je. Holt tenhle film nedostal na starosti nikdo tak schopný jako Ted Elliott a Terry Rossio, kteří byli schopní pro Piráty z Karibiku vymyslet zábavné filmové dobrodružství z pouhé atrakce v Disney parku. Paynův tvůrce, režisér John Moore, spíš ukazuje, že pro příběh moc smyslu nemá. Nicméně díky tomu, že je tohle opakované nic docela hezky zabalené, není Max Payne taková ztráta času jako jiné násilné, obyčejně natočené thrillery.

Mimochodem, jedna scéna filmu je schovaná až po závěrečných titulcích. Sice tam nepřijde Maxe naverbovat Samuel L. Jackson do Avengeru (přece jenom to není pravý komiksový hrdina, i když tak vypadá), ale dozvíte se, o čem bude případný sequel.

Max Payne, USA 2008, 100 minut. Režie John Moore, hrají Mark Wahlberg, Mila Kunis, Beau Bridges, Chris Ludacris Bridges, Chris O´Donnell, Donal Logue, Kate Burton, Olga Kurylenko. Premiéra 30. 10. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Odstřelovač

Odstřelovač

20. 04. 2007, autor: admin

Rambo s mozkem vs. zkorumpovaná Amerika. Mark Wahlberg přesvědčuje jako akční hrdina v explozivním thrilleru, který chce mezi výbuchy komentovat i současnou politiku.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Šéf vývoje GT-R tvrdí, že současný model není příliš starý a bude konkurenceschopný ještě dlouho.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.